Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Natychmiastowe przelewy z UK do Polski

Natychmiastowe przelewy z UK do Polski

Natychmiastowe przelewy z UK do Polski są możliwe do wykonania, trzeba jednak pamiętać, że ekspresowy przelew zagraniczny różni się od krajowego. Pieniądze nie dotrą do odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund, bez względu na porę dnia i nocy. Na szczęście czas oczekiwania można zminimalizować do paru godzin, pod warunkiem, że transakcja zostanie zlecona do określonej godziny i w odpowiedni sposób. Nie trzeba przy tym wydawać majątku. Jeśli nie mamy czasu czekać i pieniądze muszą dotrzeć do odbiorcy jeszcze dziś, co warto wiedzieć?

Spis treści:
Szybkie transakcje zagraniczne
Przekazy Bankowe SWIFT
Opcja natychmiastowa SWIFT
Usługi firmy FinTech
Sesje księgowania w bankach

Natychmiastowe przelewy z UK do Polski

Natychmiastowe przelewy z UK do Polski są przydatne zwłaszcza w momencie, kiedy trzeba wywiązać się z określonego terminu zapłaty. Na przykład spłacić ratę kredytu lub uregulować inne rachunki w ojczystym kraju. Kredytodawcy określają bowiem dokładne terminy spłaty zobowiązań. Za rozliczoną ratę uznają tę, która dotrze określonego dnia na ich konto, a nie tę, która zostanie wysłana i utknie pomiędzy sesjami banków. Na to, ile czasu potrwa realizacja przelewu głównie mają wpływ godziny księgowania w bankach. Jeśli ktoś w przeszłości zlecał już transfer pieniężny przez brytyjski bank na polskie konto, musiał to zrobić przelewem SWIFT. Z pewnością taka osoba przekonała się również, że nie jest to najszybsza forma przekazywania środków. W szczególności w nagłych sytuacjach, kiedy potrzebujemy przesłać pieniądze z UK do Polski „na już”.

Przelew SWIFT

SWIFT - jest to nazwa przelewu zagranicznego, za którego pomocą możemy wysłać środki do prawie każdego banku za granicą. Pieniądze do odbiorcy dojdą w niemal każdej wybranej przez nas walucie. Jest to najpowszechniej i najczęściej stosowany przelew w obrocie międzynarodowym. Jeśli komuś zdarzyło się kiedyś zlecić transakcję do kraju spoza Unii Europejskiej, musiał to zrobić właśnie za pomocą systemu SWIFT. W nim uczestniczą zarówno banki w Polsce jak i na całym świecie. Standardowy czas realizacji przelewu z UK do Polski wynosi do trzech dni roboczych. Szukając informacji w internecie o przelewach SWIFT można się natknąć na takie pojęcia jak Tomnext i Overnight. Są to przyspieszone tryby transferów zagranicznych. Przelewy Tomnext realizowane są na następny dzień roboczy, po zleceniu przelewu. Natomiast Overnight to opcja zdecydowanie najszybsza. Jeśli przelew zostanie zlecony do odpowiedniej godziny, środki na konto odbiorcy mogą trafić jeszcze tego samego dnia. Brzmi to wspaniale, warto jednak wiedzieć, że powyższe przyspieszone tryby nie są dostępne we wszystkich bankach.

Czy SWIFT Overnight jest dostępny w brytyjskich bankach?

O ile w polskich bankach relatywnie często można się spotkać z usługą SWIFT Overnight, to w Wielkiej Brytanii opcja ta raczej nie jest popularna. Zwłaszcza przy okazji transakcji na konto złotówkowe do Polski. PLN należy do kategorii walut egzotycznych lub drugorzędnych, co oznacza, że jest to waluta mniej płynna. Obrót nią jest mniej aktywny niż w przypadku najważniejszych walut. Opcja Overnight w UK będzie raczej dostępna w przypadku: euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego, yuana oraz jena japońskiego. Często jednak brytyjskie banki, nie oferują przyspieszonego trybu. Transakcje z użyciem wyżej wymienionych walut zazwyczaj i tak mają krótki czas realizacji. Zobaczmy, jaki czas realizacji przelewu do Polski, na swoich stronach, podaje pięć popularnych banków w UK:

  • Lloyds - przy płatnościach w euro, przelew dojdzie następnego dnia, w innych walutach do krajów UE, środki idą do 4 dni roboczych;
  • HSBC - płatności międzynarodowe wysyłane za pośrednictwem bankowości internetowej zazwyczaj docierają w ciągu 2 do 5 dni roboczych;
  • Santander - dyspozycja na konto w PLN złożona do godziny 17:00 przyjdzie w kolejnym dniu roboczym, po godzinie 17:00 transakcja potrwa 2 dni;
  • Barclays - przelew na rachunek w złotówkach złożony do godziny 9:45 przyjdzie dnia następnego, po godzinie 9:45, czekamy dzień dłużej;
  • TSB - transakcje w euro, do krajów UE, Monako i Szwajcarii potrwają jeden dzień roboczy, w dowolnej, innej walucie na obszarze UE - 4 dni robocze.

Żaden z wyżej wymienionych brytyjskich banków nie oferuje usługi Overnight. Natomiast jeśli ktoś korzysta z innego banku, dobrze zapoznać się z jego ofertą na stronie, we własnym zakresie. W celu upewnienia się, czy na pewno bank, którego jesteśmy klientem, nie obsługuje tej usługi.

Szybkie przelewy do Polski

Serwisy realizujące przelewy

W nagłych sytuacjach, kiedy pieniądze na koncie odbiorcy muszą się znaleźć do końca bieżącego dnia, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z innej opcji. Warto rozważyć usługi firmy specjalizującej się w przekazach pieniężnych. Koniecznie takiej, która w ofercie posiada usługę ekspresową. Serwisy z dziedziny FinTech, nie wykonują transakcji międzynarodowych, a działają na zasadzie zlecenia dwóch przelewów krajowych. Jednego w Wielkiej Brytanii i drugiego w Polsce. Dzięki czemu są one znacznie szybsze. Natychmiastowe przelewy z UK do Polski, w prosty sposób można zlecić online za pomocą serwisu Klik-24. Jest to jedna z nielicznych firm na rynku, która realizuje przelewy z brytyjskich konto na polskie w kilka, do maksymalnie 24 godzin (tryb Express). Koszt zlecenia jest stały, bez względu na kwotę przelewu i wynosi jedyne 1.99 GBP. Rejestracja nie zajmie więcej niż parę minut, podobnie jak zlecenie transakcji. Żeby przelew doszedł w kilka godzin, należy pamiętać o istotnej kwestii, którą są sesje księgowania w banku.

Godzina zlecenia transakcji

Jeśli zlecamy przelew zagraniczny w dzień roboczy kluczowy wpływ na to, czy pieniądze dojdą do adresata dziś, czy następnego dnia rano będzie miała godzina, o której złożymy dyspozycję przelewu. W ciągu dnia banki mają określone godziny księgowania transakcji. Jeśli złożymy przelew po zamknięciu sesji danego dnia przez bank, to zaksięguje on pieniądze w następnym dniu roboczym. Gdyby okazało się, że w banku, z którego korzystamy, jest dostępna opcja SWIFT Overnight, należałoby zwrócić uwagę na dwie rzeczy. O której godzinie bank zamyka sesję wyjścia przelewu zagranicznego i w jakich godzinach bank odbiorcy w Polsce zajmuje się księgowaniem przelewów SWIFT. Takie informacje bez większych problemów można znaleźć na stronach wybranych instytucji. W przypadku przelewów krajowych, na których podstawie działają firmy zajmujące się transakcjami, jak Klik-24, kluczową godziną jest 13:00. Zdecydowana większość banków w Polsce zamyka krajowe sesje wychodzące właśnie o tej godzinie. Z kolei sesje przychodzące trwają mniej więcej do godziny 18:00. Dlatego jeśli wyślemy i opłacimy przelew ekspresowy, w dzień roboczy, do godziny 13:00 z całą pewnością nasz przelew dojdzie do obiorcy najpóźniej pod wieczór.

Inne artykuły