Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Ile trwa przelew z Polski do Anglii?

Ile trwa przelew z Polski do Anglii?

Ile trwa przelew z Polski do Anglii? Wpływ na to będzie miała głównie metoda jaką zlecimy transfer. Między innymi możemy skorzystać z powszechnego przekazu bankowego lub z serwisów specjalizujących się w zagranicznych transakcjach międzynarodowych. W obydwu przypadkach dużą rolę będzie odgrywał dzień zlecenia, a nawet godzina nadania przelewu, które czasem niefortunnie mogą wydłużyć cały transfer. Kiedy pojawi się potrzeba wysłania pieniędzy do naszej rodziny lub przyjaciół mieszkających w Wielkiej Brytanii, warto się zorientować, ile taki przelew będzie szedł na konto naszego odbiorcy.

Spis treści:
Ile czasu idzie przelew zlecony przez bank?
Czynniki mające wpływ na czas realizacji transferu
Jak długo idzie przekaz zlecony przez firmę transakcyjną?

Ile trwa przelew z Polski do Anglii zlecony w banku?

Ile trwa przelew z Polski do Anglii zlecony w banku? Przelewy bankowe to aktualnie najpopularniejsze sposoby rozliczania transakcji handlowych. Przede wszystkim dzięki ich powszechnej dostępności. Praktycznie każdy właściciel konta prowadzonego w złotówkach ma możliwość nadania przekazu pieniężnego w swoim banku do wybranego kraju. Niezależnie od tego, w jakiej walucie odbiorca prowadzi konto. Kiedy zlecamy przelew zagraniczny w złotówkach, bank wymienia pieniądze po własnym kursie. Jego wysokość, bez większych trudności, można sprawdzić na stronie internetowej każdego banku. Na czas trwania naszego zlecenia wpływ ma wiele czynników. Między innymi jest to kraj odbiorcy, waluta, typ przelewu oraz dzień, w którym transakcje nadamy.

Kraj odbiorcy i waluta

Wielka Brytania, mimo że do 1 lutego 2020 roku była członkiem Unii Europejskiej, to podobnie jak Polska, nigdy nie zdecydowała się na wprowadzenie waluty euro. Jest to szczególnie ważne w kontekście przelewów zagranicznych, które generalnie można zlecać za pomocą dwóch systemów: SEPA i SWIFT. Pierwszy z nich to przelew europejski, wykonywany wyłącznie w euro. Nie oznacza to jednak braku możliwości zlecenia go z konta złotówkowego na konto prowadzone w funtach. Wiąże się to jednak z podwójnym przewalutowaniem (PLN → EUR → GBP). Krótko mówiąc wpływa to na niską opłacalność takiej transakcji. W związku z powyższym przelew z PL do UK zazwyczaj kierowany jest poprzez system SWIFT, gdzie przewalutowanie nastąpi raz (PLN → GBP). Transfer SWIFT to rodzaj międzynarodowego przelewu bankowego, za pomocą którego przekażemy pieniądze na konto prowadzone w niemalże każdym banku na świecie, w niemalże każdej walucie. Jest to niewątpliwa zaleta tego systemu, jednak w parze z zaletami idą również wady. Jedną z nich jest czas realizacji transferów SWIFT. Zazwyczaj środki wysłane w ten sposób znajdą się na koncie adresata w ciągu 3 dni po zleceniu usługi. Czas ten jednak można skrócić lub nieświadomie wydłużyć. Co ma na to wpływ?

Data zlecenia

Przelewy zagraniczne można nadawać właściwie codziennie, jednak trzeba pamiętać, że banki zaksięgowują je tylko w dni pracujące. Jeżeli standardowo transfer idzie 3 dni robocze, to jeżeli w międzyczasie wypadnie weekend, czas realizacji może się wydłużyć o dodatkowe dwa dni, czyli pieniądze będą szły do odbiorcy – nie trzy, a nawet pięć dni! Należy pamiętać, że w transakcji międzynarodowej poza naszym bankiem, uczestniczy również bank odbiorcy oraz bank korespondent, który pośredniczy między bankiem odbiorcy i nadawcy. Dzieje się tak, ponieważ rzadko kiedy dwa banki zagraniczne (polski i angielski) mają ustanowione ze sobą bezpośrednie relacje. Czasami takich instytucji pośredniczących może być więcej niż jedna, co również może wpłynąć niekorzystnie na czas realizacji transferu. Oprócz weekendów przelewy zagraniczne nie są realizowane w święta bankowe, czyli dni kiedy banki są nieczynne. Uważać należy nie tylko na dni świąteczne w Polsce, ale również na święta angielskie tzw. bank holidays, których wypada dziewięć.

Święta bankowe w UK

Święta bankowe są to dni wolne od pracy, obchodzone z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mimo, że nie ma formalnego prawa do dni wolnych w tym czasie, to osoby, które nie są zatrudnione w służbach użyteczności publicznej, czyli w pogotowiu, straży pożarnej, policji – nie idą do pracy. Święta bankowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że wtedy banki są nieczynne. Co wstrzymuje poniekąd działanie innych firm. Co ciekawe, jeżeli, któreś z bank holidays wypadnie w i tak wolny od pracy weekend, to następny dzień roboczy tzw. substitute day staje się dniem wolnym. 

Szybkie przelewy do Anglii

Tryby przelewu SWIFT

Mówiąc o czasie realizacji przelewów SWIFT, nie sposób nie wspomnieć o trybach, którymi możemy go zlecić. Wysyłając transfer domyślnie mamy ustawiony tryb standardowy, który idzie wyżej wspomniane 3 dni robocze. Natomiast dwa pozostałe skracają znacznie czas trwania transferu.

  • Spot – tryb standardowy, idzie do odbiorcy do trzech dni roboczych,
  • Tomnext – tryb przyspieszony, pieniądze znajdą się na koncie adresata w ciągu 2 dni roboczych,
  • Overnight – tryb ekspresowy, zlecony odpowiednio wcześnie w dzień roboczy, zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia.

Zarówno tryb Tomnext jak i Overnight zleca się za dodatkową opłatą. W zależności od banku może wynieść od 50 do nawet 200 zł.

Godzina zlecenia

Wpływ na czas realizacji zlecenia w przypadku trybu ekspresowego Overnight będzie miała godzina, do której nadamy przekaz pieniężny. Godziną zero, w tym wypadku jest 13:00. Wtedy większość polskich banków księguje zagraniczne transfery ekspresowe SWIFT. Jeśli zlecimy przelew do 13:00 pieniądze na koncie adresata najprawdopodobniej znajdą się tego samego dnia. Natomiast transfer zlecony po godzinie 13:00 dojdzie nazajutrz.

Ile trwa przelew z Polski do Anglii wysłany przez serwis transakcyjny

Obecnie w sieci znajdziemy ogromną ilość firm, które specjalizują się w przelewach zagranicznych. Po kliknięciu w stronę internetową, któregoś z nich, najczęściej już na stronie głównej wyświetli się nam kalkulator transakcji. Za jego pomocą, przede wszystkim dowiemy się, jaki kurs wymiany waluty stosuje dana platforma, ale nie tylko. Po wpisaniu kraju, do którego chcemy wysłać środki, pojawi się informacja o czasie realizacji transferu. W ogromnej większości będzie on krótszy niż w przypadku standardowego przelewu SWIFT – przynajmniej o jeden dzień. Warto wiedzieć, że dużo bardziej opłaca się wysyłać przekaz pieniężny z Polski do Anglii za pomocą serwisów transakcyjnych niż przez bank. Głównie z uwagi na koszty. Kurs wymiany waluty jest zdecydowanie korzystniejszy, co można łatwo sprawdzić na dostępnym kalkulatorze transakcji. Ponadto nie musimy obawiać się wysokich opłat za samo zlecenie przelewu oraz prowizji, które za udział w transakcji mogą pobrać banki pośredniczące – coś z czym musimy się liczyć przesyłając pieniądze przez nas bank. Niektóre serwisy transakcyjne, takie jak Klik-24, oferują również ekspresowe przelewy, których cena nie przekracza 10 zł!

Ile trwa przelew z Polski do Anglii zlecony przez Klik-24?

Jak w przypadku większości ofert serwisów transakcyjnych, przelew standardowy zlecony przez Klik-24 idzie na konto adresata maksymalnie 2 dni robocze. Jednak ogromną różnicę stanowi tutaj koszt tej usługi, bo jej zlecenie w Klik-24 nie kosztuje nas absolutnie nic! Działa to również w drugą stronę, dzięki czemu można również wykonać darmowe przelewy do Polski z UK! Tryb ekspresowy, oferowany przez serwis skraca czas realizacji transakcji do 24 godzin roboczych. Oplata jest kilka, kilkanaście razy niższa niż w bankach, bo wynosi jedynie 9,99 zł. Jeśli zależy nam, aby pieniądze dotarły tego samego dnia do adresata, tutaj podobnie jak w bankach, istotna jest 13:00. Jeśli do tej godziny zlecimy transfer pieniądze na konto odbiorcy przyjdą jeszcze tego samego dnia. Klik-24 to firma, która posiada zdecydowanie jedną z najatrakcyjniejszych ofert na rynku.

Inne artykuły