Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

13 kwi 2023

Przelew na polskie konto z UK

Przelew na polskie konto z UK

Przelew na polskie konto z UK może wydawać się trudny do zrealizowania. Coraz więcej osób potrzebuje cyklicznie przekazywać środki. Potrzebujesz opłacić rachunki? Wysłać pieniądze rodzinie? Chcesz przesłać funty na swój polski rachunek bankowy? A może masz inne zobowiązania finansowe w ojczyźnie? Bez względu na to, w jakim celu chcesz dokonać transakcji, ważne jest, aby odbyła się bezproblemowo i korzystnie. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przesłać pieniądze, tak aby nie przepłacić? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęściej wybierane sposoby na przekaz środków z angielskiego konta na polskie.

Spis treści:
Na co zwrócić uwagę dokonując transfer?
Koszty przewalutowania
Rodzaje przekazów
Ile idzie przelew?
Korzystne transfery

Przelew na polskie konto z UK

Przelew na polskie konto z UK powinien być szybki, łatwy i bezpieczny, a przy tym odznaczać się korzystnym przewalutowaniem. Kwestia tego, czy nasz przekaz pieniężny zaspokoi nasze oczekiwania zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki zdecydujemy się go zrealizować. Mnogość ofert na rynku finansowym może wprowadzić zamieszanie i pewną dezorientację. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze pośrednika, za pomocą którego prześlemy funty do Polski. 

Na co zwrócić uwagę dokonując transakcji?

Obawiasz się, że wykonanie przelewu z Wysp Brytyjskich będzie wiązał się dużymi kosztami oraz długim czasem oczekiwania? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na następujące kwestie podczas wyboru pośrednika, a dzięki temu będzie Ci łatwiej dokonać wyboru pośrednika:

Koszty przewalutowania

W przypadku przekazów zagranicznych, gdzie mamy do czynienia z parami walutowymi, niezwykle istotny jest proponowany przez pośrednika kurs wymiany walut. Niektórzy z usługodawców proponują swoim klientom wyjątkowo niekorzystne warunki przewalutowania. Dlaczego? Ponieważ w większości zarabiają oni na różnicy, jaka występuje pomiędzy kursem kupna a sprzedaży waluty. Finalnie może okazać się, że Twój odbiorca otrzyma dużą mniejszą kwotę, niż oczekiwałeś/aś. Nikt nie lubi tego typu niespodzianek, więc koniecznie zanim zdecydujesz się przesłać pieniądze przez konkretnego pośrednika, zapoznaj się z jego ofertą kursu wymiany walut. Będziesz wtedy wiedzieć, który z pośredników przewalutuje Twój przekaz najkorzystniej, a odbiorca otrzyma taką kwotę, jaką zakładałeś/aś. W przypadku przelewu na polskie konto z UK zapoznaj się z aktualnym kursem wymiany funtów brytyjskich na złotówki.

Rodzaje przelewów na polskie konto z UK 

Przelew na polskie konto w UK może zostać wykonany, za pomocą systemu SEPA lub SWIFT. Ułatwiają one swodobne przesyłanie pieniędzy z jednego kraju do drugiego. Występuje midzy nimi kilka róznić. Jakie? Sprawdźmy! 

SWIFT

Przelew walutowy jest realizowany za pomocą systemu SWIFT. Opłata najczęściej naliczana jest jako procent od kwoty przelewu i wynosi od 0,2% do 0,5% wartości transakcji. Koszt najczęściej waha się od 20 zł do 300 zł. Wysoka opłata wynika m.in. z udziału w finalizacji transferu tzw. banków korespondentów, które mogą pobrać dodatkową prowizję za wykonanie usługi.

Przekazując pieniądze poprzez SWIFT, jako możemy wybrać opcję kosztową, według której zostanie podzielona całkowita opłata za przelew:

  • OUR – cały koszt transakcji ponosi jej zleceniodawca,
  • SHA – cena za przelew zostaje podzielona pomiędzy nadawcę i odbiorcę,
  • BEN – ostateczną kwotę musi zapłacić odbiorca transferu.

SEPA

Przelew europejski odbywa się za pomocą systemu SEPA, który od 2014 roku funkcjonuje w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro. Jego głównym celem jest swoboda transakcji realizowanych pomiędzy państwami należącymi do strefy Euro: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Estonia, Dania, Niemcy, Francja, Finlandia, Węgry, Grecja, Włochy, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Polska, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Słowenia, Słowacja i Wielka Brytania. Poza tym swoim zasięgiem obejmuje kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – Lichtenstein, Norwegia, Islandia oraz państwa takie, jak Szwajcaria, Watykan, Monako, San Marino oraz Andora.

Koszt takiego przekazu wynosi od 5 zł do 10 zł zlecają w oddziale banku. Mamy tylko możliwość wyboru opcji kosztowej SHA, dzięki której finalna kwota zostanie podzielona pomiędzy nadawcę, a odbiorcę przekazu. Wówczas nadawca przelewu opłaca wyłącznie prowizję swojego banku, a odbiorca prowizję własnego banku. Należy pamiętać, że dochodzi również do podwójnego przewalutowania (GBP »  EUR »  PLN) w przypadku przelewów na polskie konto z UK.

Ile idzie przelew na polskie konto z UK?

Chcesz, aby Twój przelew dotarł na polski rachunek bankowy szybko? Sprawdź, co może wydłużyć proces jego realizacji. Pomoże Ci to, uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oto czynniki, które mogą wpłynąć na wydłużenie procesu finalizacji transferu:

  • sposób wykonania przekazu - stacjonarnie czy internetowo,
  • wybór pośrednika - bank, placówka pocztowa czy nowoczesne rozwiązania,
  • godzina zlecenia przelewu - zapoznaj się z godzinami księgowania pośrednika, u którego planujesz zrealizować transfer,
  • dzień wykonania transakcji - pamiętaj, że w weekendy i święta instytucje bankowe nie pracują, dlatego zapoznaj się też w dniami wolnymi od pracy,
  • waluta i kraj odbiorcy,
  • ewentualne pomyłki podczas wprowadzania danych do przelewu,
  • udział dodatkowych pośredników w operacji finansowej.

Tradycyjny transfer zrealizowany w banku

Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem związanym z przelewami są banki. Skorzystanie z pośrednictwa banku może wydawać się najprostszą metodą, jednak sytuacja komplikuje się, gdy naszym celem jest transakcja do innego kraju. Banki zazwyczaj realizują transfery zagraniczne za pomocą dwóch systemów - SEPA oraz SWIFT. Transakcja wykonana poprzez SWIFT może trwać nawet 4 dni robocze. W przypadku przesyłania środków za pośrednictwem SEPA sytuacja wygląda nieco inaczej, a czas realizacji to 2 dni robocze. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj przekazu wybierzemy. 

Wysyłaj pieniądze za pomocą Internetu

Obecnie zdecydowana większość osób ma dostęp do Internetu, w którym pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji w zakresie przekazów transgranicznych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że załatwienie wszelkiego rodzaju spraw za pomocą sieci globalnej jest dużo wygodniejsze i szybsze. Zlecenie przelewu zajmuje kilka minut i to bez konieczności wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Wpływa to znacznie na długość całego procesu, dzięki czemu Twój transfer dotrze do odbiorcy w krótszym czasie, niż w przypadku zlecenia przelewu w placówkach stacjonarnych.

Firmy online specjalizujące się w przekazach zagranicznych oferują korzystny czas realizacji przelewu, który wynosi zazwyczaj 1-2 dni robocze w trybie standardowym. W przekazie pieniężnym za pośrednictwem tego typu instytucji płatniczych nie uczestniczą pośrednicy, co pomaga uniknąć dodatkowych opłat i prowizji. Działają one w oparciu o nowoczesny system, który opiera się na dwóch przelewach krajowych, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Korzystne transfery Anglia - Polska

Korzystne transfery 

Firma Klik-24 jest jednym z liderów wśród firm specjalizujących się w przekazach Wielka - Brytania - Polska. Przelewy standard realizuje ona całkowicie za darmo, a czas w jakim wykonywana jest tego usługa to maksymalnie 2 dni robocze. Dodatkowo możesz wybrać opcję express, dzięki której środki znajdą się na wskazanym przez Ciebie rachunku bankowym w 1 dzień roboczy, a jej koszt to 1,99 GBP. W transakcjach nie biorą udziału dodatkowe podmioty, a Ty nie musisz obawiać się ukrytych opłat. Dodatkowo otrzymujesz gwarancję bezpieczeństwa, ponieważ firma podlega pod nadzór takich samym instytucji i organów, co banki. Klik-24 posiada wszystkie niezbędne certyfikaty! Co z przewalutowaniem? Aktualne kursy wymiany GBP/PLN sprawdzisz na stronie internetowej firmy, a dzięki kalkulatorowi przelewów wiesz dokładnie, jaka kwota trafi do Twojego odbiorcy. Jak skorzystać z usług firmy? Wystarczy, że dokonasz bezpłatnej rejestracji w serwisie internetowym firmy i zlecisz transfer. Wszystko trwa dosłownie parę minut, a Ty możesz cieszyć się szybkim i korzystnym przekazem. 

Inne artykuły