Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Tanie przelewy do UK

Tanie przelewy do UK

Tanie przelewy do UK jak najbardziej są możliwe. Wystarczy odrobinę rozeznać się wśród ofert proponowanych przez banki i inne instytucje finansowe. Pamiętajmy przy tym, że z reguły niewielka opłata za usługę to nie jedyne koszty, które ponosimy przy zleceniu przelewu zagranicznego. Wyszukując w sieci atrakcyjnych ofert, łatwo przeoczyć fakt, że w każdą transakcję wkalkulowana jest cena za przewalutowanie. Przy większych transakcjach, to będzie stanowiło nasz główny wydatek. Gdzie zatem najtaniej będzie zlecić przelew?

Spis treści:
Tanie przekazy pieniężne
Duże koszty przelewu SWIFT
Zalety firm realizujących przelewy
Gdzie będzie najtaniej?

Tanie przelewy do UK

Tanie przelewy do UK są ogólnodostępne, a skoro można zaoszczędzić, nie obciążajmy dodatkowo naszego budżetu wysokimi kosztami transferów. Jadąc do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, edukacyjnych lub chcąc wspomóc swoich bliskich za granicą warto jest zminimalizować koszty takich transakcji do minimum. Zwłaszcza jeśli w ciągu miesiąca konieczne będzie wykonanie kilku przelewów, co dodatkowo mnoży te koszty. Nie wszystkie opłaty, które usługodawcy nakładają za wykonanie transakcji, są dla nas w pełni transparentne. Tak będzie w przypadku przewalutowania, które ma miejsce zawsze, kiedy wysyłamy pieniądze z jednego konta na drugie, prowadzone w innej walucie. Instytucje finansowe narzucają marże, czyli różnicę między kursem walutowym, który oferują swoim klientom, a średnim kursem rynkowym wymiany waluty, po którym same ją nabywają. Zarówno banki jak i inni usługodawcy sami ustalają wysokość marży, dlatego zawsze warto porównać sobie ich kurs do kursu rynkowego. Dodatkowo mamy stałą opłatę za wykonanie usługi, która najczęściej jest niewielka i/lub zapłacimy procent prowizji z wysyłanej kwoty. Z czyich usług korzystać, a których lepiej unikać?

Tanie przelewy do UK? – lepiej zrezygnować z usług banków

Wykonanie przelewu bankowego do UK jest możliwe poprzez system SWIFT. Jest to najpowszechniejszy sposób zlecania międzynarodowych przekazów bankowych, który umożliwia przesłanie środków do dowolnego banku na całym świecie i w niemal każdej walucie. Za szeroką dostępność przelewów SWIFT trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Koszty usługi określane są często jako wartość procentowa od kwoty przelewu (0,2% – 0,5%), przy czym bank podaje tu kwotę minimalną i maksymalną. W praktyce koszt takiego przelewu zagranicznego waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Co ważne, podawana kwota jest jedynie prowizją naszego banku. Często podczas przelewów zagranicznych musimy się liczyć z kosztami banków pośredniczących w transakcji. Ich opłaty poznajemy dopiero po wykonaniu przelewu. Usługa SWIFT nie należy do najszybszych sposobów przesyłania pieniędzy, realizacja płatności może trwać nawet 3 dni.  Możliwość skrócenia czasu transakcji jest dodatkowo płatna, w zależności od banku sięga nawet 150-200 złotych. Do wszystkiego należy doliczyć koszty przewalutowania, które w bankach należą do najwyższych i różnią się od tych rynkowych nawet o 10%. 

Pomysł jak przelać pieniądze do UK najtaniej

Skorzystaj z firmy specjalizującej się w zagranicznych przekazach pieniężnych

Wysyłanie środków z polskiego na angielski rachunek bankowy jest kosztownym procesem, gdy korzystamy z oferty banku. Na szczęście w ciągu ostatnich dekad branża międzynarodowych przekazów pieniężnych zmieniła się znacząco. Na rynku pojawiło się wiele firm specjalizujących się w zagranicznych przekazach pieniężnych, dzięki którym możemy efektywniej zarządzać naszymi finansami. Zdecydowanie warto jest rozważyć ten sposób wysyłania pieniędzy za granicę. Platform, z których usług możemy skorzystać jest wiele. Poczynając od takich gigantów jak Western Union, MoneyGram, Wise po te mniejsze jak Klik-24. Zalet korzystania z takich firm jest wiele.

Zalety internetowych przekazów pieniężnych

Całość operacji odbywa się online, więc nie ma konieczności wychodzenia z domu, by wysyłać pieniądze. Wystarczy zarejestrować się, a następnie zalogować w jednym z serwisów online, który świadczy takie usługi. Zazwyczaj rejestracja jest darmowa i banalnie prosta, a cały proces nie zajmuje więcej niż kilka minut. Poza jakością dostarczanych usług ważne jest również bezpieczeństwo. Firmy specjalizujące się w przekazach pieniężnych są zobowiązane spełniać wymogi bezpieczeństwa narzucone przez organy nadzorcze jak KNF lub FCA. Transakcje pieniężne wysyłane za ich pośrednictwem dochodzą szybciej od zagranicznego przelewu bankowego. Czas realizacji wynosi maksymalnie 1-2 dni robocze. Ostatnią, lecz nie mniej ważną zaletą jest oczywiście ich niższy koszt. Serwisy specjalizujące się w przelewach międzynarodowych  zwykle mają odgórnie narzuconą opłatę za zlecenie przelewu. Z reguły koszt transakcji do UK wynosi do 10 złotych, nawet w przypadku, tych zlecanych ekspresowo. Na większości stron  informacja o wysokości opłaty za przelew wyskoczy nam od razu. Warto porównać sobie różne platformy pod kątem opłacalności. My przyjrzymy się  się ofercie giganta branży jakim jest Western Union i porównamy ją z ofertą Klik-24.

Western Union

Western Union to amerykański operator finansowy, który rozpoczął swoją działalność w 1851 roku, jako firma pocztowa. Obecnie Western Union skupia się na świadczeniu usług przekazów pieniężnych i zgromadził już 150 milionów klientów z całego świata. Jego usługi dostępne są w prawie 200 krajach, gdzie otwartych jest łącznie około 500 tysięcy placówek. Dzięki tylu oddziałom możliwe jest stacjonarne zlecanie przelewów, co jest niewątpliwą zaletą, dla tych, którzy nie posiadają konta bankowego. Firma jest szczególnie popularna wśród osób pochodzących z krajów o mniej rozwiniętym sektorze bankowym. Równocześnie możliwe jest przesyłanie pieniędzy w bardziej nowoczesny sposób – na konto bankowe, czy na konto w aplikacji. Chcąc przelać pieniądze online z Polski do UK na rachunek odbiorcy, stała opłata wynosi 4,90 zł. Jeśli zlecimy przelew z odbiorem w placówce agencyjnej WU, koszt wzrośnie do 9,90 zł. Wtedy też odbiór gotówki możliwy jest po kilku minutach. Podczas korzystania z Western Union nie należy zapominać o marży, jaką firma pobiera za transakcje. W przypadku popularnych walut, takich jak funt brytyjski, wynosi ona mniej więcej 6-8%, czyli porównywalnie do marż narzucanych przez banki.

Gwarantowane przelewy PL-UK

Tanie przelewy do UK za pomocą Klik-24

Klik-24 jest firmą, która działa na brytyjskim rynku od 2013 roku. Od tamtego czasu prężnie się rozwija i pracuje nad ofertą, aby ta zawsze była atrakcyjna dla klientów – z sukcesami – aktualnie jest to jedna z najbardziej konkurencyjnych propozycji na rynku. Standardowe przelewy do UK są darmowe. W momencie kiedy zależy nam na czasie możemy wysłać pieniądze w trybie ekspresowym, którego koszt wynosi 9,99 zł – bez względu na wysokość przesyłanej kwoty. Jeśli chodzi o marżę, to kurs ustalony jest w oparciu o średnią rynkową, wraz z niewielką różnicą (około 1%), co gwarantuje najbardziej uczciwy z możliwych kursów wymiany. Wszystko odbywa się przejrzyście – jeszcze przed rejestracją można zobaczyć na kalkulatorze jaki jest kurs, a co za tym idzie jaka dokładna kwota w funtach trafi na konto odbiorcy.

Inne artykuły