Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Przelewy do Anglii

Przelewy do Anglii

Przelewy do Anglii to dla wielu osób codzienność. Wielu z naszych bliskich wyemigrowało na Wyspy Brytyjskie, dlatego swobodne przesyłanie środków pomiędzy Polską a Wielką Brytanią jest dla dużej grupy osób bardzo istotne. Czasami posiadamy inne zobowiązania finansowe poza granicami naszego kraju i potrzebujemy cyklicznie dokonywać transakcji. Każdy, kto choć raz wykonywał przekaz zagraniczny, wie że nie zawsze jest to takie proste, jak byśmy oczekiwali. Czy chcesz zlecić przelew z polskiego konta na angielskie i szukasz sprawdzonego oraz taniego sposobu? Jak zrealizować transfer pieniężny do Zjednoczonego Królestwa? Sprawdź!

Spis treści:
Najważniejsze kwestie podczas zlecania transakcji
Przelew walutowy - co to takiego?
Jakie są możliwości przekazu pieniędzy?
Darmowe, szybkie i bezpieczne przelewy

Przelewy do Anglii

Przelewy do Anglii nie powinny być problematyczne i kosztowne, jednak wszystko zależy od tego, w jaki sposób zdecydujemy się zrealizować transakcję. Obecnie na rynku finansowym istnieje wiele opcji umożliwiających przesyłanie złotówek do Wielkiej Brytanii. Mamy do dyspozycji zarówno opcje stacjonarne, jak i internetowe. Różnią się one między sobą nie tylko sposobem przesyłania, ale przede wszystkim opłatami oraz czasem finalizacji przekazu. Decyzja, którą opcję wybrać może wydawać się trudna, jednak przed przystąpieniem do zlecenia transferu należy przeanalizować każdy ze sposobów, aby wybrać ten, który okaże się dla nas najkorzystniejszy.

Najważniejsze kwestie podczas zlecania transakcji Polska - UK

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze pośrednika ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które będą miały realny wpływ na koszt oraz czas realizacji transakcji do Anglii:

 • Kurs wymiany PLN/GBP - Czy jest korzystny?
 • Wysokość przelewu - niektórzy pośrednicy pobierają opłaty w zależności od wysokości przesyłanej kwoty.  
 • Czas dostarczenia: Kiedy nasz odbiorca powinien otrzymać pieniądze? 
 • Opłaty - Z czego wynikają? Jaka jest ich wielkość? Czy nie jesteśmy narażeni na żadne ukryte koszty?
 • Wygoda - Z jak długą procedurą wiąże się realizacji tego typu operacji finansowej? Czy konieczne jest dostarczenie jakichkolwiek dokumentów?

Spready walutowe- dlaczego są tak ważne?

Istotnym elementem podczas procedury zlecania transakcji do innego państwa, gdzie funkcjonuje inna waluta są spready walutowe. Spreadem walutowym określa się różnicę, jaka występuje pomiędzy ceną kupna a sprzedaży waluty. Jeśli podczas wykonania przekazu będziemy mieli do czynienia z wysokim spreadem to nasz odbiorca otrzyma znacznie mniej środków, niż zakładaliśmy. Poza tym wiąże się to z dodatkowym kosztem, jaki ponosimy za wymianę waluty. Dlatego, aby nasza transakcja do Anglii była opłacalna powinniśmy zlecić ją u pośrednika, którego spready walutowe są możliwie jak najniższe.

Warto wiedzieć, że każda z instytucji zajmującej się handlem walutami ustala indywidualnie wysokość spreadu walutowego. Podczas ustalania wysokości spreadu walutowego brane są pod wagę następujące kwestie:

 • kurs rynkowy danej waluty,
 • popyt,
 • stabilność kursu danej pary walutowej.

Przelew walutowy - co to takiego?

Przelew walutowy jest realizowany za pomocą systemu SWIFT. Jest to skrót od angielskiej nazwy Stowarzyszenia na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. SWIFT jest jedną z najczęściej wybieranych opcji przekazów międzynarodowych, z uwagi na fakt, że swoim zasięgiem obejmuje większość państw i walut na świecie.

Koszt i czas realizacji

Opłata często naliczana jest jako procent od kwoty przelewu i wynosi od 0,2% do 0,5% wartości transakcji. Najczęściej cena, jaką będziemy zmuszeni zapłacić za standardową opcję waha się od 20 zł do nawet 300 zł. Należy podkreślić, że w przypadku operacji finansowej SWIFT udział biorą pośrednicy, którzy mogą zażądać prowizji od wykonanej usługi, co również przyczynia się do zwiększenia finalnej ceny transferu.

Przekazując nasze środki poprzez SWIFT, jako zleceniodawca możemy wybrać opcję kosztową, według której zostanie podzielona całkowita cena przekazu:

 • OUR – cały koszt transakcji ponosi jej zleceniodawca,
 • SHA – cena za przelew zostaje podzielona pomiędzy nadawcę i odbiorcę,
 • BEN – ostateczną kwotę musi zapłacić odbiorca transferu.

Finalizacja przekazu pieniężnego wykonanego poprzez system SWIFT wynosi nawet do 4 dni roboczych. Wszystko zależy od tego, ilu pośredników bierze udział w zleconej przez nas transakcji.

Jakie są możliwości przekazu pieniędzy do Wielkiej Brytanii?

Współcześnie mamy naprawdę dużo rozwiązań w obszarze przekazywania środków do Anglii. Pamiętajmy jednak, że występują między nimi pewne różnice, które przyczyniają się do finalnych kosztów, czy długości całej procedury.

Zagraniczny przelew bankowy

Przelew bankowy to najstarsza i jednocześnie najbardziej tradycyjna metoda na przekazanie środków poza granice naszego kraju. Osoby decydujące się na skorzystanie z usług banku w zakresie przekazów międzynarodowych, bardzo często nie zdają sobie sprawy z jak niekorzystną ofertą mają do czynienia. Dlaczego?

Po pierwsze opłata, jaką poniesiemy w banku za samo zlecenie transgranicznej płatności nie musi być stała, gdyż może być ona wyliczona na podstawie wartości % przekazywanej przez nas kwoty. Więc może się okazać, że im więcej pieniędzy wyślemy, tym większą kwotę za transakcję będziemy musieli zapłacić. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego sposobu przekazu pieniędzy do Anglii, musisz udać się do swojego banku lub po prostu zlecić przelew za pośrednictwem bankowości internetowej. Podstawowe dane jakie potrzebujesz, aby zlecić przelew to kod SWIFT/BIC oraz IBAN. Przekazy zagraniczne do Anglii w banku są realizowane za pomocą systemu SWIFT, co oznacza że prawdopodobnie w naszej transakcji udział będą brali jeszcze inni pośrednicy.

Kolejnym minusem jest proponowany przez banki kurs wymiany walut, który nie jest korzystny. Banki pobierają marżę, jaka wynika między kupnem a sprzedażą waluty, a ich spready walutowe różnią się od rynkowych nawet o 10%.

Przekaz gotówki u agenta

Kolejnym sposobem jest gotówkowy przekaz pieniężny u agenta, a dokładniej za pośrednictwem usług punktu agencyjnego. Do najbardziej popularnych należą: MoneyGram oraz Western Union. Unikatową cechą tej usługi płatniczej jest fakt, iż ani zleceniodawca, ani zleceniobiorca nie muszą posiadać rachunku bankowego. Wystarczy udać się do najbliższej agencji oraz wypełnić formularz przekazu, zostawiając gotówkę w rękach agenta, który dopełni formalności. Niestety, proponowane kursy walutowe kształtują się podobnie, jak te w bankach. Dlatego chcąc wysłać więcej trzeba wiedzieć, że tyle też stracimy, a adresat przekazu dostanie mniej pieniędzy.

Kantory internetowe

Jedno jest pewne, kantory internetowe są korzystniejsze od tradycyjnych placówek, ponieważ możemy wymieniać walutę bez konieczności wychodzenia z domu. Natomiast opłaty uzależnione są od rodzaju przelewu, jaki zlecimy, a prowizja wynosi ok. 1%. Realizacja transakcji następuje w czasie od 1 do 3 dni roboczych. Jeśli przesyłamy pieniądze na konto zagraniczne mogą pojawić się dodatkowe opłaty, które wynikają z udziału tzw. banku korespondenta pomiędzy polskim bankiem, a bankiem w Wielkiej Brytanii.

Portfele elektroniczne

Portfele elektroniczne to współczesna alternatywa dla tradycyjnego portfela. Różnica polega na tym, że za jego pomocą realizujemy płatności bezgotówkowe. Warto jednak podkreślić, że za przesyłanie pieniędzy w przypadku płatności walutowych pobierane są opłaty, które nie są stałe i mogą różnić się w zależności od tego, z jakiego portfela elektronicznego zdecydujemy się skorzystać. Jednak, jedno jest nieuniknione – prowizję zapłacimy zawsze w przypadku wyboru tej metody przekazu.

Firmy online wykonujące przekazy zagraniczne

Platformy online w przeciwieństwie do stacjonarnych konkurentów czy banków nie narzucają wysokich marż na swoje usługi. Udostępniają system płatności międzynarodowych w przystępnych cenach. Nic więc dziwnego, że są uważane za liderów w temacie przekazów zagranicznych. Realizują one najczęściej przelewy bez większych opłat, a czas ich finalizacji transakcji zajmuje maksymalnie 2 dni robocze. W przekazie nie uczestniczą inni pośrednicy, dlatego nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów i ukrytych opłat. Nie musisz martwić się także o bezpieczeństwo swoich finansów, ponieważ firmy oferujące przelewy podlegają kontroli takich samych organów i instytucji co banki.

Wysyłaj walutę szybko i wygodnie

Darmowe, szybkie i bezpieczne przelewy do Anglii

Klik-24 oferuje najtańszy sposób wysyłania pieniędzy za granicę. Zapewnia atrakcyjny kurs wymiany walut oraz brak dodatkowych opłat za przelew. Darmowe transakcje standard są finalizowane już w czasie 2 dni roboczych. W ofercie firmy dostępna jest również opcja express, dzięki której pieniądze trafią do odbiorcy w 24h robocze. Koszt wariantu express to zaledwie 9,99 zł. Firma posiada takie same regulacje finansowe jak komercyjne banki, dlatego nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich finansów.

Jak skorzystać z usług firmy Klik-24? Wystarczy założyć bezpłatne konto na jej stronie internetowej. Cała rejestracja jest bezproblemowa i intuicyjna, więc zajmuje dosłownie kilka minut. Następnie wystarczy zlecić przekaz i gotowe! Jeśli chcesz zlecić szybki, korzystny i bezpieczny transfer do Anglii to Klik-24 jest właściwym wyborem. Oszczędzaj czas i pieniądze od teraz!

Inne artykuły