Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Jak wysłać pieniądze z Polski do Anglii przez bank?

Jak wysłać pieniądze z Polski do Anglii przez bank?

Jeśli mieszkasz w Anglii lub myślisz o przeprowadzce, to prędzej czy później będziesz musiał przesłać pieniądze ze swojego kraju na Wyspy Brytyjskie lub odwrotnie. Być może kupujesz dom, musisz opłacić rachunki za media lub chcesz wspomóc rodzinę finansowo. Bez względu na to, jakie są Twoje powody, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wysłać pieniądze z Polski do Anglii przez bank. Dlatego w tym wpisie chciałbym przedstawić Ci, jakie są dostępne sposoby polecenia przelewu.

Spis treści
Krajowe metody wysyłania pieniędzy
Zagraniczne sposoby wysyłania pieniędzy
Jak wysłać przelew przez bank – krok po kroku?
Jak taniej i szybciej wysłać pieniądze?

Sposoby wysyłania pieniędzy przez bank w Polsce

Polecenie przelewu to jedna z podstawowych form rozliczeń bezgotówkowych w Polsce. Polega na wysłaniu pieniędzy z jednego konta bankowego na drugie, za pośrednictwem specjalnego formularza przelewu. Zwykle otrzymujesz rachunki z określonymi kwotami pieniędzy i odpowiednimi danymi bankowymi odbiorcy. W przypadku dokonywania transakcji krajowych numer rachunku bankowego jest wyrażony w postaci 26-cyfrowego ciągu znaków. Za każdym razem, gdy wysyłasz lub otrzymujesz przelew, Twój bank rozlicza płatności przy użyciu tego numeru. Z polecenia przelewu mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, które posiadają rachunek bankowy w jednym z polskich banków oraz dysponują na nim środkami pieniężnymi. Aby dokonać płatności, wystarczy złożyć polecenie przelewu za pośrednictwem bankowości internetowej lub tradycyjnie udając się do jednej z placówek bankowych. Istnieją odpowiednie rodzaje poleceń przelewów w zależności od tego, gdzie wysyłasz pieniądze: w obrębie swojego kraju czy za granicę. Zacznijmy jednak od lokalnych poleceń przelewu:

Przelew Elixir

Przelew Elixir to jedna z najpopularniejszych form płatności bezgotówkowych w Polsce. W dni robocze odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, w których następuje przekazanie środków między rachunkami bankowymi w polskiej walucie. Każdy bank rozlicza się na podstawie własnych sesji przelewów przychodzących i wychodzących. Oznacza to, że środki trafią na konto odbiorcy prowadzone w innym bank w ramach jednej z trzech sesji rozrachunkowych:

 • porannej, która trwa od 10:30 do 11:00;
 • popołudniowej, która trwa od 14:30 do 15:00;
 • wieczornej, która trwa od 17 do 17:30.

W sytuacji, gdy potrzebujemy pilnie przesłać pieniądze, możemy skorzystać z przelewów wewnętrznych. Rozliczanie środków odbywa się między rachunkami prowadzonymi w tym samym banku. Dzięki temu zostaną zaksięgowane w ciągu zaledwie kilku minut. Nie zawsze jednak rachunek nadawcy i odbiorcy znajduje się w tym samym banku, dlatego wtedy możemy skorzystać z przelewów Express Elixir.

Przelew Express Elixir

Express Elixir to transakcja realizowana w trybie natychmiastowym. Księgowanie środków odbywa się w czasie rzeczywistym. Co oznacza, że pieniądze trafią na rachunek bankowy odbiorcy w ciągu kilku minut, bez względu na porę dnia, czy dzień tygodnia. Obecnie prawie wszystkie banki w Polsce oferują przelewy Express Elixir, ale za taką usługę trzeba dodatkowo zapłacić. Sprawdź dostępność usługi w bankach na stronie KIR.

Przelew SORBNET

Kolejnym przelewem krajowym jest SORBNET, czyli System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim. Wybór tego rodzaju przelewu jest dedykowany głównie do rozliczeń wysokokwotowych. Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, każda transakcja o wartości powyżej jednego miliona złotych, musi zostać wykonana przy użyciu systemu SORBNET. Przelewy wykonywane są jedynie w krajowej walucie, a czas dostarczenia środków to zwykle kilkanaście minut.

Sposoby wysyłania pieniędzy z Polski do Anglii przez bank

Przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w kraju jest dość szybkie i tanie. Jeśli jednak zamierzasz, wysłać pieniądze z Polski do Anglii przez bank, to musisz skorzystać z polecenia przelewu zagranicznego. Co wiąże się nie tylko z większymi kosztami, ale również z dłuższym czasem realizacji usługi, szczególnie gdy relacje banków nie są ze sobą powiązane. Pod tym względem możemy wyróżnić dwa typy przelewów:

Przelew SEPA

Przelew SEPA umożliwia firmom i klientom na korzystanie z przelewów bankowych bez ponoszenia dodatkowych opłat związanych z przelewami zagranicznymi. Banki w całej Europie podjęły inicjatywę mającą na celu usprawnienie płatności transgranicznych dokonywanych w euro, aby stały się tak proste i tanie, jak przy przelewie lokalnym ELIXIR. Aby zlecić przelew SEPA, muszą zostać spełnione następujące kryteria.

 • Kraj nadawcy i odbiorcy musi znajdować się w Państwach Unii Europejskiej lub w Islandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Andorze, Watykanie, Monako i San Marino.
 • Dodatkowo transakcja musi być przeprowadzona zawsze w walucie euro.

Przelew SEPA można wykonać pomiędzy polskim a angielskim rachunkiem bankowym, ponieważ oba kraje należą do obszaru SEPA. Należy jednak pamiętać, że w tych krajach euro nie jest lokalną walutą. Wówczas będzie trzeba się liczyć z podwójnym przewalutowaniem pieniędzy. Dlatego wysyłanie pieniędzy z Polski do Anglii przez bank należy wykonać w inny sposób.

Przelew SWIFT

Przelew SWIFT daje nam więcej możliwości niż przelew SEPA. Za jego pomocą możesz wysłać dowolną walutę do każdego kraju na świecie. Natomiast jest jednym z droższych rozwiązań, ponieważ relacje banków nie są powiązane i muszą one korzystać z banków pośredniczących. Każdy z nich może pobrać opłatę według własnej tabeli opłat i prowizji. Co również wiąże się dłuższym czasem księgowania środków od 2 do 5 dni roboczych. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz wybrać opcję trybu ekspresowego, ale kosztuje to znacznie więcej – nawet trzykrotność podstawowej stawki. Koszt pojedynczej transakcji może sięgać od 50 do 250 złotych w zależności od oferty banku. Na rynku istnieją inne lepsze rozwiązania na tani przelew do UK.

Logowanie do bankowości internetowej

Jak wysłać przelew z Polski do Anglii przez bank?

Możesz wysłać pieniądze z Polski do Anglii przez bank, korzystając z przelewu SWIFT. Aby wykonać przelew bankowy do innego kraju, musisz uzupełnić dane odbiorcy oraz uiścić opłatę w banku. Poniżej przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, jak zlecić przelew w bankowości internetowej:

 1. Zaloguj się do swojej bankowości internetowej. Zanim będziesz mógł wykonać międzynarodowy przelew z Polski do Anglii, musisz uzupełnić formularz przelewu w swoim banku. Użyj swojej nazwy użytkownika i hasła, aby zalogować się do profilu bankowości internetowej.
 2. Poszukaj opcji przelewu zagranicznego. Wyszukaj opcje przelewów międzynarodowych w witrynie swojego banku. Jeśli nie możesz znaleźć strony z przelewami online, zadzwoń do swojego banku, aby uzyskać więcej informacji. Wybór przelewu zagranicznego
 3. Wprowadź dane bankowe odbiorcy. Aby wykonać zagraniczny przelew bankowy, będziesz potrzebować konkretnych informacji od odbiorcy przelewu, w tym:
  • Imię i nazwisko odbiorcy lub pełna nazwa firmy;
  • Kraj odbiorcy przelewu;
  • Międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN). Twój odbiorca powinien mieć możliwość uzyskania tych informacji ze swojego banku lub z wyciągu bankowego. Numer konta odbiorcy zależy od tego, gdzie na świecie znajduje się jego bank. Na przykład numer konta w polskim banku będzie wyglądał inaczej niż numer konta w banku angielskim. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, przeczytaj nasz artykuł „Numer rachunku IBAN”;
  • Kod SWIFT / BIC banku odbiorcy. Twój bank będzie wymagał podania kodu BIC/SWIFT w celu zidentyfikowania banku odbiorcy, do którego przesyła Twoje pieniądze. Niektóre banki są w stanie zlokalizować kod SWIFT / BIC odbiorcy na podstawie podanych informacji o koncie odbiorcy IBAN;
  • Wskaż, kto pokrywa opłaty i koszty przelewu. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule ”Przelew na zagraniczne konto”;
  • Wybierz walutę transakcji oraz wprowadź kwotę przelewu.
 4. Zatwierdź transakcję. Gotowe!

Wysłanie pieniędzy z Polski do Anglii przez bank może wydawać się dobrym pomysłem. W końcu Bank obsługuje Twoje konto osobiste. Czy jest to jedyny powód? Gdy używasz banku do przelewania środków za granicę, nie tylko zapłacisz stałą opłatę, ale także marżę za przewalutowanie. Oznacza to, że oprócz wysokich opłat za przelew możesz ponieść dodatkowe koszty banków pośredniczących, nie mówiąc już o skomplikowanej procedurze zlecenia przekazu. Zapewniam, że wysyłanie pieniędzy z Polski do Anglii możesz wykonać w inny lepszy sposób. Jak zrobić przelew do Anglii?

Jak taniej i szybciej wysłać pieniądze z Polski do Anglii?

Czy zastanawiałeś się, jakie są Twoje priorytety, gdy wysyłasz pieniądze z Polski do Anglii? Dla większości osób jest to połączenie ceny, szybkości i łatwości zlecenia przelewu. Zbudowaliśmy platformę online, aby zaoferować osobą takim jak Ty lepszą ofertę. Oferujemy korzystny kurs wymiany walut, który jest zbliżony do rynkowego. Całkowity koszt transakcji jest wliczony w marżę, dlatego nie pobieramy opłat za przelew standard. Sekretem całej operacji jest korzystanie z przelewów krajowych ELIXIR. Współpracujemy z bankami w Polsce i Wielkiej Brytanii, gdzie posiadamy swoje rachunki bankowe. Zlecając transakcję wystarczy, że opłacisz ją, wysyłając pieniądze na nasz polski rachunek bankowy, a my prześlemy środki z lokalnego konta do Twojego odbiorcy. Dzięki dwóm przelewom krajowym, zamiast jednego międzynarodowego zaoszczędzisz czas i pieniądze. Jeśli chcesz, dowiedzieć się więcej, to zapraszamy do przeczytania: Jak wykonać przelew zagraniczny z Klik-24?

Inne artykuły