Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Ile idzie przelew z Anglii do Polski?

Ile idzie przelew z Anglii do Polski?

Zastanawiasz się ile idzie przelew z Anglii do Polski? Jako osoba, która na co dzień zajmuje się przesyłaniem pieniędzy z Wysp, często odpowiadam na pytania znajomych i klientów na temat zasad finansowych. W dzisiejszych czasach transfer międzynarodowy powinien trwać maksymalnie jeden dzień roboczy, a jak jest w praktyce? Nie ma jednej prostej odpowiedzi, ale opisze dokładnie czego możesz się spodziewać i jak przelać pieniądze z UK na polskie konto szybko, tanio i bezpiecznie!  To, ile przekazy pieniężne z Anglii do Polski będą trwały zależy głównie od usługodawcy, którego wybierzemy oraz od sposobu wysłania pieniędzy.  

Spis treści
Jak działają transfery?
Pozabankowe przekazy międzynarodowe
Czy musimy dopłacać do szybkich przelewów?
Przelewy expres
Uczciwa i przejrzysta oferta

Zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie ile idzie przelew z Anglii do Polski, dowiedz się jak działają transfery międzynarodowe

Ile idzie przelew? To zależy. Jeśli zdecydujesz się na przekazy pieniężne do Polski ze swoim bankiem, twój bank będzie korzystał z elektronicznego systemu wymiany informacji SWIFT. System ten został stworzony w 1973 roku po to, aby ułatwić bankom komunikację międzynarodową, gdy chodzi o przelewy walutowe. Jak na tamte czasy była to technologia godna podziwu! Do tej pory rozwinęła się tak, że zrzesza 11 tys. Instytucji finansowych w ponad 200 krajach. Jak to działa? Każdy bank w systemie SWIFT ma swój unikatowy kod np. kod Barclays w Anglii to BARCGB22, a kod PKO BP w Polsce to BPKOPLPW. Dzięki międzynarodowemu systemowi SWIFT, gdy zlecasz przelew do Polski z UK, bank w Anglii może łatwo zidentyfikować bank odbiorcy i wysłać mu informację o przelewie, a twoje środki zaksięgować na podane przez Ciebie konto. Jest to dość wygodna opcja, praktycznie każdy z nas ma konto bankowe. Jednak za tą wygodę musimy słono zapłacić, a transfery z UK do Polski za pośrednictwem banków wcale tanie nie są. Na wygodzie plusy się kończą.

Pierwszym minusem przelewu bankowego w systemie SWIFT jest czas realizacji, który wynosi od 3 do 5 dni roboczych. Kto, choć raz zlecał przelew walutowy z UK do Polski ten wie, że gdy po trzech dniach pieniędzy nie ma na koncie odbiorcy człowiek zaczyna zastanawiać się czy oby na pewno podał poprawny numer rachunku. Na samym końcu najczęściej okazuje się, że pieniądze szczęśliwie są przesyłane, jednak co najemy się stresu to nasze.

Drugim minusem przelewu bankowego jest jego koszt, który może oscylować w granicy kilkuset złotych!  Niestety, za udział w tak rozbudowanym systemie jakim jest system SWIFT bank musi słono płacić. A jak wiemy z doświadczenia, koszty te są na samym końcu przerzucane na klientów. Także, praktycznie każda z osób, która planuje przelewanie pieniędzy z Anglii do Polski szuka innych sposobów jak banki. W dzisiejszych czasach, aby zlecić tanio przelew z UK do Polski, nie wystarczy przejść się do placówki lub skorzystać z aplikacji internetowej banku. Warto poszukać innej alternatywy.

Ile idzie przelew z Anglii do Polski?  Pozabankowe przekazy międzynarodowe

W odpowiedzi na wydłużony czas oczekiwania oraz duży koszt bankowych przelewów SWIFT na rynku powstało kilkanaście instytucji płatniczych, które oferują szybkie przelewy z Anglii do Polski. Ich oferta jest bardzo zróżnicowana, a co za tym idzie wysyłka pieniędzy z UK do Polski bardzo się uprościła.  Co oznacza to dla klienta? Tylko tyle, że nie powinniśmy już pytać, ile idzie przelew z Anglii do Polski?  Powinniśmy stwierdzić: Chce, żeby moje przekazy pieniężne do Polski z UK były realizowane w ciągu jednego dnia roboczego. Fanaberia? Niekoniecznie. Firmy, które oferują dłuższy czas realizacji przelewów funtów z Wysp Brytyjskich, powinniśmy po prostu odrzucić! Konkurencja jest na tyle rozbudowana, że możemy wybierać. Chyba, że jest to przelew za 0 GBP, wtedy oferta wydaje się bardzo korzystna.

Czy musimy dopłacać do szybkich przelewów?

Wysyłka pieniędzy z UK do Polski w ciągu jednego dnia roboczego przez wiele szanowanych firm jest traktowana jako przelew express, dlatego realizują transfery za dodatkową opłatą. Jest to pierwsze, co powinno nam się rzucić w oczy, gdy korzystamy z usług jakiejkolwiek firmy. Nie dajmy sobie wmówić, że transfer funtów do Polski zależy od wielu czynników. Wręcz przeciwnie rządzi on się prostymi prawami! Kurs, opłata, czas realizacji. Wysyłanie pieniędzy do Polski z UK powinno być po dobrym kursie, ze stałą opłatą oraz bez zbędnej zwłoki! Uciekając od bankowych przelewów zależy nam na tych trzech rzeczach najbardziej. Chcemy szybko, tanio i bezpiecznie realizować transfery pieniężne do Polski. Z doświadczenia wiem, że jeden dzień roboczy to wystarczająca prędkość transferu funtów na konto złotówkowe dla klientów.  Jednak na co jeszcze zwrócić uwagę realizując transfery pieniędzy z Anglii do Polski?

Przelewy expres

Niektóre firmy mają w swojej ofercie przelewy już w 10-15 min, ale żądają za nie nierzadko opłaty w wysokości kilkunastu do kilkudziesięciu funtów, dodatkowo urywając przy tym na kursie. Czy aż tak nam się spieszy? W większości przypadków NIE. Fajnie to wygląda, gdy firma na swojej stronie oferuje swoim klientom różne opcje przelewów. Pamiętajmy jednak, że za wszystkie opcje na końcu płaci klient. Dlatego im prostsza oferta, tym lepsza dla użytkownika!

Kobieta trzymająca laptop

Uczciwa i przejrzysta oferta

Biorąc pod uwagę czas realizacji transferu oraz opłaty różnych instytucji, najszybszym i jednocześnie najtańszym sposobem, aby przelać pieniądze z angielskiego konta na polskie jest Klik-24. Firma jest licencjonowaną instytucją płatniczą zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii, regulowaną przez FCA, angielski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego. Ma przejrzystą stronę internetową w języku polskim. Dzięki wbudowanemu kalkulatorowi, po wejściu od razu wyświetla się kurs wymiany funtów na złotówki. Obsługa na infolinii mówi w języku polskim i jest bezpłatna. Przelewy z Klik-24 docierają do odbiorców najczęściej w kilka godzin, maksymalnie jest to 1 dzień roboczy. Bez względu na przelewaną kwotę opłata wynosi zawsze tylko 1.99 funt. Sprawdź ofertę przelewów Klik-24 i przekonać się sam!

Inne artykuły