Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Przelew dużej kwoty z Anglii do Polski

Przelew dużej kwoty z Anglii do Polski

Przelew dużej kwoty z Anglii do Polski może budzić obawy i uczucie niepewności. Jednakże jest to powszechnie spotykany rodzaj transferu pieniężnego w przypadku sprzedaży domu, działki czy samochodu. Kwestia ta dotyczy przecież milionów Polaków, którzy zdecydowali się wyjechać na Wyspy Brytyjskie. Przede wszystkim w poszukiwaniu lepszego życia zarówno dla siebie, jak i rodziny, która została w Polsce. Dzisiaj dowiesz się, jakie są najczęściej spotykane sposoby na przekazanie większej sumy pieniędzy z Wielkiej Brytanii do Polski. Poznasz wady i zalety poszczególnych metod i będziesz wiedział, która opcja najlepiej Ci odpowiada. Na koniec zaznajomisz się z kwestiami proceduralnymi, czyli dokumentami wymaganymi do wykonania takiego przelewu. Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu!

Spis treści
Jakie są powszechne metody na wysłanie większej ilości pieniędzy?
Co powinniśmy mieć wykonując wpłatę na wyższą sumę?
Duże wpłaty, a litera prawa 
Fiskus na straży! 
Czy istnieją inne lepsze rozwiązania?
Bezpieczeństwo i oszczędność Twoich pieniędzy

Przelew dużej kwoty z Anglii do Polski – najpopularniejsze sposoby

Dokonując przelewu dużej kwoty z Anglii do Polski, mamy do dyspozycji wiele rozwiązań finansowych. Dlatego klienci powinni mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Przede wszystkim liczy się tutaj: szybkość transakcji, bezpieczeństwo naszych finansów oraz ich oszczędność. Statystycznie Polacy decydują się jednak na tradycyjne metody przesyłania środków pieniężnych, takie jak: przelew bankowy, transport gotówki na własną rękę, czy też przesłanie pieniędzy listownie lub w paczce. Poniżej opisujemy ich główne wady i zalety.

Przelewy pomiędzy bankami 

Przelewy bankowe umożliwiają transfer z przewalutowanie środków pieniężnych. Waluta kraju nadawcy, w tym przypadku funty zostaną wymienione na złotówki i dostarczone na rachunek osobisty w Polsce. Zazwyczaj banki pobierają za taką usługę spore opłaty, a osoba zlecająca przelew musi dodatkowo uiścić opłatę za zagraniczny transfer gotówki (bank adresata). Przelew na większą kwotę można wykonać online, telefonicznie lub osobiście w lokalnej placówce banku. 

Dlaczego ludzie wybierają właśnie tą metodę? Zdecydowana większość osób decyduje się na przelew pieniędzy za granicę za pomocą swojego banku z kilku prostych powodów. 

  • Po pierwsze dobrze go znają i nie mają żadnych obaw, bo jest to zaufana instytucja. 
  • Ponadto są gotowi na poniesienie opłat, bo przecież według większości klientów wszędzie trzeba płacić dodatkowe opłaty.
  • Nie mają problemu z koniecznością oczekiwania kilku dni roboczych na swoje pieniądze. 

Oczywiście międzynarodowe przekazy pieniężne do Polski bankowe zawsze będą popularną opcją transferu pieniędzy. Jednakże należy wziąć pod uwagę możliwość, że wahające się kursy walut oraz wysokie opłaty pobierane przez banki sprawią, że to rozwiązanie okaże się droższe od innych opcji.

Przewóz gotówki na własną odpowiedzialność 

Inną popularną wśród naszych rodaków formą przekazania pieniędzy do Polski jest ich transport na własną rękę. Jednak nie jest to zbyt bezpieczna i rekomendowana metoda. Po pierwsze w przypadku zaginięcia pieniędzy podczas przewozu nie ma wówczas żadnej opcji ich odzyskania, gdyż nie były ubezpieczone. Jeśli dojdzie do kradzieży to również w tej sytuacji zostajemy z niczym. Należy też pamiętać, że nawet jeżeli uda nam się dotrzeć do Polski z całą kwotą to i tak musimy przecież dokonać ich wymiany w kantorze i liczyć się ze zmiennym kursem walutowym. Co z pewnością nie zapewni nam oszczędności pieniędzy. Dodatkowym czynnikiem jest tutaj czas, bo przecież sama podróż może potrwać około jednego dnia, a następnie trzeba się udać jeszcze do kantoru, więc na czasie też nie zyskamy.

Wysyłka gotówki w liście/paczce 

Nie polecamy także wysyłać banknotów listownie czy też w paczce z inną zawartością. Przesyłki zagraniczne są bowiem kontrolowane pod kątem transportu nielegalnych towarów. Tak, więc w wyniku takiej kontroli i wykryciu pieniędzy nie ma żadnej gwarancji, że te pieniądze pozostaną w przesyłce. Jest to zatem działanie obarczone wysokim ryzykiem, a poczta, kurierzy i inne tego typu firmy nie wyrażają zgody na transportowanie gotówki. Podmioty te w żadnym wypadku nie biorą odpowiedzialności za ich utratę. Nie ma możliwości starania się o odszkodowanie z powodu zaginięcia „cennej zawartości przesyłki”. Przy tym rozwiązaniu samo nasuwa się pytanie: czy warto? Odpowiedź oczywiście brzmi nie, gdyż wysłanie pieniędzy w przesyłce i to jeszcze za granicę będzie kosztować nas mnóstwo niepotrzebnych nerwów. Nie wspominając o braku możliwości zabezpieczenia pieniędzy przed ich zaginięciem.

Przelew dużej kwoty z Anglii do Polski – potwierdzenie legalności źródła 

Mając w zamiarze wykonanie przelewu dużej kwoty z Anglii do Polski można przypuszczać, że o tym transferze dowie się z pewnością Urząd Skarbowy. Nie jest tajemnicą, że banki oraz instytucje finansowe mają obowiązek weryfikacji wpłat, które wynoszą co najmniej 15 tys. euro lub więcej. Natomiast właściwą informację do „skarbówki” wysyłają w momencie, kiedy istnieje realna możliwość nielegalnego wykonania takiego przelewu.

Świnka skarbonka

Prawny aspekt przelewów na duże kwoty 

Banki są zobowiązane do takiego działania poprzez wprowadzenie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (2018). Tyczy się to zarówno pojedynczych transakcji, jak i kilku powiązanych ze sobą przelewów, których łączna suma wyniesie limit (15 tys. euro). Zachodzi wówczas uzasadnione ryzyko, iż rozdzielenie wpłat było celowym działaniem, by uniknąć rejestracji. Dane przelewów są przechowywane przez okres 5 lat. W przypadku podejrzenia nieuprawnionej transakcji, informacje o możliwości popełnienia przestępstwa przesyła się do Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej (GIIF), podlegającemu Ministerstwu Finansów. Jeżeli po analizie zgłoszonych danych nadal istnieje możliwość dokonania przestępstwa, sprawę przejmuje prokuratura. W chwili, gdy transakcja zostanie uznana za niezgodną z przepisami, przelew jest wstrzymany, bądź konto zostanie zablokowane.

Kontrola Urzędu Skarbowego 

Istotne jest, by posiadać całość dokumentów, które potwierdzą, że źródło naszego przelewu jest całkowicie legalne. Jeśli nie mamy opcji, by tego potwierdzić, fiskus może obciążyć nas podatkiem na wysokość aż 75% niepotwierdzonych środków. Nie może jednak tego zrobić, dopóki nie otrzyma informacji od banku o możliwości przechowywania dochodów nieustalonego pochodzenia. Należy wspomnieć, że Urząd Skarbowy może się nami zainteresować w sytuacji, gdy nasze wydatki przewyższą nasze wynagrodzenie. Wówczas jest możliwość wszczęcia kontroli US lub procedury wyjaśniającej.

Jak korzystnie zlecić przelew dużej kwoty z Anglii do Polski? 

Dzięki platformie Klik-24 łatwo i szybko wykonasz przelew większej sumy z Anglii do Polski. Pieniądze trafią do odbiorcy w tym samym lub kolejnym dniu roboczym. 

W celu skorzystania z naszej usługi należy utworzyć bezpłatne konto na naszej stronie internetowej. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się, następnie wybór rodzaju przelewu, podanie konkretnej kwoty transferu i potwierdzenie zlecenia transakcji klikając „Prześlij pieniądze”. Nastąpi wówczas przekierowanie na stronę, gdzie prosimy o wypełnienie formularza z danymi odbiorcy – numeru konta bankowego, nazwy odbiorcy, tytułu przelewu. Następnie należy potwierdzić wprowadzone dane odbiorcy oraz przesyłaną kwotę. Po potwierdzeniu pojawi się informacja odnośnie kursu wymiany oraz opłacie za przelew i czasie realizacji usługi. Pozostało jedynie opłacić swoje zlecenie. W tym celu należy zalogować się do swojej bankowości internetowej. Następnie zrobić przelew na wyświetlone na naszej stronie dane, czyli: sort code oraz account number. Najważniejsze jest, aby właściwie wpisać nazwę odbiorcy, czyli Klik-24 Ltd, kwotę przelewu oraz podany tytuł przelewu. Po zaksięgowaniu środków wykonujemy tani przelew do Polski z UK.

Bezpieczne przelewy na duże kwoty z Klik-24 

Rejestrując się w naszym serwisie, nie musisz załączać żadnych dokumentów, jednakże konta bez potwierdzenia tożsamości mają narzucony limit przelewów do kwoty 1000 euro lub równowartość w innej walucie. Natomiast jeśli chcesz zwiększyć limit operacji finansowych, to w tym celu musisz przedstawić nam skany wymaganych dokumentów.

  • Transakcje do 15 000 euro miesięcznie. Wymagamy dokumentu tożsamości, czyli: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. 
  • W przypadku przelewów na kwotę 15 000 euro lub więcej dodatkowo źródło pochodzenia środków. 

Firma Klik-24 dysponuje licencją ochrony danych osobowych – Data Protection Licence, wydaną przez ICO, czyli brytyjski urząd do spraw nadzoru danych osobowych. Dodatkowo baza danych zawierająca informacje o naszych klientach znajduje się na bezpiecznych serwerach. Chronimy każdą transakcję za pomocą szyfrowanego połączenia (SSL), dzięki czemu uniemożliwia to ich kradzież, modyfikację, skasowanie, utratę, zmianę danych czy inne nieupoważnione działanie. Gwarantujemy Ci w pełni bezpieczny przelew. Stosujemy identyczne zasady bezpieczeństwa, jak w przypadku wszystkich banków komercyjnych w Anglii. Jako gwarant bezpieczeństwa możemy się pochwalić również licencją instytucji płatniczej Financial Conduct Authority (Ref.No.603289).

Inne artykuły