Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Przekaz pieniężny z Polski do Anglii

Przekaz pieniężny z Polski do Anglii

Przekaz pieniężny z Polski do Anglii obecnie można wykonać na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach nie ma konieczności korzystania z usług banków, które najogólniej mówiąc nie należą do najbardziej efektywnych metod. W Polsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat prężnie rozwija się branża FinTech i na rynku istnieje wiele firm zajmujących się zagranicznymi przekazami pieniężnymi. Dziś krótki przegląd ofert, które można znaleźć w internecie.

Spis treści:
Jak zlecić transakcje do UK?
Cyfrowy portfel
Kantor online
Firmy realizujące transakcje zagraniczne

Przekaz pieniężny z Polski do Anglii

Przekaz pieniężny z Polski do Anglii najlepiej jest zlecić korzystając z firmy świadczącej usługi transferowe. W internecie można znaleźć naprawdę wiele serwisów działających w sektorze Fintech, czyli w dziedzinie innowacji i technologii finansowej. Czasy, w których nasze życie finansowe skupiało się wyłącznie w bankach, odeszły w niepamięć. Wraz z rozwojem technologii cyfrowych i popularyzacją internetu zyskaliśmy dostęp do nowych propozycji, dzięki którym możemy lepiej zarządzać naszymi finansami. Oszczędzamy przede wszystkim czas i pieniądze. Z firm działających w sektorze FinTech możemy wyróżnić te za pomocą, których zlecimy przelew zagraniczny. Są to: portfele elektroniczne, kantory internetowe i serwisy specjalizujące się w przekazach pieniężnych.

Elektroniczne Portfele

E-portfel to inaczej portfel elektroniczny albo portfel cyfrowy. Jego nazwa w sposób oczywisty nawiązuje do tradycyjnego portfela, a to z tego powodu, że oba te produkty mają ze sobą wiele wspólnego. Główną cechą portfeli elektronicznych jest to, że dzięki nim można dokonywać różnego rodzaju transakcji bezgotówkowych. Generalnie wyróżnia się trzy podstawowe funkcje cyfrowego portfela:

 • dokonywanie płatności – podpięcie kart płatniczych pod e-portfele pozwala nam za jego pomocą płacić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych,
 • wypłacanie środków, które zgromadziliśmy w e-portfelu,
 • przesyłanie pieniądzy z jednego portfela do drugiego, lub z e-portfela na konto bankowe – również te zagraniczne (w niektórych przypadkach).

Przekaz pieniężny z Polski do Anglii za pomocą e-portfela - koszty

Większość funkcji e-portfela jest darmowa, niestety nie dotyczy to płatności walutowych, za które pobierane są opłaty. W zależności od e-portfela koszty ponoszone przez użytkownika różnią się. Poniżej prezentujemy wybrane przykłady:

 • Skrill – dolicza do hurtowych kursów wymiany prowizję w wysokości 3,99%.
 • Neteller – dolicza do hurtowych kursów wymiany prowizję w wysokości 4,49%.
 • PayPal – opłata za przelew do Wielkiej Brytanii wynosi 9,99 zł. Według tabeli opłat i kalkulatora, marża kursowa wynosi 4%.

Zgodnie z powyższymi informacjami, za każde przesłane 100 zł, będziemy musieli zapłacić około 4 zł prowizji. Za pośrednictwem cyfrowych portfeli przelew na konto odbiorcy idzie zazwyczaj 1-3 dni robocze. Jeżeli przekaz pieniężny ma być natychmiastowy, alternatywnie można skorzystać z opcji przesłania pieniędzy pomiędzy użytkowanikami danego serwisu. Jednak wtedy musimy zadbać, aby odbiorca założył konto na danej platformie.

Kantory internetowe:

Głównym zadaniem internetowych kantorów jest wymiana walut online. Działają one niemal identycznie, jak kantory stacjonarne. Są jednak znacznie wygodniejsze - nie trzeba chodzić po mieście z gotówką oraz kurs wymiany online zazwyczaj jest dużo bardziej korzystny. Kantory internetowe najczęściej posiadają swoje konta w różnych bankach w Polsce. Klienci przelewają pieniędze na konto danego serwisu i po maksymalnie kilku godzinach ten odsyła na rachunek klienta pieniądze w docelowej walucie. Kantor internetowy pozwala na realizacje przelewów walutowych na rachunki własne. Aby to zrobić, należy najpierw ze swojego konta złotówkowego zlecić w wybranym kantorze kupno GPB, a następnie za jego pomocą wysłać środki do UK.

Przekaz pieniężny z Polski do Anglii przez kantor internetowy - koszty

 • Internetowykantor.pl – opłata zależy od tego, który rodzaj przelewu zlecimy: SPOT – idzie 2-3 dni robocze, jego koszt to 10 zł; TODAY i TODAY OUR idzie 0-1 dzień roboczy, koszt to 20-80 zł.
 • Kantor.pl  –  opłata za transakcje w GBP wynosi 5 zł, w trybie standardowym trwa od 2-3 dni roboczych.

Kantory internetowe mają najniższą na rynku prowizję za wymianę waluty. Zazwyczaj plasuję się ona w okolicach 1%. Tym samym kursy wymiany walut są tam najlepsze, bo do ceny zakupu doliczana jest minimalna prowizja. W kantorach internetowych najkorzystniej wymieniać waluty, jednak chcąc przelać pieniądze na konto zagraniczne, należy uważać na dodatkową opłatę, która może nas zaskoczyć. W transakcjach pomiędzy polskimi bankami, a bankami w Wielkiej Brytanii, zazwyczaj udział bierze przynajmniej jeszcze jedna instytucja tzw. bank korespondent. Dzieje się tak, ponieważ pomiędzy wszystkimi bankami na świecie nie ma nawiązanych bezpośrednich połączeń. W takich okolicznościach owe banki pośredniczące mogą pobrać opłatę lub prowizję za uczestnistwo w tym przelewie. Jest to jak najbardziej normalne, choć irytujące, zwłaszcza dlatego, że w momencie zlecenia transakcji nie wiemy, ile wyniesie ta opłata. Po dostarczeniu środków na konto odbiorcy może się okazać, że koszty transakcji wzrosły dodatkowo np. o 25 funtów.

Serwisy realizujące przelewy zagraniczne

Choć za pomocą portfeli elektronicznych lub internetowych kantorów można zlecić przelew zagraniczny online, to metody te nie są pozbawione wad. W końcu ich główne zastosowanie jest inne. Chcąc wykonać międzynarodowy przekaz pieniężny, trzecią opcją jest skorzystanie z usług firm, które specjalizują się w wykonywaniu zagranicznych transakcji. Takie serwisy zazwyczaj korzystają z bardzo rozbudowanej sieci własnych, globalnych kont bankowych. Zlecony przez nas przelew za granicę rozbijany jest przez usługodawcę na dwa przelewy krajowe. Jeden w Polsce, a drugi w kraju, gdzie otwarty rachunek ma odbiorca. Dzięki czemu nie ma tu mowy o uczestnictwie w transakcji banku korespondenta, który mógłby naliczyć dodatkowe opłaty. Taki mechanizm działania firm realizujących przelewy wpływa również korzystnie na czas transakcji - zazwyczaj w trybie standardowym transfer trwa 1-2 dni robocze. Co więcej, opłaty oferowane przez niektóre serwisy transferowe są bardzo konkurencyjne.

Koszt przelewu zleconego przez serwis transferowy:

 • Western Union – wysyłając pieniądze z konta na konto zapłacimy 4,90 zł.  Marża wymiany walut wynosi 6-8%.
 • MoneyGram – opłata za przelew do UK wynosi 13 zł. Marża ustawiona przez serwis za wymianę waluty, może wynieść 5% powyżej rynkowego kursu wymiany.
 • Klik-24 – opłata za przelew standardowy wynosi 0 zł, opcja ekspresowa kosztuje 9,99 zł. Kurs wymiany waluty różni się jedynie o około 1% od kursu rynkowego. Aktualnie Klik-24 jest to zdecydowanie jedna z najlepszych propozycji dostępnych na rynku. Marża za wymianę waluty podobna jest do tej, którą oferują kantory internetowe, przy czym nie należy obawiać się niespodziewanych kosztów banków pośredniczących oraz opłaty za zlecenie usługi są dużo mniejsze. 

Inne artykuły