Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Jak przelać pieniądze z Anglii do Polski?

Jak przelać pieniądze z Anglii do Polski?

Czy jesteśmy na Wyspach miesiąc, czy 10 lat, ciągle zadajemy sobie to samo pytanie: jak przelać pieniądze z Anglii do Polski, żeby było korzystnie? Jedno musimy uznać za pewnik, najtańsze przekazy pieniężne są realizowane online. Wysyłanie pieniędzy do Polski nie powinno być już dużym wyzwaniem. Wyzwaniem jest natomiast znalezienie firmy, która da nam dobry kurs wymiany oraz zaproponuje rozsądną opłatę. W tym artykule odpowiem na pytanie: Jak przelać pieniądze z Anglii do Polski. Omówię usługi płatności internetowych świadczone klientom.  Na tej podstawie będziesz mógł wybrać odpowiednią opcję odpowiadającą Twoim potrzebom.

Spis treści
Opłata i Kurs zawsze w parze!
Darmowe przelewy, również kosztują
Czas realizacji
Dodatkowe opcje, kto za nie płaci?
Marża marży nie równa
Jak przelać pieniądze?

Zastanawiasz się jak przelać pieniądze z Anglii do Polski? Opłata i kurs zawsze w parze!

Zastanawiając się nad tym jak przelać pieniądze z Anglii do Polski, zacząłem porównywać oferty różnych firm przelewowych i banków, które oferują przekazy pieniężne okazało się to bardzo skomplikowane. Największą trudność sprawiło mi to, że opłaty i kurs zależą od wielkości przesyłanej kwoty oraz czasu realizacji. To co powinno być zaletą firm oferujących różnorodność najczęściej jest ich minusem. I tak zauważyłem, że im więcej opcji tym gorzej dla klienta! Bo trudno się połapać i wybrać naprawdę tani przelew z Wysp Brytyjskich. Gdy zacząłem porównywać oferty w wyszukiwarce wpisałem: Jak przelać pieniądze z angielskiego konta na polskie? Wyszukiwarka ukazała mi firmy, które się tym zajmują i przystąpiłem do porównywania. To na co zwróciłem szczególną uwagę.

Darmowe przelewy z UK do Polski, również kosztują

Pierwsza z firm na którą stronę wszedłem skuszony realnym kursem.  I faktycznie w porównaniu z bankowym kursem lub z kursem kantorowym była to naprawdę dobra oferta. Schody zaczęły się wtedy, gdy w kalkulatorze zacząłem wpisywać różne kwoty przelewu z UK do PL. Okazało się, że co prawda kurs jest korzystny, ale im większy przelew z UK do PL, tym opłata za przelew także większa. Wyglądało to tak:

  • przelew na 1 000 funtów opłata 4,85GBP;
  • przelew 1500 funtów opłata 7,10GBP;
  • przelew 10 000 funtów opłata 46,00GBP;
  • i tak dalej im więcej bym przelał funtów do Polski tym opłata byłaby większa.

Druga z firm oferowała darmowe przelewy z Anglii do Polski, czyli chwaliła się tym, że przesyłanie pieniędzy do Polski jest u nich bezpłatne. Niestety, każda firma komercyjna musi zarabiać, z tą różnicą, że jedni chcą zarabiać uczciwie inni chcą to ukryć. W tym wypadku opłata choć nie dosłowna była ukryta w kursie wymiany. Na moment pisania tego artykułu międzybankowy kurs wymiany dla funtów na złotówki wynosił 5,07503. Natomiast kurs w tej firmie na ten sam moment dla transferu 1000 funtów wynosił 4,9790, czyli ukryta opłata w formie spreadu wynosiła: Realny kurs 5,07503 – 4,9790 = spread 0,09603 x 1000 / 5,07503 = opłata £18,92. Mogę śmiało napisać, że oferta ta jest dużo lepsza jak bankowa oferta na przekaz pieniężny z UK do Polski. Jednak nie jest ona darmowa, a przelew w tej firmie dla powyższego przykładu będzie kosztował £18,92.

Czas realizacji

Trzeci aspekt to czas transakcji. Zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile idzie przelew z Anglii do Polski? W dzisiejszych czasach większość dobrych firm przelewowych transferuje nasze środki maksymalnie do 24 godzin. Coraz częstszą praktyką jest to, że pieniądze na koncie odbiorcy znajdują się w przeciągu kilku godzin. Dlatego też coraz mniej popularne stają się międzynarodowe przelewy oferowane przez banki. Gdy zlecamy przelew funtów z Anglii do Polski przez Bank, to zlecamy tak naprawdę przelew SWIFT nazwa wzięła się od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej).  Przelewy z Anglii do Polski na konto SWIFT realizowane są obecnie od dwóch do pięciu dni roboczych, najczęściej jest to około 3 dni robocze. Stanowczo za długo jak na dzisiejsze realia! Jednak nie ma się co dziwić, przelew SWIFT został udostępniony dla klientów w 1973r. jest to jedna ze starszych form przelewów zagranicznych w dalszym ciągu używana przez banki. Na szczęście nie jesteśmy już tylko skazani na banki, gdy chodzi o przesyłanie pieniędzy do Polski z UK. Konkurencja to najlepsza rzecz jaka mogła nam się przytrafić w tym wypadku. Dlatego warto sprawdzać alternatywy. Niektóre firmy przelewowe, też tak jakby zatrzymały się w czasie. Ciągle uznają 3 dni robocze jako standardowy czas realizacji transakcji, podczas gdy pieniądze z UK do Polski powinny trafić na konto odbiorcy standardowo do 48 godzin. Jeśli zależy nam na czasie to możemy skorzystać z przelewu ekspresowego za dodatkową opłatą, najczęściej kilka funtów! W dzisiejszych czasach szybki przelew do Polski to norma.

Dodatkowe opcje, kto za nie płaci

Czwarty aspekt to możliwość opłaty naszego przelewu za pomocą karty. O ile obecnie płacimy kartą tak naprawdę wszędzie i za wszystko, bo jest to dla nas wygodne i bezpłatne. O tyle w większości przypadków nie opłaca się płacić kartą za przekazy pieniężne z UK. Firmy przelewowe ponoszą dodatkowe opłaty za tego typu usługę. Gdy decydujemy się płacić za przelew w funtach do Polski kartą debetową lub kredytową nasza opłata za taki przelew będzie wyższa. Zapłacimy większą opłatę i nierzadko dostaniemy niższy kurs walutowy! Zwróćmy na to uwagę. Dlatego też, warto skorzystać ze standardowej opcji i opłacić swój transfer z konta. Niby nic a pozwoli nam to zaoszczędzić kilka dodatkowych funtów. Gdy realizujemy przelewy do Polski z Anglii kilka razy w miesiącu, rocznie da nam to już poważną sumę! Grosz do grosza i będzie kokosza.

Marża marży nie równa

Kolejna rzecz, na którą większość klientów nie zwraca uwagi to fakt, że najlepszy kurs za przelanie pieniędzy z Anglii do Polski uzyskamy od poniedziałku do piątku. Firmy transferowe na weekendy doliczają spread od 0,5% do 2%. Dzieje się tak dlatego, że żadna z instytucji płatniczych nie chce wziąć na siebie ryzyka kursowego związanego z tym, że giełda w weekendy jest zamknięta, nie można na niej wymieniać waluty. Ryzyko kursowe zostaje przerzucone na klienta w formie właśnie wyższej marży. Jeśli klient zleca przelew funtów do Polski na konto walutowe w sobotę lub w niedzielę, to nikt nie wie jaki kurs będzie obowiązywał w poniedziałek. Jeśli wysyłamy pieniądze z UK do Polski róbmy to od poniedziałku do piątku. Wtedy marża powinna z reguły być najniższa, co oznacza, że uzyskamy najkorzystniejszy kurs. Podsumowując omówiliśmy pięć najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Teraz śmiało mogę stwierdzić, że już wiesz:

Jak przelać pieniądze z Anglii do Polski, żeby było korzystnie
 Porozumienie biznesowe

W tym artykule starałem się obiektywnie podejść do kwestii przelewów walutowych, tak żebyś wiedział, jak porównywać oferty. Pytanie jak przelać pieniądze z Anglii do Polski, zadaje sobie już kilka lat, dlatego też z czystym sumieniem mogę polecić platformę Klik-24. Jestem spokojny o to, że będziesz chciał porównać ofertę Klik-24 z innymi firmami czy bankami. Oto najważniejsze atuty:

  • Klik-24 oferuje stałą i uczciwą opłatę, która wynosi £1.99 bez względu na kwotę przelewu oraz kurs wymiany zbliżony do międzybankowego.
  • Darmowe przelewy standard, które dostarczamy do dwóch dni roboczych.
  • Kurs jest także stały dla każdej kwoty przelewu. Nie ważne czy będziesz przelewał 10 funtów czy 10 000 funtów otrzymasz zawsze ten sam korzystny kurs!
  • Opłata jest transparentna, kwota jaką otrzyma odbiorca jest widoczna w kalkulatorze przelewu.
  • Uczciwa oferta, potwierdziły to liczne opinie klientów na niezależnym portalu TrustPilot!

W swojej standardowej ofercie Klik-24 zobowiązuje się dostarczyć przelewy z UK do Polski na konto odbiorcy w przeciągu kilku godzin maksymalnie do 48h. Ujednolicona oferta sprawia, że nie musisz wybierać spośród opcji, co do których nie jesteś pewny, ile będą Cię kosztować. Uproszczony formularz pozwoli Ci sprawnie zweryfikować wszystkie kwestie! Nie będziesz musiał zastanawiać się nad najlepszą opcją. Opcja jest tylko jedna, ta najbardziej korzystna. Wejdź i sprawdź Klik-24.

Inne artykuły