Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

15 mar 2023

Jak przelać funty z Anglii do Polski

Jak przelać funty z Anglii do Polski

Jak przelać funty z Anglii do Polski, aby zrobić to szybko tanio i bezpiecznie? Wiele osób zauważyło już pewnie, że przelewy bankowe nie są idealnym rozwiązaniem przesyłania pieniędzy z zagranicy do naszego kraju. Są kosztowne i trafiają na konto odbiorcy, nawet po kilku dniach. Zwłaszcza, kiedy dany kraj, tak jak Wielka Brytania, znajduje się poza Unią Europejską. Dla własnej wygody i oszczędności, warto zapoznać się z innymi, dostępnymi na rynku ofertami.

Spis treści
Dlaczego nie przekaz bankowy?
Długi czas oczekiwania
Wysokie koszty
Skorzystaj z Klik-24 – będzie taniej i szybciej
Dbamy o bezpieczeństwo
Sprawdź, jak to działa

Jak przelać funty z Anglii do Polski?

Jak przelać funty z Anglii do Polski?  – można szybciej i taniej od przelewu bankowego, a przy tym równie bezpiecznie. Czasy, w których całe nasze życie finansowe skupiało się w ramach banków, odeszły już dawno w niepamięć. Wraz z popularyzacją internetu i technologii cyfrowych zyskaliśmy dostęp do nowych propozycji, dzięki którym możemy efektywniej zarządzać naszymi finansami. Obecnie na rynku jest wiele firm specjalizujących się w zagranicznych przekazach pieniężnych. Za ich pośrednictwem pieniądze na konto odbiorcy dochodzą szybciej, a ich usługi są znacznie tańsze, niż te proponowane przez banki. Oczywiście, warto korzystać ze sprawdzonej platformy, która posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Przy wyborze dobrze jest zwrócić uwagę na renomę danego serwisu, czyli na liczbę klientów oraz na ich opinie. W dalszej części artykułu przyjrzymy się, dlaczego nie opłaca się przelewać funtów z Anglii do Polski za pomocą banku, a lepiej jest skorzystać z usług firmy zajmującej się realizacją przelewów.

Długi czas realizacji przelewów przez banki

Czas otrzymania zagranicznego przelewu bankowego, zależy od wielu czynników. Decydujące znaczenie ma kraj nadawcy i odbiorcy oraz waluty, w których wysyłamy i odbieramy transfer. W transakcjach  międzynarodowych najczęściej biorą udział banki pośredniczące, ponieważ rzadko kiedy zdarza się, że bank, z którego chcemy przelać środki, ma otwarty rachunek walutowy w zagranicznym banku, do którego zamierzamy wysłać pieniądze.  Banki pośredniczące podczas transakcji, mogą mieć decydujący wpływ na to, ile idzie przelew zagraniczny. Zazwyczaj jednak, w przypadku transferów z Wielkiej Brytanii do Polski, czas oczekiwania wynosi do 3 dni. Oczywiście, jeśli nie zlecimy przelewu przed weekendem, wtedy czas ten może wydłużyć się, nawet o dodatkowe, dwa dni. Oczywiście istnieją opcję przelewów ekspresowych, które mogą przyspieszyć transakcję, natomiast stanowią one dodatkowy koszt, który w przeliczeniu na złotówki może sięgać nawet kilkadziesiąt funtów. W przypadku firm pośredniczących, w zagranicznych przekazach pieniężnych, czas oczekiwania na przelew skraca się do maksymalnie dwóch dni roboczych.

Wysokie opłaty bankowe

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje opłat, o których należy pamiętać, zlecając przelew bankowy: za usługę oraz za kurs wymiany waluty. Dodatkowo można spotkać się z kosztami, którymi obciążą nas banki pośredniczące. Ile one wyniosą, w momencie zlecania transakcji, nie wiadomo. Za wykonanie usługi drogą bankową najczęściej zapłaci, zarówno nadawca jak i odbiorca przelewu. Ewentualnie przy zleceniu przekazu, można zaznaczyć opcję BEN (wszystkie koszty pokrywa odbiorca) lub OUR (wszystkie koszty pokrywa nadawca). W różnych instytucjach bankowych koszty zlecenia przelewu międzynarodowego, są inne. Przyjrzyjmy się czterem popularnym bankom w UK:

  • Barclays: bez opłat online lub £25 w oddziale banku, odbiorca zapłaci £6.
  • Lloyds: opłata £9,50 zarówno przez internet, jak i w oddziale, adresat płaci £12.
  • HSBC: pobiera £4 online lub £9 w oddziale, odbiorca płaci £8.
  • Natwest: £15, jeśli przelew wynosi poniżej £5000 lub 0,3% z większej kwoty (maksymalnie £40), adresat zapłaci £7,50.

Przewalutowanie w zagranicznych przelewach

Przewalutowanie

Przelewając funty na konto złotówkowe za pośrednictwem banku, należy się liczyć z kosztami przewalutowania. Banki zawsze pobierają opłatę, tak zwany spread walutowy, który wynika z różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży określonej waluty. Spread walutowy ustalany jest w sposób indywidualny, a co za tym idzie, może być różny w ofercie poszczególnych banków, a także może różnić się w przypadku poszczególnych walut. Jeśli więc ktoś nie zna dobrze aktualnych kursów funta, to może napotkać na bardzo niekorzystną wymianę, nawet nie będąc tego świadomym. Wiele banków stosuje ukryte koszty wkalkulowane w zmianę kursu wymiany walut, które różnią się od rynkowych nawet o 5-10% na niekorzyść klienta.

Dlaczego warto skorzystać z Klik-24?

Klik-24 jest jedną z dostępnych platform, służących do szybkiej realizacji przelewów online. Specjalizuje się w transakcjach z UK do Polski oraz z Polski do UK. Użytkownicy serwisu mają gwarancję szybkiego przekazania środków pieniężnych z konta na konto, przy równocześnie niewielkich kosztach. Wybrać można jedną z dwóch, dostępnych opcji przelewów:

  • Przelew Standard – jest darmowy, po jego zleceniu środki pieniężne znajdą się na koncie odbiorcy w przedziale czasowym od 24h do 48h roboczych.
  • Przelew Express – kosztuje jedynie £1,99 lub 9,99zł, bez względu na wysokość wysyłanej kwoty. Realizacja trwa od kilku do maksymalnie 24h roboczych.

Klik-24 gwarantuje bardzo korzystny kurs wymiany funta i całkowitą transparentność opłat. Pieniądze są przeliczane zgodnie z kursem wymiany walut podanym w kalkulatorze na stronie internetowej Klik-24.

Bezpieczeństwo i zadowoleni klienci

Klik-24 działa na rynku od 2013 roku. Od samego początku działalności, serwis nieustannie dba o to, aby oferta przelewów była jak najatrakcyjniejsza dla klientów. Obecnie na platformie zarejestrowało się już tysiące osób. O ich zadowoleniu świadczą pozytywne opinie, wystawione na niezależnym portalu Trustpilot. Jednym z priorytetów Klik-24 jest dbanie o zaufanie i bezpieczeństwo użytkowników. Platforma regulowana jest przez Financial Conduct Authority. FCA jest angielskim niezależnym organem odpowiedzialnym za nadzór i kontrolę dostawców usług finansowych. FCA zapewnia najwyższy standard bezpieczeństwa. Oprócz tego Klik-24 korzysta wyłącznie z zaszyfrowanych połączeń SSL. Dzięki temu klienci mają pewność, że platforma jest zweryfikowana i odpowiednio zabezpieczona.

Jak przelać funty z Anglii do Polski przez Klik-24?

Chcąc przelać funty z Anglii do Polski należy założyć konto na stronie Klik-24. To nic nie kosztuje i zajmuje nie dłużej niż parę minut. Korzystanie z serwisu jest proste i intuicyjne. Do rejestracji będzie potrzebny jedynie adres e-mail i hasło oraz dane nadawcy przelewu. Po zalogowaniu się do systemu Klik-24 znajdziemy się w panelu kalkulatora przelewu, gdzie trzeba wybrać kraj, z którego wysyłamy pieniądze – Wielka Brytania i kraj odbiorcy przelewu – Polska (bądź odwrotnie). Następnie należy wprowadzić kwotę i rodzaj przelewu (standardowy lub express). Klikamy „kontynuuj” i wprowadzamy dane odbiorcy przelewu, czyli imię nazwisko, numer konta oraz wpisujemy tytuł przelewu. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności na konto Klik-24 wykorzystując dane wygenerowane przez system (tytuł przelewu oraz numer rachunku). Zasada działania jest bardzo prosta. Zamiast jednego przelewu zagranicznego, Klik-24 wykonuje dwa przelewy krajowe (jeden w UK, drugi w Polsce). Dlatego transakcje pozbawione są ukrytych opłat, wysokich prowizji i kosztów banków pośredniczących.

Inne artykuły