Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Przelewy do Wielkiej Brytanii

Przelewy do Wielkiej Brytanii

Przelewy do Wielkiej Brytanii zlecane za pośrednictwem banku cieszą się popularnością, głównie ze względu na swoją powszechną dostępność. Istnieją dwa systemy poprzez, które w banku możemy nadać transfer pieniężny do UK: SEPA i SWIFT. Europejski system SEPA, którego walutą rozliczeniową jest euro, generalnie uznawany jest za tańszy niż światowy system SWIFT. Jednak podstawową jednostką monetarną zarówno Polski jak i Anglii nie jest euro. Który rodzaj transakcji bankowej w takim wypadku będzie się bardziej opłacał? Rozwiązaniem może być skorzystanie z serwisów transferowych, które niejednokrotnie oferują swoim klientom o wiele korzystniejsze warunki niż banki.

Spis treści:
Przekazy pieniężne SWIFT i SEPA
Koszty transferów bankowych
Platformy realizujące przekazy pieniężne

Przelewy do Wielkiej Brytanii zlecone w banku

Przelewy do Wielkiej Brytanii zlecone w banku można wykonać przez system SWIFT lub SEPA. Co oznaczają obydwa skróty i na czym właściwie polega różnica między nimi?

  • SWIFT to Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Celem organizacji jest ułatwienie współpracy i wymiany informacji pomiędzy bankami. Realizacja przelewu dzięki sieci SWIFT jest możliwa właściwie do dowolnego banku na świecie, ponieważ stowarzyszenie zrzesza łącznie ponad 11 tysięcy instytucji finansowych z ponad 200 różnych państw.
  • SEPA to Jednolity Europejski Obaszar Płatności (Single Euro Payment Area), którego strefa działalności, w przeciwieństwie do sieci SWIFT, ogranicza się do krajów członkowskich Unii Europejskich, terytoriów od nich zależnych oraz do kilku dodatkowych państw – w tym do Wielkiej Brytanii. System powstał po to, aby zintegrować gospodarki państw członkowskich UE, z założenia wszystkie płatności mają być traktowane tak samo, bez rozgraniczenia na krajowe i transgraniczne. Jako, że 19 państw Unii Europejskiej tworzy strefę euro, jest to jedyna waluta transakcji SEPA. Nawet jeżeli rachunek, z którego wykonujemy transfer środków prowadzony jest w innej walucie.

Przelewy do Wielkiej Brytanii, koszty zlecenia przez bank

Jako, że SWIFT i SEPA są dwoma różnymi organizacjami, to koszty zlecenia przelewu za ich pośrednictwem będą również inne. Z jakimi dokładnie opłatami trzeba się liczyć nadając transfer przez system SWIFT, a z jakimi przez sieć SEPA?

Koszty przelewu SWIFT

Większość polskich banków ustala prowizję za przelew SWIFT w formie wartości procentowej z sumy wysyłanych pieniędzy. To znaczy, że kwota, którą zapłacimy zależna będzie od wysokości kwoty przesyłanego przez nas przelewu. Dodatkowo jednak musimy się liczyć z wyznaczoną ceną minimalną i maksymalną za transfer. W wybranych bankach wygląda to w następujący sposób:

Bank Opłata bankowa za przelew SWIFT
Alior Bank 0,25% kwoty przelewu, min. 50 zł, max. 200 zł
ING Bank Śląski 0,25% kwoty przelewu, min. 40 zł, max. 200 zł
Mbank 0,35% kwoty przelewu, min. 25 zł, max. 200 zł
Millennium 0,5% kwoty przelewu, min. 20 zł, max. 125 zł
Nest Bank 0,2% kwoty przlewu, min. 30 zł, max. 200 zł
Pekao SA 0,5% kwoty przelewu, min. 30 zł, max. 250 zł
PKO BP 0,35% kwoty przelewu, min. 25 zł, max. 200 zł
Santander 0,2-0,5% kwoty przelewu, min. 20 zł, max. 180 zł

Bank pośredniczący

Przy przelewach SWIFT poza bankiem odbiorcy i nadawcy w transakcji może uczestniczyć również bank korespondent, czyli instytucja, która pośredniczy między polskim i brytyjskim bankiem. Czy będzie on brał udział w transferze, zależy od tego, czy dwa zagraniczne banki, czyli konkretnie nasz i ten adresata, mają ustalone między sobą bezpośrednie relacje finansowe – co zdarza się raczej rzadziej niż częściej. Bank korespondent pobiera swoją prowizję, której wartość w momencie zlecania usługi jest dla nas niewiadomą. Dowiemy się o niej dopiero, gdy pieniądze dojdą na konto odbiorcy w uszczuplonej kwocie, właśnie o tą prowizje.

Opłaty za przelew SEPA

W 2018 roku Komisja Europejska zaproponowała, aby wdrożyć przepisy, które zakażą bankom pobierania dodatkowych opłat za transakcje międzynarodowe SEPA. Zgodnie z tą propozycją wszystkie osoby w UE mają prawo do europejskiego przelewu po takiej samej cenie, jaką zapłaciliby za transakcję krajową, dlatego przelewy SEPA zlecone online są najczęściej darmowe. Natomiast za ich nadanie w oddziałach banków zapłacimy mniej więcej 10 zł. System SEPA wyklucza również udział w transakcji podmiotów trzecich. W transferze biorą udział jedynie bank odbiorcy i nadawcy, dzięki czemu nie musimy się obawiać żadnych niespodziewanych opłat, które pojawią się po zleceniu przelewu.

Bank Opłata bankowa za przelew SEPA
Alior Bank 0zł online, 8 zł za zlecenie w oddziale
Credit Agricole 0zł online, 12 zł za zlecenie w oddziale i przez telefon
ING Bank Śląski 0zł online, około 9 zł za zlecenie w oddziale
Mbank 0zł online
Millennium 0zł online, 7,99 zł za zlecenie w oddziale
Nest Bank 0 zł online, 10 zł za zlecenie w oddziale
Pekao SA 0zł online, 10 zł za zlecenie w oddziale i 5 zł za zlecenie przez telefon
PKO BP 0zł online, 10 zł za zlecenie w oddziale i przez telefon
Santander 0zł online, 10 zł za zlecenie w oddziale

Przewalutowanie

Informacje o powyższych opłatach bez większych trudności można znaleźć na stronie swojego banku. Jednak należy wiedzieć, że stałe stawki, narzucone na transakcje zagraniczne nie są jedynymi opłatami, jakie banki pobierają. Bowiem głównym źródłem dochodu banku jest zdecydowanie prowizja za przewalutowanie. Często możemy być tego nieświadomi, jeśli stosunkowo rzadko wykonujemy przelewy międzynarodowe. Każda instytucja finansowa nakłada swój własny kurs na wymianę walut, a ten w bankach z reguły należy do najwyższych, dlatego zawsze warto porównać sobie kurs oferowany przez nasz bank z aktualnym kursem rynkowym.

Podwójne przewalutowanie przy przelewach SEPA

Patrząc jedynie na stawki, które za samo zlecenie usługi nakładają banki, można wyjść z założenia, że o wiele bardziej opłaca się wysyłać pieniądze do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem systemu SEPA. Jednak jak wynika z pełnej nazwy, przelewu w ramach systemu SEPA, można dokonać tylko w jednej walucie rozliczeniowej, czyli w euro. Tutaj waluta, w której prowadzone są konta odbiorcy i nadawcy, nie ma znaczenia, dlatego w przypadku nadania transakcji z rachunku złotówkowego na konto brytyjskie prowadzone w funtach, przewalutowanie będzie podwójne: PLN → EUR → GBP. Oznacza to podwojenie kosztów transakcji, dlatego też w większości przypadków przelew z PL do UK wysyłany jest jednak poprzez system SWIFT.

Wysyłaj walutę szybko i wygodnie

Przelewy do Wielkiej Brytanii przez serwis transakcyjny

Innym sposobem, równie bezpiecznym i sprawdzonym, za pomocą którego możemy wysłać funty do Anglii, jest skorzystanie z serwisów transakcyjnych. W sieci można znaleźć liczne oferty firm, które proponują o wiele korzystniejsze warunki przeprowadzenia takiego transferu niż banki. Głównymi zaletami serwisów transakcyjnych są: niskie koszty usługi, niższe przewalutowanie transakcji oraz krótszy czas realizacji. Co więcej korzystanie z takich platform jest bardzo łatwe. Wszystko odbywa się online włącznie z założeniem konta w serwisie. Cały proces odbywa się przy minimalnej ilości formalności, a więc nie zabiera nam dużo czasu, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Przyjrzyjmy się zatem jednej z najlepszych, dostępnych ofert na rynku, jaką proponuje serwis Klik-24.

Oferta Klik-24

Klik-24 to serwis specjalizujący się w usługach transakcyjnych, który istnieje na rynku od 2013 roku. Od samego początku działalności firma dba o to, aby jej oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla użytkowników platformy. O wysokim zadowoleniu klientów świadczą pozytywne opinie wystawione na stronie Trustpilot.pl. Usługi serwisu prezentują się w następujący sposób:

  • Przelew Standard – jego zlecenie jest darmowe! Czas realizacji wynosi od 24h do 48h roboczych.
  • Przelew Express – kosztuje jedynie 9,99zł, bez względu na wysokość wysyłanej kwoty, w takim trybie realizacja trwa od kilku do maksymalnie 24h roboczych.

Klik-24 gwarantuje bardzo korzystny kurs wymiany walut i całkowitą transparentność opłat. Pieniądze są przeliczane według kursu podanego w kalkulatorze na stronie internetowej Klik-24. Co więcej rejestracja i cały okres korzystania z serwisu jest w pełni darmowe.

Inne artykuły