Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Przelew w funtach na polskie konto

Przelew w funtach na polskie konto

Przelew w funtach na polskie konto to bardzo często zlecana transakcja finansowa. Wielu Polaków mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, ale też utrzymuje rodzinę w Polsce. Żeby móc szybko przesłać pieniądze w razie nagłej potrzeby, zawczasu musisz wiedzieć, jak to zrobić. Szukanie jakiegoś rozwiązania, gdy czas nas ponagla, może skończyć się dla Ciebie niekorzystnie nie tylko finansowo. Nie chcesz czekać kilku dni na pieniądze? A może do tej pory wybierana opcja okazała się nieopłacalna? Masz o wiele większy wybór, niż myślisz.

Spis treści
Jak zrobić transfer środków przez bank?
Dlaczego do odbiorcy dotarła niższa kwota?
Nie tylko bank przesyła pieniądze
Bezpieczny sposób na szybki transfer
Niskie opłaty

Jak zrobić bankowy przelew w funtach na polskie konto?

Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym przelew funtów na polskie konto jest po prostu zlecenie transferu z konta bankowego. Jednak wcale nie musi to być aż tak korzystna dla Ciebie opcja. Oczywiście, jeśli masz konto w funtach brytyjskich, to pewnie masz też do niego dostęp przez Internet, a więc masz możliwość zlecić transfer środków kilkoma kliknięciami.

Okazuje się jednak, że w większości banków wcale nie jest to szybkie i niestety nie jest też tanie. Ile trwa przelew z Anglii do Polski? Chcąc przelać środki w funtach brytyjskich za pośrednictwem banku, możemy wykorzystać przelew SWIFT. Jest to przelew w walucie obcej, który zwykle księgowany jest w ciągu dwóch do pięciu dni po nadaniu. Można też zlecić przelew pilny, który dojdzie na drugi dzień od daty nadania, czy przelew ekspresowy – realizowany jest jeszcze tego samego dnia.

Przed zleceniem takiego przelewu trzeba poznać dwa pojęcia. SWIFT – nie tylko jako rodzaj przelewu, ale też jako kod identyfikujący bank, do którego chcesz zlecić przelew. Na przykład dla banku PKO BP SWIFT to BPKOPLPW. Warto zapytać odbiorcę o SWIFT jego banku lub samodzielnie sprawdzić to w Internecie. Drugie pojęcie to IBAN. Jest on zapisywany jako kod kraju, dwie cyfry kontrolne i numer rachunku. Każdy kraj ma inny kod. W przypadku przelewu na polskie konto bankowe wystarczy dodać PL przed numerem rachunku bankowego.

Kiedy masz już wszystkie potrzebne dane, wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości elektronicznej i zlecisz przelew. Wiąże się to jednak z opłatami, które mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Większość banków ustala opłatę na 0,5% od przelewanej kwoty, jednocześnie ustalając minimum i maksimum. Może być więc tak, że przelew kosztuje minimum 40 złotych, a maksimum 250 złotych. Zatem nawet przelewając małą kwotę, możesz na tym stracić co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Dlaczego do odbiorcy dotarła niższa kwota?

Może się również okazać, że do odbiorcy dotarła mniejsza kwota niż ta, która została wysłana. Musisz wiedzieć, że robiąc przelew typu SWIFT, czyli standardowy przelew walutowy, doliczane są opłaty nie tylko dla nadawcy, ale i może je ponieść odbiorca. Są trzy rodzaje podziału kosztów w przelewach zagranicznych:

  • OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca przelewu
  • SHA – nadawca pokrywa koszty prowizji w swoim banku, resztę pokrywa odbiorca przelewu 
  • BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu 

Zatem zlecając przelew zagraniczny typu SWIFT, na transfer pieniędzy z UK do Polski, musisz wskazać, kto pokrywa koszty. Dlatego, zanim w ogóle wydamy zlecenie przelewu, dobrze jest przyjrzeć się tabeli opłat banku, aby potem nie być zaskoczonym, że odbiorca dostał mniej pieniędzy, niż wysłałeś.

Musisz też wiedzieć, że koszty przelewu OUR mogą być wyższe niż przy przelewie SHA. Ponadto koszty w opcjach SHA i BEN mogą być widoczne dopiero na koncie odbiorcy, po zaksięgowaniu przez jego bank przelanych środków. Jak przelać pieniądze z Anglii do Polski? O tym dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Wprowadzanie przelewu

Nie tylko bank, czyli jak zrobić przelew w funtach na polskie konto

Wykonanie przelewu w funtach na polskie konto online jest bardzo wygodne. Wybierając Klik-24 możesz być pewien, że Twoje pieniądze dotrą na czas. Specjalizujemy się w przelewach środków między Wielka Brytanią a Polską. Z nami szybko prześlesz funty do rodziny, znajomych czy po prostu zapłacisz rachunki za mieszkanie w Polsce.

Bezpiecznie

Nasza firma posiada licencję instytucji płatniczej Financial Codnuct Authority, która została wydana przez brytyjski Urząd do spraw finansowych. Daje Ci to gwarancję, że nasze standardy bezpieczeństwa są równie wysokie, jak w placówkach banków komercyjnych. Jeśli martwisz się o swoje dane osobowe, to powinieneś wiedzieć, że i one są u nas bezpieczne. Posiadamy bowiem licencję ochrony danych osobowych – Data Protection Licence, która wydawana jest przez brytyjski Urząd nadzorujący dane osobowe ICO.

Za bezpieczeństwo przelewów do Polski odpowiada też Komisja Nadzoru Finansowego. Dlatego możesz mieć pewność, że sama transakcja jest bezpieczna, a dane Twoje i odbiorcy są chronione. Platformy, takie jak Klik-24, które umożliwiają przekazy pieniężne choćby z UK do Polski, są popularne nie tylko ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa, jaki zapewnia transakcja. Przede wszystkim z nami płacisz mniej, a odbiorca zawsze dostanie tyle, ile Ty mu przelejesz.

Niskie opłaty w stosunku do przelewów bankowych

Kilkaset złotych za przelew bankowy? Pomniejszona kwota, która dotarła do odbiorcy? Chyba nikt nie chce być w takiej sytuacji. Korzystając z platform umożliwiających tanie przelewy z Anglii do Polski, można liczyć na bardzo niskie opłaty. Przykładowo, jeśli chcesz przelać 100 funtów brytyjskich, możesz wybrać transakcję standard, którą realizujemy bez opłat! Przelew ekspress już za 1.99 GBP. Czy to nie jest świetna cena? Co więcej, opłata ta jest stała, bez względu na wartość transakcji. A do tego pieniądze zostaną przelane w ciągu 1-2 dnia roboczego. W banku zapłacisz za ten sam przelew minimum 5 funtów albo i więcej w zależności od tego, jaka jest minimalna opłata narzucona przez bank. A przecież na realizację, trzeba będzie jeszcze czekać od 2 do 5 dni. Czas to także pieniądz.

Korzyścią dla Ciebie jest też preferencyjny kursy wymiany funtów brytyjskich na złotówki. Możesz od razu zobaczyć, ile dzisiaj jest wart funt. Gdy nie zależy Ci szczególnie na czasie, ale po prostu chcesz przelać środki z konta w funtach na rachunek w złotówkach, sprawdzaj codziennie, jaki jest kurs walut. Narodowy Bank Polski codziennie (w dni robocze) aktualizuje kursy walut. Dlatego możesz sobie porównać cenę w NBP z kursem, jaki oferujemy. Zobaczysz, że nasza oferta opiera się o średni kurs, dzięki czemu nie tracisz na wymianie środków.

Podsumowując, musisz wiedzieć, że nie zawsze pierwsze rozwiązanie wzięte pod uwagę, będzie dla Ciebie dobre. Każdy poszedłby najpierw do banku czy też zrobił przelew środków za pomocą bankowości elektronicznej. Tylko, że w tym wypadku się to nie opłaca. Ani, jeśli chodzi o czas dokonania samej usługi, ani też, gdy mówimy o kosztach. Nie musisz przepłacać i nie musisz też czekać kilku dni, aż pieniądze trafią na wskazane konto.

Inne artykuły