Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Przelewy walutowe z UK do Polski

Przelewy walutowe z UK do Polski

Przeprowadziłeś się za granicę i chcesz przesłać część lub całość swoich środków do innego kraju? Chcesz wspomóc swoją rodzinę finansowo za granicą? Musisz pokryć koszty prowadzenia działalności w walucie innej niż krajowa? A może, po prostu zlecić przelew na swoje konto w Polsce? To tylko kilka przykładów, kiedy możesz być zaangażowany w jakąś formę płatności zagranicznych. Jeśli chcesz zlecać przelewy walutowe z UK do Polski masz kilka dostępnych opcji, mniej lub bardziej opłacalnych. To, który sposób jest najlepszy zależy od kilku czynników. Koszt całej operacji jest oczywiście jednym z najważniejszych, ale czas realizacji przelewów oraz wygoda są również ważnymi elementami, które należy wziąć pod uwagę. Dobrze poinformowany możesz zaoszczędzić swoje pieniądze!

Spis treści
Oferta bankowa 
Biura agencyjne
Portfel elektroniczny
Platforma online

Przelewy walutowe z UK do Polski - oferta banku

W nie tak dawnej przeszłości popularną formą przelewu waluty z UK do Polski był standardowy transfer w banku. Choć jest to nieco staromodny sposób, wiele osób nadal z niego korzysta. Przelew bankowy można zlecić odwiedzając oddział banku, logując się do bankowości internetowej lub telefonicznie. Aby wykonać przelew bankowy lokalnie w Wielkiej Brytanii, potrzebujesz nazwę odbiorcy, numeru konta (account numer) i kodu banku (sort code) odpowiadającego bankowi odbiorcy. Kod banku to sześciocyfrowy kod identyfikujący zarówno bank, jak i oddział, w którym prowadzony jest rachunek. Bardzo ważne jest, aby mieć prawidłowe dane, aby odbiorca otrzymał pieniądze tak szybko, jak to możliwe.

W przypadku międzynarodowego transferu środków potrzebny jest również SWIFT/BIC oraz numer IBAN odbiorcy. SWIFT to międzynarodowy kod składający się z 8 lub 11 znaków alfanumerycznych, jest najczęściej wykorzystywany przez banki do międzynarodowych przelewów bankowych. SWIFT to sieć, która umożliwia światowym instytucjom finansowym na wysyłanie i odbieranie informacji o transakcjach finansowych. Numer IBAN zawiera dodatkowe informacje, aby pomóc bankom zagranicznym w identyfikacji twojego konta do płatności. Na przykład: jeśli chcesz zlecić przelew z Anglii do Polski musisz wpisać PL+26 cyfrowy numer rachunku bankowego w Polsce. 

Przesyłanie pieniędzy lokalnie w Wielkiej Brytanii jest dość szybkie i zazwyczaj bezpłatne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku transakcji międzynarodowych, ponieważ przelewy walutowe z UK do Polski mogą potrwać od 3 do 5 dni roboczych. Prawie każdy bank w Anglii oferuje usługi przelewów walutowych, ale oczywiście za pewną cenę. Średni koszt za transfer środków z UK wychodzące w pierwszej dziesiątce angielskich banków wynosi 15 GBP. W Wielkiej Brytanii opłata za przelew bankowy jest stała, bez względu na to, ile wysyłasz funtów za granicę. Dzięki temu ta opcja może być najlepszą ofertą do przesyłania większych kwot pieniędzy. Może być, ponieważ nie jest to jedyna opłata. Banki mają ukryty koszt przelewów międzynarodowych, który czasem jest trudny do ustalenia: marża nałożona na kurs walutowy GBP/PLN. Nie zapomnij spojrzeć na całkowity koszt, który obejmuje również opłatę za zagraniczne przelewy przychodzące pobieraną przez bank odbiorcy.

Agencje przekazujące pieniądze

Innym sposobem przesyłania pieniędzy z UK do Polski są międzynarodowe agencje przekazujące pieniądze, takie jak MoneyGram i Western Union. Obie firmy powstały w celu wspierania osób, które nie posiadały rachunków bankowych. Dzięki temu można było zarówno zlecić jak i otrzymać płatność w gotówce. Z reguły korzystanie z ich usług jest bardziej korzystnym  rozwiązaniem niż tradycyjne przelewy bankowe. Dużą zaletą jest ekspresowy czas realizacji przelewów. Zlecenie tej transakcji jest bardzo łatwe, wystarczy udać się do najbliższej placówki agencyjnej, podać dane odbiorcy oraz miejsce, gdzie zostaną odebrane pieniądze. Następnie odbiorca udaje się z identyfikatorem do biura tej samej agencji w swoim kraju i natychmiast otrzymuje pieniądze w gotówce. Western Union, MoneyGram i inne firmy posiadające fizyczne oddziały oferują międzynarodowe transfery gotówkowe (agent do agenta). Dajesz agentowi gotówkę, która zostaje przekazana innemu agentowi i przeliczona na walutę lokalną. Jeśli chcesz zlecić przelew bezpośrednio na konto możesz zrobić to online na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. Na tym niestety korzyści się kończą. Koszt całej operacji wliczając prowizje agentów, opłaty transferowe i marże na kursie walutowym są dość wysokie, zwykle około 7 do 10% kwoty od wysyłanych pieniędzy. Oznacza to, że przy większych kwotach zapłacimy więcej niż w banku. Firmy przekazujące pieniądze są najlepsze w przypadku mniejszych kwot (do 1000 GBP) i gdy odbiorca nie ma konta bankowego. Niektórzy usługodawcy przekazów pieniężnych umożliwiają korzystanie z karty kredytowej lub debetowej do międzynarodowych przelewów pieniężnych , co zwykle skraca czas transferu, ale zwiększa koszt. Inni oferują również aplikację online do wykonywania transakcji w sieci. PayPal to najbardziej znana usługa przekazów internetowych.

PayPal

Jest firmą zajmującą się handlem elektronicznym, która ułatwia płatności między stronami za pośrednictwem przelewów internetowych. Jako klient możesz założyć konto w witrynie PayPal, które jest połączone z kartą kredytową i kontem bankowym. W ten sposób możesz wysyłać lub odbierać płatności pomiędzy innymi użytkownikami posiadającymi konta PayPal. Firma rozpoczęła swoją działalność jako sposób zapłaty za zakupy w serwisie eBay. W konsekwencji stała się jedną z największych międzynarodowych usług przekazów pieniężnych na świecie. PayPal często oferuje najlepszą opcję dla mniejszych kwot. Obie strony muszą być członkami PayPal, a to wymaga zarejestrowanego konta. PayPal oferuje również wygodną aplikacji na telefon komórkowy, która umożliwia wysyłanie pieniędzy za pomocą telefonu komórkowego. Jeśli chodzi o wygodę i przesyłanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami to PayPal jest sprawdzonym sposobem. Opłaty za płatności prywatne pomiędzy użytkownikami są bezpłatne (o ile nie następuje przeliczenie waluty). Inaczej sprawa wygląda w przypadku przelewania waluty z UK do Polski. Najpierw musimy zamienić funty na złotówki, przelicznik w porównaniu do banków i firm zajmujących się przekazami pieniężnymi jest jednym z najgorszych, a dodatkowo firma pobiera opłatę za wypłatę środków. Przelew na rachunek bankowy trwa zazwyczaj 1-2 dni roboczych, ale czasami może potrwać do 5 dni w zależności od procesu rozliczania stosowanego przez bank.
Klawiatura

Przelewy walutowe z UK do Polski – platforma Klik-24

Omówiliśmy trzy najbardziej znane sposoby przekazy pieniężne z UK do Polski. Każda opcja ma inne zalety. Bank świetnie się sprawdza w przelewach lokalnych. Biura agencyjne przydadzą się, gdy chcemy przesłać gotówkę, a nie mamy rachunku bankowego. PayPal jest doskonałym sposobem płatności za zakupy kupione na aukcjach. Natomiast wszystkie z nich mają jedną wspólną wadę – są finansowo niekorzystne, jeśli chodzi o przelewy zagraniczne.

Dzisiaj mamy więcej możliwości wysyłania pieniędzy z UK do Polski, nowsze opcje mogą zaoszczędzić pieniądze - często całkiem sporo. Przyjrzyjmy się więc platformie Klik-24, która oferuje przelewy walutowe z Anglii do Polski. Jest najlepszym i najnowszym dostępnym sposobem transferów pieniężnych. Kursy walut są uczciwe, realne i przejrzyste – dzięki zastosowaniu niewielkie opłaty za konwersję. Koszt całej transakcji można sprawdzić w kalkulatorze przelewów na naszej stronie głównej. Klik-24 pobiera stałą opłatę w wysokości 1.99 £ bez względu na wysokość transferowanej kwoty. Dzięki temu unikniesz wysokich kosztów, a także strat pieniędzy spowodowanych przez niekorzystne stawki wymiany funtów na złotówki. W swojej ofercie posaidamy również opcję standard, za którą nie pobieramy opłaty bazowej. Natomiast czas realizacji usługi jest dłuższy. 

Jakie są zalety korzystania z Klik-24?

  • Szybki i wygodny sposób na wysyłanie pieniędzy online
  • Opłaty są niższe niż w przypadku innych platform czy banków
  • Klik-24 stosuje atrakcyjny kurs wymiany walut
  • Obsługa Klienta jest w języku Polskim
  • Umożliwia wysyłanie i odbieranie pieniędzy pomiędzy Polską i Anglią
  • Założenie konta jest bezpłatne
  • Przelewy docierają do odbiorcy w ciągu 1 dnia roboczego

Chcąc przesłać pieniądze z Anglii do Polski warto zrezygnować z drogich opcji i wybrać tanie, szybkie i wygodne transfery pieniędzy z Klik-24. Załóż bezpłatne konto i zacznij oszczędzać na przelewach walutowych. Zapraszamy! 

Inne artykuły