Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Szybkie przelewy z UK do Polski

Szybkie przelewy z UK do Polski

Potrzebujesz realizować szybkie przelewy z  UK  do Polski? Nie jesteś sam. Przyzwyczailiśmy się do szybkości w niemal każdej dziedzinie życia, dlatego chcemy także wykonywać szybkie transfery środków. Czy oby na pewno jest to oczywiste? Czego możemy się spodziewać? Dziś opisze jak wyglądają przelewy do Polski z UK, a dokładnie mówiąc jak długo idzie przelew z Anglii do Polski. Przelewy zagraniczne możemy  realizować bezpośrednio z banku lub za pomocą specjalnych międzynarodowych systemów płatności takich jak Klik-24. Na pierwszy ogień weźmy bank.

Spis treści
Co to jest SWIFT?
Jak działa SWIFT?
Od czego zależy czas przelewu SWIFT w banku
Co może przedłużyć czas przelewu?
Co może przyspieszyć czas przelewu?

Chcesz realizować szybkie przelewy z UK do Polski? Dowiedz się, czym jest SWIFT!

Do poruszenia tematu szybkich przelewów z UK do Polski zainspirowały mnie poniższe komentarze znalezione w Internecie:

  • „ … mam pytanie we wtorek tj. 11.09 został zrobiony przelew na konto walutowe PKO BP z konta z Anglii, dzisiaj mamy 18.09 i kasy nadal nie ma … w banku słyszałem, że trzy dni robocze … pomóżcie”
  • „ … czekam na przelew od piątku zeszłego tygodnia z Anglii na polskie konto bankowe nie walutowe PKO BP, dziś mija 6 dzień roboczy, a pieniędzy jak nie ma tak nie ma.”

Warto wspomnieć , że czy wykonujemy przelew funtów z Anglii na konto walutowe, czy też na konto złotówkowe w Polsce, w banku będzie to przelew zagraniczny  w systemie SWIFT.

SWIFT jest to organizacja, która stworzyła system międzynarodowej telekomunikacji finansowej. Każdy bank, który bierze w nim udział ma swój unikatowy kod SWIFT, to jest to samo co numer BIC. Jeśli zdecydujemy się na przesyłanie pieniędzy z Anglii do Polski za pomocą naszego banku będziemy właśnie poproszeni o podanie kodu SWIFT banku odbiorcy np. jeśli przesyłka pieniędzy z UK do Polski trafia do PKO BP to kodem odbiorcy będzie BPKOPLPW. Każdy bank posiada swój unikatowy kod. Banki na całym świecie przesyłają sobie przelewy właśnie w tym systemie. Także nie tylko przelew funtów na polskie konto będzie zlecony w systemie SWIFT, ale także dla przykładu przelew z USA do Polski też. Tutaj możesz być zaskoczony, gdy napisze, że przelew walutowy z Polski do Polski będzie również odbywał się w systemie SWIFT.  SWIFT działa dla każdej waluty, tylko przelewy EURO na EURO idą w systemie SEPA. SEPA to osobny temat, będzie o nim inny artykuł. W tym wątku omawiamy przesyłanie pieniędzy z UK do Polski a więc SWIFT.

Jak działa SWIFT?

Wyjaśnię to na przykładzie.  Pan Jan chce zrealizować przelew funtów do Polski na konto walutowe ze swoim bankiem. Zanim zaloguje się on do swojego konta, będzie musiał przygotować: Kod SWIFT banku odbiorcy oraz numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN.  Informacje te będzie musiał dostarczyć mu odbiorca przelewu. Co to jest Kod SWIFT i IBAN opisałem tutaj: przelew na zagraniczne konto. Teraz po zalogowaniu na swoje konto, dzięki systemowi SWIFT, Pan Jan będzie mógł zlecić przelew na konto walutowe w Polsce lub zlecić przelew funtów na polskie konto złotówkowe. Wpisuje dane odbiorcy,  kwotę i jego rola się kończy, wszystko teraz w rękach banku.

Od czego zależy czas przelewu SWIFT w banku

Jeśli decydujemy się na przelewy do Polski z Wielkiej Brytanii z bankiem dobrze wiedzieć, że czas jego realizacji w głównej mierze zależy od tego czy bank z którego wysyłamy pieniądze np. Barclays ma bezpośrednią relacje z bankiem odbiorcy np. PKO BP. W prostych słowach mówiąc, czy jeden bank ma swoje konto w drugim. Jeśli banki nie mają ze sobą bezpośredniej relacji, to aby pieniądze dotarły do odbiorcy oba banki będą musiały skorzystać z usług banku korespondenta i przesyłanie pieniędzy do Polski z UK wydłuży się. O ile? To zależy miedzy innymi od tego ilu jest korespondentów. Dlatego, na pytanie ile trwa przelew z Anglii do Polski - najczęściej usłyszymy około 3 dni robocze, jednak żaden bank tego nie gwarantuje. A potem możemy przeczytać komentarze, jak te przytoczone na początku artykułu. Jeśli nasz przelew funtów na konto walutowe trwa dłużej, a jesteśmy pewni, że podaliśmy poprawne dane odbiorcy pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość. Sprawa wygląda inaczej w firmach, które specjalizują się i wyłącznie oferują transfery PL - UK oraz UK - PL. Taką firmą jest Klik-24.  Nie działa ona w systemie SWIFT, ale można powiedzieć, że jest właśnie takim korespondentem pomiędzy bankiem w Anglii, a bankiem w Polsce. Dzięki temu firma może oferować szybki transfer pieniędzy do Polski. Przelewy do Anglii oraz z Anglii na platformie Klik-24 są z reguły realizowane w ciągu 1 dnia roboczego, najczęściej odbiorca otrzymuje środki w kilka godzin.

Co może przedłużyć czas przelewu?

Wysyłka pieniędzy z Anglii do Polski może zostać wydłużona, gdy zlecamy przelew w okresie w którym wypadają święta oraz dni wolne od pracy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ transfery pieniędzy odbywają się wyłącznie w dni robocze.Ile idzie przelew z Londynu do Polski zależy także od godziny zlecenia. Im wcześniej danego dnia złożymy dyspozycję transferu, tym szybciej pieniądze dotrą do odbiorcy. Jeśli dyspozycję złożymy późnym popołudniem, lub wieczorem najprawdopodobniej dzień roboczy będzie liczony dopiero od następnego dnia. Na to, ile trwa przelew z Anglii do Polski wpływ ma także poprawność danych odbiorcy, dlatego warto je sprawdzić dwa razy.
 Życie w pośpiechu

Szybkie przelewy z UK do Polski - co może przyśpieszyć czas przelewu?

Tak jak wspomniałem wcześniej, szybkie przelewy z UK do Polski można realizować z banku lub za pomocą specjalnych międzynarodowych systemów płatności takich jak Klik-24. Dzięki innowacyjnym systemom, wysyłanie pieniędzy można znacznie przyspieszyć. Czyli korzystać z pozabankowych transferów zagranicznych, które trwają krócej. Szybkie przelewy z Anglii do Polski to już standard. Odbiorca otrzymuje pieniądze w ciągu 1 dnia roboczego, a sam transfer jest znacznie tańszy od tych bankowych. Można powiedzieć, że na naszych oczach dokonuje się rewolucja. Z uwagi na ciągły wzrost zainteresowania Internetem, coraz więcej firm przenosi swoją działalność do sieci. Jestem przekonany, że miałeś już styczność z firmami finansowymi, które działają tylko w sieci np. płaciłeś w sklepach internetowych za zakupy poprzez PayU. W dzisiejszych czasach to normalne. Na rozwoju i wzroście konkurencyjności zyskują wszyscy, a najbardziej zadowoleni są klienci. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na wysyłanie funtów do Polski, musimy mieć pewność, że podmiot, który będzie realizował nasze przelewy zagraniczne będzie bezpieczny.

Bank kojarzy nam się z bezpieczeństwem, nie na darmo mówimy „pewne jak w banku”. Regulacje, licencje, które bank posiada dają nam poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie tylko banki są podporządkowane pod państwowe komisje nadzoru finansowego. Klik-24 jako instytucja finansowa jest nadzorowana przez FCA w Anglii, czyli Angielski odpowiednik KNF-u w Polsce. Dzięki temu każdy przelew z Anglii do Polski jest „pewny jak w banku”, a znacznie szybszy i tańszy. Możesz to sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę Klik-24, będziesz mógł sprawdzić kurs i opłatę, a nóż okaże się, że jest to najlepsza oferta na wysyłanie pieniędzy z Anglii do Polski.

Inne artykuły