Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Przelewy z UK

Przelewy z UK

Przelewy z UK są codziennością dla osób mieszkających za granicą. Dość często zdarza się, że musimy przesłać pieniądze do Polski. Nieważne, czy jest to jednorazowa czy regularnia płatność. Powodów może być wiele, w każdym przypadku potrzebujesz usługi, która jest całkowicie przejrzysta i opłacalna. Nie musisz przecież wydawać więcej, niż powinieneś. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na kurs wymiany oferowany przez wybranego usługodawcę, a także opłatę za wysłanie waluty za granicę. W tym artykule przedstawiamy przewodnik krok po kroku, jak szybko i niedrogo realizować przelewy z Anglii.

Spis treści
Tradycyjne metody
Co to jest SWIFT?
Czas dostarczenia przelewu
Zalety platformy online

Tradycyjne metody przelewów z UK

Istnieje wiele powodów, dla których musimy wysyłać pieniądze za granicę. Wykonanie przelewu do odbiorcy w tym samym kraju jest często proste, ponieważ nie dochodzi do wymiany walut. Międzynarodowe przelewy z UK różnią się tym, że często następuje przeliczanie funtów na inną walutę.

Istnieje wiele tradycyjnych metod wysyłania pieniędzy – gotówka, czek, przelew bankowy lub przekaz pieniężny. Pomimo wielu dostępnych opcji, nie wszystkie sprawdzają się w przypadku przesyłki pieniędzy z UK do Polski. Niektóre mogą być drogie, ryzykowne lub czasami, tak jak w przypadku czeków w ogóle nie działają w innych krajach. Czeki w Polsce nigdy nie przyjęły masowej formy rozliczeń, ponieważ bankowość tradycyjna i elektroniczna zdominowała ten rynek. Coraz mniej osób decyduje się również na wysłanie gotówki w kopercie z zagranicy obawiając się, że pieniądze te zostaną zgubione w transporcie lub skradzione zanim trafią do odbiorcy.

Przelewy z UK - w banku tylko SWIFT

Aby realizować przelewy z UK w bezpieczniejszy sposób, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z międzynarodowego przelewu SWIFT. Za pomocą tego transferu możesz wysłać dowolną kwotę 50, 100, 200 czy 1000  funtów i otrzymać inną walutę w dowolnym kraju na świecie. Transfery pieniędzy z Anglii do Polski za pośrednictwem banków są jedną z najdroższych form transferu gotówki z jednego kraju do drugiego. Twój bank obciąży Cię wstępną opłatą za przelew zagraniczny, który zwykle kosztuje w granicach 15 GBP, choć w niektórych przypadkach może wynosić znacznie więcej. Bank odbiorcy może również pobrać opłatę za zagraniczne przelewy przychodzące (np. w PKO BP od każdego wpływu pobierana jest stała opłata w wysokości 11 zł). Z tego powodu warto zawsze sprawdzić jakie opłaty czekają na Ciebie zarówno ze strony banku nadawcy jak i odbiorcy. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie koszty związane z przelewem SWIFT kwota, którą faktycznie zostaniemy obciążeni może wydawać się przytłaczająca.

Co to jest przelew międzynarodowy SWIFT? 

Jeśli chcesz skorzystać z oferty banku, warto dowiedzieć się czegoś więcej o międzynarodowych przelewach SWIFT. Z angielskiego Society for Worldwide Interbank Financial Telcomunnication, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to organizacja założona w Brukseli w 1973 r. W celu ustanowienia wspólnych procedur i standardów transakcji finansowych do przesyłania pieniędzy pomiędzy krajami na całym świecie. SWIFT nadzoruje sieć przesyłania komunikatów, za pomocą której banki i inne instytucje finansowe mogą wysyłać i odbierać instrukcje płatności transgranicznych. Każda instytucja finansowa w sieci SWIFT otrzymuje unikalny kod o długości od 8 do 11 znaków. Ten kod jest znany jako kod identyfikacyjny banku (BIC – bank identifier code) lub identyfikator SWIFT. Nazwy są używane zamiennie i często nazywane są kodem BIC / SWIFT. Jeżeli chcesz przelać pieniądze na zagraniczne konto, nie wystarczy kod BIC/SWIFT, oprócz tego będziesz musiał podać numer rachunku IBAN.

Co to jest IBAN?

IBAN to standardowy międzynarodowy system numeracji opracowany w celu identyfikacji zagranicznego rachunku bankowego. Numer IBAN tworzy się na podstawie numeru konta, do którego na początku dodajemy odpowiedni identyfikator kraju (PL dla rachunków w Polsce). IBAN składa się zatem z 28 znaków dla polskiego numeru konta, z czego pierwsze dwa znaki są literami, a pozostałe 26 cyframi np. PL 77 2030 0045 1110 0000 0414 4790.

Jaki jest średni czas dostarczenia przelewu międzynarodowego SWIFT?

Trudno jest dokładnie określić, ile dni minie zanim pieniądze trafią z banku A do banku B, ponieważ istnieje tak wiele czynników, które mogą wpłynąć na czas dostarczenia pieniędzy z Anglii do Polski. W większości przypadków możesz spodziewać się, że pieniądze będą dostępne na koncie odbiorcy w ciągu od trzech do pięciu dni roboczych. Pamiętaj! Zawsze możesz sprawdzić w swoim banku, jaki jest szacunkowy czas realizacji przelewu międzynarodowego. 

O czym należy pamiętać w transferach SWIFT:

 • SWIFT z angielskiego „szybki” w rzeczywistości nie jest tak szybki, przelew może być dostarczony w czasie od 3-5 dni roboczych.
 • Uważaj na wysokie opłaty. Zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy może pobrać opłaty za przelew zagraniczny.
 • Twoje pieniądze zostaną przeliczone po niekorzystnym kursie walut. Zaniżonym od rynkowego nawet o 6-8%.

Niestety, wciąż wiele osób preferuje tą tradycyjną opcję, narażając się na stratę czasu, długie kolejki i wysokie opłaty bankowe. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ten artykuł, w którym dowiesz się jak korzystnie i szybko realizować transfer funtów do Polski

Jakie są zalety korzystania z platformy Klik-24 w celu zlecania przelewów z UK?

Podczas gdy niektórzy rodacy nadal wysyłają przelewy z UK do rodziny i przyjaciół w Polsce za pośrednictwem banku, wielu przekonało się, że platforma Klik-24 jest w rzeczywistości bardziej opłacalna i stosuje prostszy system opłat. Już na początku wiesz, ile otrzyma Twój odbiorca – bez dodatkowych opłat. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób możesz zlecać przelewy z Anglii, czy to na swoje konto, czy też rodzinie, przyjacielowi czy na dowolny rachunek bankowy w Polsce. Korzystając z platformy Klik-24 otrzymujesz:

 • Atrakcyjny kurs wymiany walut;
 • Założenie konta jest bezpłatne;
 • Stałe niskie opłaty za przelew – brak dodatkowych ukrytych kosztów; 
 • Odbiorca otrzyma pieniądze już w ciągu 1 dnia roboczego;
 • Usługa dostępna online 24/7;
 • Obsługa Klienta w Twoim języku;
 • Bezpieczeństwo – jesteśmy licencjonowaną instytucją płatniczą regulowaną przez FCA.

Klik-24 wysyła pieniądze lokalnie, korzystając z kont bankowych zarówno w Polsce jak i Wielkiej Brytanii, co pozwala uniknąć opłat za przelewy z Anglii do Polski na konto w systemie SWIFT. Wszystko, czego potrzebujesz, to lokalny numer rachunku bankowego – jest to ten sam numer, którego używasz do realizowania krajowych przelewów. 

Laptop i notes

Jak wykonać przelew z UK na platformie Klik-24?

Przygotowaliśmy instrukcje krok po kroku jak wykonać przelew z UK:

 • Przejdź na stronę Klik-24 i wybierz kraj nadawcy "Anglia" i odbiorcy przelewu "Polska".
 • Wprowadź kwotę, którą chcesz wysłać. Zostanie przeliczona po aktualnym kursie i zobaczysz, ile otrzyma Twój odbiorca, jak jest opłata oraz czas realizacji.
 • Kliknij przycisk „Prześlij pieniądze”, aby kontynuować. Jeśli masz konto, zostaniesz poproszony o zalogowanie się, w przeciwnym razie musisz kliknąć przycisk „Zarejestruj się”.
 • Jeśli nie masz jeszcze konta to musisz podać swój adres e-mail, wybrać bezpieczne hasło i podać dane nadawcy przelewu. Kliknij przycisk „Rejestracja”. Na podany adres e-mail otrzymasz link aktywacyjny konto. Kliknij w wysłany link, aby dokończyć proces rejestracji. 
 • Teraz musisz podać dane nadawcy przelewu. Kliknij „Kontynuuj”, aby przejść dalej.
 • Po zalogowaniu jest widoczny kalkulator. Sprawdź czy kwota i waluta, którą wysyłasz się zgadza i kliknij „Kontynuuj”,
 • W tym miejscu musisz podać dane odbiorcy. Po wypełnieniu kliknij „Kontynuuj”,
 • Sprawdź dane i kliknij „Zleć przelew”
 • Gotowe! Przelew został przyjęty do realizacji. Teraz wystarczy opłacić transakcje na podstawie wyświetlonych danych. Gdy tylko odnotujemy wpłatę na naszym koncie, zlecenie zostanie zrealizowane.

Alternatywna metoda

Bank to nie jest jedyna opcja. Istnieje coraz więcej metod na przesyłanie pieniędzy z Anglii na jasnych i transparentnych warunkach. Jedną z najlepszych i najtańszych alternatyw jest serwis Klik-24, dzięki któremu możesz wysyłać pieniądze za granicę bez konieczności korzystania z systemu SWIFT. Klik-24 stosuje prosta system opłat, przelewy z UK wykonasz już za 1 funta bez względu na wysokość przesyłanej kwoty. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Dodatkowo unikniesz ukrytych kosztów bankowych z prostego powodu, ponieważ te banki nie będą zaangażowane w transakcje zagraniczne. W razie jakiekolwiek pytań służymy pomocą, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Inne artykuły