Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Darmowe przelewy do Polski z UK

Darmowe przelewy do Polski z UK

Czy darmowe przelewy do Polski z UK są możliwe do wykonania? Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do bezpłatnych transferów krajowych, które od dawna stały się standardem. Dlaczego by nie przeprowadzać transakcji zagranicznych również za darmo? Tym bardziej, że w sieci można znaleźć wiele reklam banków i serwisów transakcyjnych reklamujących się zerowymi opłatami. Na ile są to zwykłe slogany, mające przyciągnąć klientów, a ile jest w nich prawdy? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury.

Spis treści:
Czy możliwe jest zlecenie bezpłatnego przekazu?
Rodzaje opłat
Czas realizacji
Bezpłatny transfer przez serwis transakcyjny
Przekazy w Klik-24 za £0

Darmowe przelewy do Polski z UK za pośrednicwem banku

Darmowe przelewy do Polski z UK za pośrednictwem banku nie są możliwe do wykonania. Mimo, że wpisując frazę w wyszukiwarkę „Darmowe przelewy zagraniczne” mogą nam wyskoczyć wyniki informujące, że jest inaczej. Bezpłatne transakcje międzynarodowe, które reklamują banki najczęściej dotyczą kont walutowych prowadzonych w euro. Takie transakcje wysyła się poprzez europejski system SEPA. Zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w UE ich koszt nie może przewyższać opłaty za przelew w walucie krajowej. Dlatego najczęściej zlecane online, są bezpłatne, jak w przypadku transakcji wewnątrzkrajowych. Nie dotyczą one jednak tych transferów, które są przeprowadzone z konta w funtach na rachunki złotówkowe. Ani Polska, ani Wielka Brytania nie użyają waluty euro do płatności krajowych. W takim razie, czy można przelać pieniądze z angielskiego konta na polskie? Tak, ale w takiej sytuacji nie wyślemy środków przelewem SEPA tylko SWIFT. Ten umożliwia przesyłanie pieniędzy w niemalże każdej walucie na świecie, bo funkcjonuje w ponad 200 krajach - nie tylko na terenie Unii Europejskiej, jak w przypadku transferów SEPA. Za szeroką dostęponość, którą oferuje SWIFT trzeba jednak zapłacić.

Ile kosztuje przelew SWIFT z UK do PL?

Jeżeli już ustaliliśmy, że za przelew z UK do Polski w banku trzeba będzie zapłacić, to jaki będzie właściwie jego koszt? A raczej koszta - bo opłat mamy tu aż trzy. Pierwsza za zlecenie transferu, druga to prowizja banku korespondenta i trzecia za przewalutowanie transakcji.

Opłata za zlecenie transferu

Opłata za zlecenie transferu będzie się różniła w zależności od tego, którego banku w Anglii jesteśmy klientem. Tak mniej więcej prezentują się koszty w przypadku pieciu populatnych, brytyjskich banków:

  • Barclays: za darmo online lub £25 za przelew zlecony w oddziale banku, odbiorca zapłaci £6.
  • Lloyds: opłata £9,50 za transfer zarówno przez internet, jak i w oddziale, adresat płaci £12.
  • HSBC: pobiera £4 online lub £9 w oddziale, odbiorca płaci £8.
  • Natwest: £15, jeśli przelew wynosi poniżej £5000 lub 0,3% z większej kwoty (maksymalnie £40), adresat zapłaci £7,50.
  • Halifax opłata zazwyczaj wynosi £9,50 w zależności od rodzaju posiadanego konta.

Opłata banku korespondencyjnego

W przelewach międzynatodowych SWIFT często, choć nie zawsze uczestniczy bank korespondent, który pełni funkcję pośrednika między bankiem nadawcy a odbiorcy. On również pobiera opłatę za swój udział. W takim wypadku kwota przesłanych przez nas pieniędzy może zostać pomniejniejsza o prowizję, którą pobieże. Może ona wynieść kilkanaście funtów, jednak ile dokładnie – nie wiadomo. Okarze się to dopiero kiedy pieniądze dotrą na rachunek naszego adresata w Polsce. Może być to dla nas frustrujące, jednak jest to opłata, która normalnie pojawia się przy przelawach zagranicznych zlecanych w banku. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego nie raz pomniejszona kwota, którą otrzyma odbiorca, budzi zdziwienie.

Opłata za przewalutowanie

W transakcjach gdzie pieniądze przesyłane są z konta prowadzonego w jednej walucie (funty) na konto prowadzone w drugiej (złotówki) zawsze dochodzi do przewalutowania transakcji, na które bank i inne instytucje finansowe narzucają marżę. Więc jeśli jesteśmy na przykład użytkownikami banku Barclays, który za przelew z UK do PL online nie pobiera opłaty i jeśli okarze się, że między nim a bankiem odbiorcy nie uczestniczył w transakcji bank korespondent, to zawsze zostaje opłata za przewalutowanie. Dlatego nigdy tego typu przekazy pieniężne nie będą w pełni darmowe. Jeśli wykonujemy przelew z barclays na konto w Polsce, marża wynosi około 3%. To znaczy, że na przesyłanych £300, stracimy prawie 50zł.

Czas realizacji

Trudno tu nie wspomnieć o czasie realizacji, przelewów SWIFT. Gdyż zdecydowanie działa on na niekorzyść klienta, zwłaszcza takiego, któremu zależy na natychmiastowym przelewie z UK do Polski. W zależności od banku przelew do Polski idzie od 2 do 5 dni roboczych. Taki czas realizacji transakcji najczęściej na swoich stronach podają same banki.

Korzystne transfery z UK do Polski

Darmowe przelewy z UK do PL za pośrednictwem firm transakcyjnych

Po zsumowaniu wszystkich kosztów za przelew bankowy wychodzi na to, że bardzo daleko mu do darmowej transakcji. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na wysokie opłaty związane z zagranicznymi transferami, istnieje prosty sposób na to, aby ominąć instytucję bankową. Co więcej, jest on w pełni legalny i bezpieczny. Mowa o przedsiębiorstwach z branży FinTech, które zajmują się realizacją przekazów pieniężnych. Takie firmy działają na podstawie utworzonej przez siebie sieci kont zagranicznych. W ten sposób nasze pieniądze zamiast jednym przelewem zagranicznym idą dwoma przelewami krajowym. Jednym w UK, drugim w Polsce. My tego nie odczuwamy, ponieważ wciąż zlecamy jeden transfer. Dzięki takiemu systemowi oszczędzamy, bo w transakcji nie wystąpi bank korespondent, a także wpływa to również na szybszy czas realizacji przelewu. Ponadto opłaty za zlecenie jak i za przewalutowanie zazwyczaj są niższe niż w bankach, ale czy da się za darmo? W końcu nie wszystkie serwisy transakcjyjne wbrew pozorom mogą się pochwalić atrakcyjną ofertą. 

Darmowe przelewy w Klik-24

Najlepiej jest korzystać z usług sprawdzonych serwisów transferowych, takich jak Klik-24, który od początków swojej działalności w 2013 nieprzestanie cieszy się zaufaniem swoich użytkowników. Na zadowolenie klientów z pewnością wpływa atrakcyjna oferta serwisu, którego usługi należą do najtańszych ze wszystkich dostępnych na rynku. Zlecenie przelewów w serwisie jest darmowe! Nie tylko tych z UK do Polski, ale bezpłatnie wykonamy również przelew z PL do UK! Co więcej czas realizacji jest znacznie krótszy niż w bankach, ponieważ pieniądze docierają na konto odbiorcy w ciągu 1-2 dni roboczych. Osobom, którym szczególnie zależy na czasie Klik-24 również wychodzi naprzeciw. W ofercie jest możliwość realizacji transferów ekspresowych, których koszt wynosi jedynie £1,99, czyli parokrotnie mniej niż standardowo oferują za zwykłą usługę banki. Wtedy pieniądze dochodzą do adresata w ciągu jednego dnia roboczego. Koszty przewalutowania, których nigdzie nie unikniemy przy wymianie waluty, w Klik-24 są naprawdę niskie. Kurs wymiany ustalony przez firmę jest zbliżony do aktualnego kursu rynkowego, o czym można się przekonać, wpisując kwotę w kalkulatorze transakcji, który jest dostępny na stronie.

Inne artykuły