Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Przelew z PL do UK

Przelew z PL do UK

Przelew z PL do UK to transakcja, która według wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Pomimo Brexitu w Wielkiej Brytanii dalej mieszka prawie 700 tys. Polaków, którzy stanowią tam najliczniejszą mniejszość narodową. Właściwie każdy z nas ma kogoś z rodziny bądź znajomych przebywających w UK. Czasami wiążę się to z koniecznością uregulowania jakiś spraw finansowych i wykonania przelewu zagranicznego. Jakie mamy możliwości zlecenia takiej transakcji?

Spis treści: 
Transfer pieniędzy
Gdzie możemy zlecić transakcję osobiście?
Jak nadać transfer online?
Jak najprościej wysłać pieniądze?
Ile czasu idą pieniądze?
Ile kosztuje zagraniczny transfer pieniężny?

Przelew z PL do UK

Przelew z PL do UK i odwrotnie można wykonać kilkoma róznymi metodami. Jedne są mniej lub bardziej warte uwagi od drugich. Każdego z nas wymagania względem usługi będą również trochę inne. Natomiast coś na co większość zwraca uwagę to czas realizacji oraz koszty przelewu. Te ostatnie są szczególnie ważne, kiedy w perspektywie miesiąca takich zleceń musimy wykonać kilka. W związku z czym koszty, które ponosimy mnożą się kilkakrotonie. Zazwyczaj cenimy sobie również wygodę i brak konieczności wychodzenia z domu. Rzadziej natomiast zdarzają się sytuacje kiedy będzie trzeba przesłać pieniądze osobie, która nie posiada konta bankowego. Jednak i na taką ewentualność istnieje sposób. Jeśli więc zastanawiasz się jak wysłać funty do Anglii i szukasz najlepszej dla siebie możliwości, zapraszamy do dalszej lektury.

Przelew z Polski do UK z nadaniem i/lub odbiorem osobistym

Przelew z Polski do UK z nadaniem i/lub odbiorem osobistym można zlecić idąc do najbliższej placówki poczty polskiej. Drugą opcją będzie skorzystanie z usług jednej z firm zajmującej się transferami pieniężnymi. Takiej, która działa nie tylko online, ale również ma otwarte punkty agencyjne, do których można się udać osobiście.

Zagraniczny przekaz pocztowy

Zagraniczny przekaz pocztowy to rozwiązanie dla osób, które wolą posługiwać się gotówką, nie mają otwartego konta w banku lub tych przyzwyczajonych do realizowania płatności na poczcie, do której mają zaufanie. Przelew za granicę można zlecić w dowolnej placówce poczty polskiej. Tam od pracownika dostaniemy do uzupełniania blankiet przekazu. Przypomina to trochę wysyłanie listu. Wypisujemy zarówno nasze dane osobowe jak i odbiorcy, czyli imię, nazwisko, adres (kraj, miasto, kod pocztowy, ulicę). Przekazujemy kwotę w złotówkach kasjerowi na poczcie, następnie on przelicza to według ustalonego kursu na funty. Mamy tu dwie opcje do wyboru. Odbiorca może otrzymać pieniądze na wskazany przez nas adres lub na swoje konto.

MoneyGram i Western Union

MoneyGram i Western Union są to dwie duże amerykańskie spółki, które specjalizują się w zagranicznych przekazach pieniężnych. Poza przelewami online, umożliwiają również nadanie i odbiór pieniędzy w ich punktach agencyjnych, które mają otwarte w ponad 200 krajach na całym świecie. Włączając w to Polskę i Wielką Brytanię. MoneyGram ma ich łącznie 350 tys., a Western Union 500 tys. Udając się do placówki agencyjnej możemy zlecić transakcję albo na konto albo z odbiorem osobistym, gdzieś w pobliskim punkcie od miejsca zamieszkania adresata. Pomimo dużej liczby placówek, nie w każdej miejscowości bedą one otwarte. Co może stanowić problem dla mieszkańców małych miasteczek.

wpisywanie danych odbiorcy na komputerze

Przelew z PL do UK bez wychodzenia z domu

Z reguły cenimy sobie wygodę i czas, którego nie musimy tracić na wychodzenie z domu. Na szczęście zdecydowana większość metod zlecania przelewów zagranicznych dostępna jest online. Przelewy: PL-UK przez internet można nadać poprzez:

 • przelew zagraniczny SWIFT, który możemy zrealizować w naszym banku;
 • kantor online, jak nazwa wskazuje kantory internetowe służą głównie do wymiany waluty, jednak niektóre umożliwiają wykonywanie transakcji zagranicznych;
 • firmy realizujące przelewy zagranicze, są to serwisy działające w branży finansowo-technologicznej, specjalizujące się ściśle w transakcjach międzynarodowych;
 • elektroniczne portfele, to elektroniczne odpowiedniki naszych portmonetek. Mają cały szereg funkcji, jedną z nich są tranfery zagraniczne. Rozwiązanie dobre, zwłaszcza dla tych którzy posiadają już konto na jednym z takich serwisów.

Zagraniczne przelewy - proste do wykonania

Przelew międzynarodowy nie jest raczej skomplikowany do wykonania. Musimy posiadać odpowiednie dane osoby, do której wysyłamy pieniądze. Wymaganych danych w zależności od sposobu zlecenia transakcji może być mniej lub więcej. Zdecydowanie najprostrze w obsłudze są internetowe serwisy transakcyjne, które starą się być na bieżąco z potrzebami klientów, dlatego minimalizują formalności. Tam najczęściej będziemy musieli wpisać nazwę odbiorcy oraz jego numer konta. Na poczcie potrzebny będzie nam adres zamieszkania. Osoba z obsługi w razie potrzeby na pewno będzie nam służyła pomocą. Najwięcej formalności czeka nas przy wysyłaniu przelewu bankowego SWIFT. Tam będziemy potrzebować całego szeregu danych. Adres odbiorcy, adres banku odbiorcy, numer rachunku w formacie IBAN, kod BIC. Przed zleceniem transakcji, tym sposobem, lepiej wcześniej zapoznać się z powyższymi terminami.

Czas realizacji przelewu

W zależności od wybranej przez nas metody zlecenia przekazu pieniężnego z Polski do Anglii, czas trwania transakcji będzie się różnił. Od jednego do nawet kilku dni roboczych. Dlatego warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy zależy nam na dotrzymaniu terminu płatności.

 • Przekaz pocztowy – te zlecone na konto realizowane są w ciągu 2-3 dni roboczych. Natomiast przekazy do wypłaty gotówkowej na adres odbiorcy idą 5-6 dni roboczych.
 • Międzynarodowy przelew bankowy SWIFT – w wersji standardowej idzie na rachunek adresata 2-3 dni.
 • Internetowe serwisy transakcyjne – tu czas realizacji przelewu będzie się różnił w zależności od tego z czyich usług zdecydujemy się skorzystać. Na szczęście, wchodząc na stronę internetową danej platformy bardzo łatwo sprawdzić kiedy pieniądze dojdą do odbiorcy. Najczęściej strony zaopatrzone są w kalkulator transakcji, gdzie poza przelicznikiem waluty, po wybraniu kraju, pojawia się informacja ile taki przelew potrwa. Na stronach e-portfeli czytamy o 1-3 dniach roboczych, kantory internetowe podają 2-3 dni. Serwisy specjalizujące się w transakcjach zagranicznych piszą o 1-2 dniach. Tak jest najczęściej, ale zdarzają się odstępstwa, dlatego interesującą nas platformę warto sprawdzić samodzielnie.

Szybkie przelewy do Anglii

Koszty przelewu z PL do UK

To, ile kosztuje przelew z Polski do Anglii interesuje zdecydowaną większość osób i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu kontrola nad naszymi finansami jest szczególnie istotna. Opłaty prezentują się mniej więcej w następujący sposób:

 • Przekaz pocztowy – opłata za zlecenie usługi wynosi 23 zł + 1% z wysyłanej kwoty. Dodatkowo dochodzi marża za przewalutowanie, która jest wysoka.
 • Przelew bankowy SWIFT – banki pobierają około 0,25% z przelewanej kwoty. Dodatkowo ustawiają stawkę minimalną i maksymalną za przelew, wahającą się między 20 a 300 zł. Marża za przewalutowanie w bankach należy do najmniej korzystnych z możliwych. Trzecia opłata za przelew to prowizja banku korespondenda, która może wynieść nawet kilkanaście funtów.
 • Kantory online – mogą pochwalić się jednymi z niższych kosztów przewalutowania transakcji. Sama opłata za zlecenie przelewu waha się od kilku do kilkudzięsięciu złotych. Natomiast tutaj również może dojść prowizja banku korespondenta.
 • Elektroniczne portfele – do transakcji doliczona jest często prowizja z wysyłanej przez nas kwoty, która wynosi najczęściej około 4%.
 • Serwisy transakcyjne – mogą pochwalić się niższymi kosztami przewalutowania w stosunku do tego co oferują banki. Ponadto opłata za zlecenie usługi jest niska i wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Nasze polecenie

Jeśli szukasz wygodnego, szybkiego i taniego sposobu na przesyłanie pieniędzy do Wielkiej Brytanii Klik-24 będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Przelew w trybie standardowym idzie na konto odbiorcy 1-2 dni robocze, co więcej jego zlecenie jest darmowe! Koszty przewalutowania należą do najniższych na rynku. Istnieje również opcja przelewu ekspresowego, który skraca czas realizacji transakcji do 1 dnia roboczego, przy czym zapłacimy jedynie 9,99zł. Cały proces założenia konta w serwisie i zlecenia transferu zajmie najwyżej kilka minut!

Inne artykuły