Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Przelew do Wielkiej Brytanii

Przelew do Wielkiej Brytanii

Chcesz zlecić przelew do Wielkiej Brytanii? Z pewnością zauważyłeś, że bank dolicza wysokie opłaty za transfer pieniędzy z Polski do UK. Za transakcję w banku w wysokości 1000 złotych na konto w Anglii zazwyczaj zapłacisz w granicach 50 złotych lub więcej. Wynika to z niekorzystnego kursu wymiany walut i opłat bankowych. Jeśli przesyłasz pieniądze regularnie to na dłuższą metę spory wydatek. Warto poszukać tańszego sposobu na przelew na wyspy brytyjskie.

Spis treści
Koszty przelewu
Dodatkowe opłaty
Inne alternatywy
Tani przelew
Jak to działa?
Co jest potrzebne?

Przelew do Wielkiej Brytanii

Jakiś czas temu zacząłem szukać sensownych sposobów przelew do Wielkiej Brytanii. Porównałem oferty różnych banków, aby zlecić przelew międzynarodowy. W moim zestawieniu wziąłem pod uwagę zarówno małe jak i duże kwoty. Problem polega na tym, że koszt przelewów zagranicznych w większości banków wynosi powyżej 50 złotych. Jest to szczególnie dużo w przypadku przesyłania mniejszych kwot do Anglii. Wyobraź sobie sytuacje, w której musisz wysłać 200 złotych, a bank doliczy ci opłatę w wysokości 50zł. To aż 20% prowizji za przelew. Chyba dużo, nie uważasz?

Inaczej wygląda ta opłata w przypadku większych transakcji na tysiące lub miliony złotych. Ale z tym bank również sobie poradził. Koszty rosną, gdy przesyłamy większą kwotę. Bank ustala własny kurs walutowy za przeliczenie złotówek na funty. Różnica pomiędzy kupnem/sprzedażą walut, który stosują banki sięga nawet 30-40 groszy, czyli spread walutowy wynosi około 6-8%. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to wcale dużo, ale przy większych sumach pieniędzy ma ogromne znaczenie. Gdy chcemy przesłać 500 funtów na konto w Anglii to zapłacimy za przelew nawet 150-200 złotych w ukrytej opłacie bankowej!!! 

Co to są koszty banków pośredniczących?

W przypadku przelewu krajowego pomiędzy rachunkami bankowymi w Polsce, w transakcji biorą udział jedynie dwa banki (bank nadawcy i bank odbiorcy), a za przelew poniesiemy jedynie opłatę ustaloną w tabeli opłat i prowizji naszego banku. Natomiast podczas transferu pieniędzy za granicę najczęściej uczestniczą jeszcze banki pośredniczące (tzw. korespondenci). Każdy bank, który bierze udział w przelewie zagranicznym może pobrać prowizję według własnego systemu opłat. Niestety, nasz bank nie powiadomi nas o tym, ile banków będzie zaangażowanych w transfer oraz jakie będą całkowite koszty. W takim wypadku szukanie alternatywnych opcji pomoże Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy. Jak wysłać pieniądze do Anglii na korzystnych warunkach? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

Czy są jakieś alternatywy dla przelewów do Wielkiej Brytanii?

To, że banki pobierają wysokie opłaty za przelewy walutowe już wiemy. Nie jest to przecież nowe odkrycie. Banki od dawna wykorzystują naszą sytuacje, aby zarabiać jeszcze więcej. Z uwagi na rosnące koszty, wiele osób na to po prostu nie stać. Dlatego na rynku pojawiły się inne rozwiązania. 

Internetowy kantor

Korzystanie z kantoru internetowego może Ci pomóc uniknąć ukrytych opłat bankowych związanych z wymianą walut. Chociaż otrzymasz zbliżone stawki do rzeczywistego kursu stawek międzybankowych to nie unikniesz wszystkich kosztów. Możesz wpłacić złotówki, a następnie handlować nimi na platformie z innymi użytkownikami. Pamiętaj, że ta opcja jest przeznaczona do handlu walutami w danym kraju. Aby wpłacać i wypłacać środki z portfela musisz posiadać rachunki bankowe przynajmniej w dwóch walutach. Zanim jednak będziesz mógł skorzystać z platformy musisz założyć konto. Procedura założenia konta i wymiana walut online jest dla niektórych dość czasochłonna i skomplikowana, dlatego jeżeli nie interesujesz się tym tematem to warto poszukać łatwiejszego sposobu. Z tego powodu, że platforma głównie służy do wymiany walut to większość firm ma w swojej ofercie jedynie krajowe przelewy walutowe. Istnieją jednak firmy, które mają również przelewy do zagranicznych banków, ale koszt takiej transakcji może sięgać od 10 do 80 złotych. Dodatkowo, przelewy zagraniczne są realizowane z udziałem banków korespondentów co oznacza, że koszty mogą być wyższe.

Ta opcja pomoże Ci zaoszczędzić choć trochę pieniędzy w porównaniu do oferty banku. Niestety, nadal nie jest jednym z najtańszych rozwiązań na rynku. Warto poszukać sposobu na przelewy z Polski do Anglii na jasnych i przejrzystych warunkach - bez nie potrzebnych kosztów. Jak zatem wykonać przelew do Anglii bez opłat? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

Tani przelew do Wielkiej Brytanii 

Odpowiedzią na pytania dotyczące taniego przelewu pieniędzy do Wielkiej Brytanii jest platforma Klik-24. Jest to sprawdzony sposób do przesyłania małych i większych kwot. Dlaczego? Ponieważ wszystkie transakcje standard są darmowe. Co oznacza oszczędność w wysokości 50 złotych na opłacie transferowej, którą stosują banki. Dodatkowo, Klik-24 to najłatwiejszy i najszybszy sposób na przelew z polskiego konta na angielskie. Pieniądze trafią do odbiorcy w ciągu 2 dni roboczych, gdy wybierzemy przelew standard. W przypadku przelewów ekspress nawet w kilka godzin do maksymalnie jednego dnia roboczego. 

Jaki kurs wymiany stosuje Klik-24? Wykorzystuje średnią cenę rynkową i dolicza niewielką różnicę, tak samo jak kantory internetowe. Jest to najbardziej uczciwy kurs, za pomocą którego można wymienić pieniądze. Klik-24 nie pobiera żadnych opłat za zagraniczne przelewy wychodzące i przychodzące. Otrzymujesz tę kwotę, którą widzisz w kalkulatorze przelewu. 

Jak działa Klik-24?

Klik-24 jest pośrednikiem między Twoim bankiem w Polsce, a bankiem odbiorcy w Wielkiej Brytanii. Posiada konto w dwóch krajach w złotówkach i funtach. Z tego powodu eliminuje zbędne koszty banków pośredniczących w transakcji. Przedstawię w trzech krokach jak wygląda przelew do Anglii:

  • Przelewasz złotówki na konto Klik-24 w walucie PLN w Polsce, jest to zwykły przelew krajowy.
  • Klik-24 wymienia walutę po ustalonym kursie, który możesz sprawdzić bezpośrednio na stronie głównej firmy.  
  • Klik-24 przelewa funty z angielskiego konta w Wielkiej Brytanii do odbiorcy. 

Dzięki temu, unikniesz opłat za płatności międzynarodowe, ponieważ zamiast jdnego przelewu zagranicznego zostają zlecone dwa krajowe. Tak właśnie robią Polacy, którzy dbają o własne finanse. 

Skarbonka

Przelew z Polski do Wielkiej Brytanii - co jest potrzebne


Przelew do Wielkiej Brytanii z polskiego konta bankowego na zagraniczne konto bankowe jest łatwy w wykonaniu, dzięki bankowości internetowej. Aby zlecić przelewy z PL do UK będziesz potrzebował danych odbiorcy, w szczególności sort code oraz account number. Kiedy masz już wszystkie, niezbędne informacje możesz zlecić przelew wykonując następujące kroki:

  1. Załóż darmowe konto/zaloguj się w platformie Klik-24
  2. Wprowadź kwotę oraz walutę, którą chcesz wysłać
  3. Wprowadź dane odbiorcy 
  4. Podaj pełne szczegóły transakcji, w tym tytuł transakcji oraz numer kontaktowy
  5. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych
  6. Prześlij wymaganą kwotę na konto Klik-24, pamiętaj o podaniu tytułu transakcji
  7. Brawo!!! Twój pierwszy przelew został zlecony, resztą zajmie się Klik-24. 

Podsumowując, Klik-24  to najłatwiejszy i najszybszy sposób na przesyłania pieniędzy bez zbędnych opłat. Jeśli dbasz o swój budżet domowy to jest pewny i sprawdzony sposób.  Zacznij korzystać z tej platformy, aby zaoszczędzić pieniądze na przelewach do Wielkiej Brytanii. Po co przepłacać jak można przesyłać pieniądze do Anglii zupełnie za darmo. Sprawdź i przekonaj się sam.

Inne artykuły