Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

17 kwi 2023

Ile kosztuje przelew z polskiego konta na angielskie?

Ile kosztuje przelew z polskiego konta na angielskie?

Ile kosztuje przelew z polskiego konta na angielskie? Każdy kto interesował się tym tematem może zauważyć, że opłaty transferowe za wysłanie środków są bardzo spore. Marże sięgają kwoty kilkudziesięciu złotych za transakcje w wysokości 1000 zł. Tak wysokie koszty są związane ze sporymi opłatami bankowymi oraz z niekorzystnym kursem wymiany złotówek na funty. Osoby wykonujących transfery cykliczne są skazane na spore wydatki w perspektywie długofalowej, nawet jednorazowa transakcja kosztuje zdecydowanie za dużo. Na szczęście istnieją tańsze sposoby wykonywania przelewów do Zjednoczonego Królestwa.

Spis treści
Jakie są koszty?
Co warto o nich wiedzieć?
Opcje alternatywne
Jak wysłać bez opłat?

Ile kosztuje przelew z polskiego konta na angielskie?

Sporo osób zastanawia się, ile kosztuje przelew z polskiego konta na angielskie korzystając z usług poczty, placówki bankowej czy też banku on-line. Mało kto zdaje sobie sprawę z wysokich opłat związanych z takimi transferami pieniężnymi. Wiadomo, że ludzie są zainteresowani wykonywaniem przelewów zarówno na duże, jak i na małe kwoty. Problemem jest niestety to, że spora grupa polskich banków umożliwia wykonanie przelewu do Wielkiej Brytanii w zamian za bardzo wysoką prowizję, średnio na poziomie około 50 zł. W przypadku przesłania małej kwoty np. 300 zł, taka opłata stanowi bardzo wysoki wydatek w porównaniu do transferowanych pieniędzy.

Każdy, kto planuje zrobienie dużego przelewu sięgającego wielu tysięcy, a może nawet miliona złotych powinien liczyć się z dodatkowymi opłatami i wyższą prowizją, czyli generalnie z wyższymi kosztami. Należy pamiętać, że bank stosuje własne kursy wymiany walut, które zwykle różnią się o około 30-40 groszy od wartości giełdowej na niekorzyść klienta. Innymi słowy mamy do czynienia ze zjawiskiem, takim jak spread walutowy sięgający poziomu 6-8%. Taka stawka jest szczególnie zauważalna podczas wykonywania dużych przelewów. Ukryta opłata bankowa może wzrosnąć nawet do 150-200 złotych w przypadku transakcji na 500 funtów. Pamiętaj! Prowizja rośnie adekwatnie do kwoty przesyłanych środków.

Banki pośredniczące – co warto o nich wiedzieć?

W tradycyjnych przelewach wykonywanych pomiędzy polskimi kontami, w transakcji udział bierze jeden (przelewy wewnętrzne w tym samym banku) lub dwa banki (przelewy międzybankowe z wykorzystaniem systemu ELIXIR). Jedyną opłatą w takim przypadku jest prowizja ustalona przez bank. Wiele instytucji w Polsce rezygnuje z prowizji za przelewy krajowe, szczególnie jeśli są one wykonywane on-line. W przypadku przelewów międzynarodowych odbywa się to na innych warunkach, ponieważ w transakcji biorą udział również tak zwani korespondenci, czyli banki pośredniczące. Z tego powodu wydłuża się czas realizacji przelewu – na nasze środki musimy czekać nawet do 4 dni roboczych. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest to, że każdy z banków, który bierze udział w transakcji ma prawo do pobrania prowizji zgodnej z ustalonymi przez siebie tabelami opłat. Problemem jest to, że klient nie jest informowany o tym, ile banków bierze udział w takim przelewie, więc trudno jest poznać całkowity koszt przekazu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak najtaniej przesłać pieniądze z Polski do Anglii, bez konieczności ponoszenia dużych wydatków.

Opcje alternatywne 

Wiadomo, że opłaty bankowe za przelewy do UK potrafią być bardzo wysokie. Nic w tym dziwnego, że bank zawsze będzie szukać możliwości zarobku. Wiele osób całkowicie rezygnuje z wysyłki pieniędzy do UK właśnie ze względu na wysokie koszty bankowe. Odpowiedzią na potrzeby takich klientów stały się oferty firm zajmujące się przelewami międzynarodowymi pozbawionymi wielu dodatkowych, ukrytych opłat. Jakie są alternatywne opcje. Sprawdź.

Kantory on-line i ich usługi

Jedną z alternatywnych opcji jest skorzystanie z usług kantoru internetowego. Dzięki ofertom takich firm można uniknąć pewnych ukrytych opłat związanych z wymianą złotówek na funty i funtów na złotówki. Stawki wymiany walut są korzystniejsze w porównaniu do kupna/sprzedaży w bankach, jednak i tak koszt takiej usługi jest spory. Platformy tego typu umożliwiają wpłacanie złotówek i handlowanie nimi z innymi użytkownikami serwisu. Zwykle opcja ta jest dobra dla osób zarabiających na zmieniających się kursach wymiany walut w danym kraju. Oczywiście konieczne jest posiadanie rachunku bankowego prowadzonego w złotówkach oraz konta walutowego. Większość kantorów kładzie nacisk wyłącznie na krajowe przelewy walutowe, chociaż istnieją firmy pozwalające na wysyłanie pieniędzy do banków za granicą. Koszt takiej transakcji to 10-80 zł. W transferze pieniędzy biorą udział banki pośredniczące, więc koszt takiego przelewu dodatkowo wzrasta.

W porównaniu z tradycyjnym przelewem międzynarodowym robionym w banku lub na poczcie, korzystając z pomocy kantoru internetowego można trochę zaoszczędzić. Pomimo tego koszty nadal są wysokie i mogą odstraszać wielu potencjalnych klientów. Istnieją pewne rozwiązania, które pozwalają na jeszcze tańsze przelewy z Polski do Wielkiej Brytanii na przejrzystych zasadach.

Budynek parlamentu w Londynie

Ile kosztuje przelew z polskiego konta na angielskie z Klik-24

Każdy kto zastanawia się, jak wysłać pieniądze z Polski do Anglii bez ponoszenia ogromnych kosztów, powinien zwrócić uwagę na ofertę firm w sektorze międzynarodowych przekazów pieniężnych i platform internetowych, które specjalizują się w takich transferach. Wielu takich usługodawców działa w Internecie, więc znalezienie informacji na ich temat nie powinno stanowić większego problemu. Zwykle firmy takie nie pobierają żadnych prowizji za przelew lub opłaty te są bardzo niskie. Można więc zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych na przelewie, w zależności od tego czy jest to duża, czy może mniejsza kwota. 

Klik-24 posiada w swojej ofercie kurs wymiany zgodny ze średnią rynkową, doliczamy do niego jedynie niewielką prowizję. Jest to nasz jedyny zarobek, nie stosujemy żadnych dodatkowych, ukrytych opłat. Stawiamy na przejrzystość opłat. Oznacza to, że realizujemy przelewy na jasnych i prostych warunkach. Innymi słowy klienci, którzy skorzystają z usług dostępnych na naszej stronie internetowej, zapłacą dokładnie taką kwotę, jaką zobaczą w kalkulatorze. Oprócz tego, oferujemy znacznie szybszą realizację przelewu, która zajmuje od kilku godzin do maksymalnie 2 dni roboczych.

W jaki sposób działa firma Klik-24 oferująca tanie przelewy do UK?

Klik-24 działa w oparciu o lokalne konta bankowe. Posiadamy rachunki zarówno w polskich, jak i w brytyjskich bankach. Dzięki temu rozwiązaniu, nie potrzebujesz posiadać konta walutowego w funtach, wystarczy standardowy rachunek złotówkowy w Polsce oraz dane Twojego odbiorcy w Anglii. Procedura wykonywania transakcji jest w tym przypadku bardzo prosta i ogranicza się do kilku podstawowych kroków:

  • Wystarczy zalogować się lub założyć konto w serwisie Klik-24 (rejestracja  jest darmowa i trwa zaledwie kilka minut).
  • Podać kwotę przelewu, która zostanie przeliczona zgodnie z obowiązującym kursem. 
  • Wypełnić formularz przelewu: dane odbiorcy i tytuł transakcji.
  • Opłacić zlecenie korzystając z przelewu krajowego. Należy wysłać pieniądze ze swojego polskiego konta na nasze lokalne konto złotówkowe.
  • Gotowe! Po otrzymaniu środków przelew zostanie zrealizowany. Klik-24 wyśle funty ze swojego brytyjskiego konta na konto odbiorcy w Anglii.

Dlaczego jest to najkorzystniejsza metoda? Opcja ta polega na wysłaniu dwóch przelewów krajowych zamiast jednego międzynarodowego. Dzięki temu czas trwania przelewu jest dużo krótszy i nie trzeba martwić się dodatkowymi ukrytymi opłatami za przelewy zagraniczne. Jeśli szukasz taniego sposobu na wysłanie pieniędzy do UK to prezentowane rozwiązanie jest najbardziej opłacalne.

Inne artykuły