Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Czy można przelać pieniądze z polskiego konta na angielskie?

Czy można przelać pieniądze z polskiego konta na angielskie?

Czy można przelać pieniądze z polskiego konta na angielskie? Ta kwestia może zastanawiać tych, którzy planują swój wyjazd do Wielkiej Brytanii bądź mają tam rodzinę lub przyjaciół, których chcą wspierać finansowo. Właściwie każdy polski bank oferuje usługę transferu środków z polskiego rachunku na angielski. Przelewy zagraniczne spoza obszaru Unii Europejskiej, w bankach zleca się za pomocą systemu SWIFT. Jest to powszechna metoda przesyłania pieniędzy, ale też jedna z droższych. Jak taką transakcję przeprowadzić, ile kosztuje i czy istnieją tańsze sposoby, aby przelać pieniądze? Zapraszamy do lektury artykułu. 

Spis treści:
Transfer pieniędzy z Polski do Anglii
Dane do przelewu SWIFT
Koszty transakcji w banku
Nowocześniejsza i tańsza metoda

Czy można przelać pieniądze z polskiego konta na angielskie?

Czy można przelać pieniądze z polskiego konta na angielskie? Tak można, co więcej nie trzeba w tym celu zakładać konta walutowego. Taką transakcje przeprowadzimy bez większych trudności ze swojego rachunku prowadzonego w złotówkach. Chcąc skorzystać z usługi banku, możemy pójść do jednego z oddziałów i tam osobiście zlecić transfer. W niektórych instytucjach można również wykonać przelew za pomocą infolinii, gdzie konsultant pomoże nam przejść przez cały proces. Jednak zdecydowanie najprościej będzie zlecić transakcje przez swoją bankowość internetową. Ta przede wszystkim nie wymaga od nas wychodzenia z domu i nie tracimy niepotrzebnie czasu, czekając na linii na rozmowę z pracownikiem banku. Co, jak doskonale wiemy, wiąże się z dodatkowymi kosztami za połączenie telefoniczne. Ponadto, bez względu na to, w jaki sposób zdecydujemy się zlecić transfer i tak sami powinniśmy mieć już wcześniej przygotowane wszystkie niezbędne dane do uzupełniania formularza transakcji zagranicznej.

Dane do przelewu zagranicznego

Wysyłając pieniądze poprzez bank do Wielkiej Brytanii będziemy korzystać z systemu SWIFT. Jest to kluczowy dla światowej gospodarki system płatności zagranicznych, za którego pomocą można zlecić transakcję do większości krajów na świecie. Jego wykonanie umożliwiają niemal wszystkie banki w Polsce. Zlecenie przelewu SWIFT różni się od zlecenia przelewu krajowego. Poza tytułem transakcji, i numerem konta, trzeba wpisać do formularza szereg innych danych:

  • imię, nazwisko odbiorcy (lub nazwa firmy) oraz adres,
  • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN - najlepiej będzie poprosić o niego osobę, do której kierujemy przelew, ona bez problemu powinna znaleźć swój IBAN logując się na konto w banku. IBAN w Wielkiej Brytanii składa się z: 2 liter + 2 cyfr + 4 litery + 14 cyfr,
  • kod BIC/SWIFT banku odbiorcy - służy do identyfikacji konkretnych banków i ich oddziałów przy wysyłaniu przelewów międzynarodowych. Wszystkie kody SWIFT składają się z 8 lub 11 znaków, dostępne są w wyszukiwarkach internetowych,
  • kwota przelewu,
  • waluta transakcji,
  • tytuł płatności,
  • informacja o tym, kto ponosi koszty zlecanego przelewu (zaznaczamy jedną z trzech opcji: BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca, SHA – koszty dzielone są pomiędzy odbiorcą i nadawcą, OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca),
  • tryb realizacji (chodzi o szybkość zrealizowania transakcji. Domyślnie przelew wysyłany jest w trybie standardowym (Spot D+2), jeśli zależy nam na czasie możemy za dodatkową opłatą przyspieszyć transakcję, zaznaczając jeden z dwóch dodatkowych trybów: Tomnext (D+1) lub Overnight (D+0).

Ile kosztuje przelew przelew bankowy z Anglii do Polski?

Łącznie na przelew SWIFT z Polski do UK składają się trzy rodzaje opłat. Pierwsza z nich to opłata, odgórnie narzucona przez bank za zlecenie transakcji. Następne są koszty przewalutowania oraz prowizja banku korespondenta, który pośredniczy w transakcji. W przeciwieństwie do pozostałych opłat, wysokość prowizji banku pośredniczącego nie jest nam znana w momencie zlecenia transakcji. Czasami zdarza się, że w ogóle nie zostanie pobrana, a czasami jej koszt wyniesie nawet 25 funtów.

Opłaty pobierane przez bank za zlecenie transakcji

W polskich bankach najczęściej możemy spotkać się z opłatą za przelewy SWIFT, w formie prowizji procentowej liczonej od transakcji. Oznacza to, że koszty, które poniesiemy, zależą od tego jak wysoką sumę pieniędzy wysyłamy. Najczęściej, choć nie zawsze banki pobierają 0,25% z przelewanej kwoty. Dodatkowo ustawiają stawkę minimalną i maksymalną za przelew. W wybranych instytucjach opłaty bankowe wyglądają następująco:

Bank Opłata bankowa za przelew SWIFT
Alior Bank 0,25% kwoty przelewu, min. 50 zł, max. 200 zł
ING Bank Śląski 0,25% kwoty przelewu, min. 40 zł, max. 200 zł
Mbank 0,25% kwoty przelewu, min. 25 zł, max. 200 zł
Millennium 0,5% kwoty przelewu, min. 20 zł, max. 120 zł
Nest Bank 0,2% kwoty przlewu, min. 20 zł, max. 200 zł
Pekao SA 0,5% kwoty przelewu, min. 30 zł, max. 250 zł
PKO BP 0,35%kwoty przelewu, min. 25 zł, max. 200 zł
Santander 0,2% kwoty przelewu, min. 20 zł, max. 180 zł

Koszty przewalutowania

Za wymianę waluty bank pobiera opłatę, tzw. spread walutowy, czyli marżę za różnicę pomiędzy ceną kupna, a sprzedaży danej waluty. Każda instytucja finansowa wysokość spreadu ustala indywidualnie, a banki należą do tych, których marża należy do najwyższych na rynku. Zdecydowanie ma to znaczenie przy przelewach zagranicznych. Im wyższa kwota transferu, tym więcej stracimy na wymianie walut. Wysokość marży to dość ważny wskaźnik informujący o opłacalności wymiany waluty w danej instytucji, zasada jest tutaj prosta – im niższy jest spread, tym korzystniejsza będzie transakcja. Dlatego przed wykonaniem przelewu za granicę warto sprawdzić, jaki jest średni kurs wymiany walut i porównać go z tym oferowanym przez nasz bank. Poniższe dane kupna i sprzedaży funta pochodzą z dnia 14.11.2022.

Bank Kurs kupna £ Kurs sprzedaży £ Spread
Alior Bank 5,0996 5,5893 0,4897 (9,2%)
ING Bank Śląski 5,1515 5,5251 0,3736 (7,0%)
Mbank 5,1767 5,4969 0,3202 (6,0%)
Millennium 5,1666 5,5137 0,3477 (6,5%)
Nest Bank 5,1023 5,5565 0,4542 (8,5%)
PKO BP 5,0990 5,5796 0,4806 (9,0%)
Santander 5,1552 5,5570 0,4018 (7,5%)

Czy można przelać pieniądze z polskiego konta na angielskie taniej niż w banku?

Kiedy podliczylibyśmy wszystkie opłaty, wyszłoby, że przelewy SWIFT są drogie i nie zbyt opłacalne. Zwłaszcza w momencie, kiedy w skali miesiąca musielibyśmy takich transferów wykonać kilka. Na szczęście, obecnie na rynku istnieje wiele innych metod, za pomocą których możemy zlecić transakcję zagraniczną, nie ponosząc przy tym tak wysokich kosztów. Najbardziej opłaca się korzystać z serwisów FinTech, czyli takich, działających w branży finansowo-technologicznej. Są one nowocześniejsze i lepiej dostosowane do potrzeb dzisiejszych klientów. My polecamy skorzystać z serwisu Klik-24, dlaczego? Przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy.

Gwarantowane przelewy UK-PL

Ile kosztuje przelew za pomocą Klik-24?

Opłata za zlecenie przelewu standardowego wynosi okrągłe zero! Wybierając ten tryb przelew idzie do odbiorcy od jednego do maksymalnie dwóch dni roboczych. W nagłych sytuacjach można skorzystać z opcji express, która przyspiesza transakcję do 24 godzin roboczych. Jej koszt to jedyne 9,99 zł. W przeciwieństwie do przelewu SWIFT korzystając z usługi Klik-24 nie ma mowy o niespodziewanych kosztach ze strony banku korespondenta. Z prostej przyczyny, transakcje wykonujemy przy użyciu przelewów krajowych posiadając rachunki w angielskim i polskim banku. Wszystkie opłaty są w pełni transparentne. Koszt przewalutowania, w przypadku Klik-24 jest bardzo zbliżony do kursu rynkowego, a różnica wynosi około 1%. Jest to zdecydowania lepsza alternatywna do transakcji bankowych, w dodatku bardzo prosta do przeprowadzenia. Proces zlecenia transakcji odbywa się całkowicie online, nie zajmuje dużo czasu, a w razie niepewności można skorzystać z infolinii, gdzie zawsze pomocna osoba udzieli nam konsultacji.

Inne artykuły