Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Tanie przelewy z UK do Polski

Tanie przelewy z UK do Polski

Tanie przelewy z UK do Polski są kluczowe dla osób, które mają potrzebę przesłania pieniędzy do różnych firm, w celu opłacenia ważnych rachunków czy też wsparcia rodziny lub przyjaciół. Czasami są to płatności jednorazowe, jednak dość często Polacy mieszkający i pracujący w Anglii wykonują regularne przelewy co jakiś czas. Niezależnie od powodu zlecenia przekazu, warto poszukać usługi gwarantującej przejrzystość zasad i przede wszystkim niską cenę. Oznacza to, że korzystając z konkretnej metody, powinno się zwracać uwagę na kurs wymiany funtów na złotówki oraz wielkość opłat.

Spis treści
Po co przepłacać?
Stacjonarnie czy on-line?
Oferta bankowa
Alternatywne rozwiązania

Tanie przelewy z UK do Polski – po co przepłacać?

Tanie przelewy z UK do Polski to temat dość popularny wśród Polonii zamieszkującej Wielką Brytanię. Nikt nie lubi przepłacać niezależnie od produktów lub usług, z których korzysta. Jeśli chodzi o przelewy pieniężne i sprawy bankowe to często można trafić na niezbyt korzystne oferty związane z dodatkowymi, dosyć wysokimi kosztami, szczególnie w przypadku wykonywania przelewów międzynarodowych. Decydując się na wykonanie przelewu, trzeba wybrać odpowiedni sposób, pozbawiony ukrytych opłat oraz wielu innych niepotrzebnych wydatków. W zależności od wybranej opcji, należy zwrócić uwagę na czas realizacji usługi oraz prowizję od wykonanego przelewu. Przed wysłaniem pieniędzy, warto porównać oferty, aby dowiedzieć się, jak można skutecznie wykonać tanie przelewy funtów do Polski. Istnieją różne opcje: stacjonarna w biurze u agenta oraz Internetowa na platformie on-line. 

Stacjonarne przekazy pieniężne czy Internetowe? 

Stacjonarne usługi przelewania GBP do Polski są oferowane przez różne banki czy też placówki, takie jak poczta. W takim przypadku należy jednak liczyć się z dość wysokimi kosztami. Chodzi tutaj nie tylko o niekorzystny kurs wymiany, ale przede wszystkim o opłatę transferową. Rozwiązanie to jest dobre dla osób, które uważają, że nie dadzą sobie rady z samodzielnym wysłaniem pieniędzy za pośrednictwem Internetu. Dodatkowa pomoc pracownika poczty czy też banku jest dużym wsparciem, ale to właśnie z tego powodu ceny przekazów międzynarodowych oferowane przez takie placówki są wyższe w porównaniu z metodami on-line.

Decydując się na skorzystanie z bankowości lub innej platformy internetowej, można wykonywać tanie przelewy z UK do Polski. Najczęściej dostawcy usług z zakresu przesyłania pieniędzy, są w stanie zaoferować bardzo korzystne kursy wymiany walut, a także niskie opłaty transferowe. Wybierając rozwiązania internetowe, można zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz sporo pieniędzy, szczególnie w przypadku wykonywania przelewów cyklicznych.

Bankowe przelewy walutowe on-line

Przelewy międzynarodowe oferowane przez banki są realizowane z wykorzystaniem systemu SWIFT. System ten został opracowany przez organizację odpowiedzialną za ustalanie wspólnych standardów i procedur pozwalających na wykonywanie transakcji międzynarodowych. Każda instytucja lub bank należący do sieci SWIFT otrzymuje specjalny kod identyfikacyjny często określany jako BIC (Bank Identifier Code), który ma od 8 do 11 znaków. Aby wykonać przelew zagraniczny, należy znać kod BIC (często określany również jako kod SWIFT) banku docelowego oraz numer konta klienta i inne istotne dane przedstawione poniżej.

  • Podstawową sprawą jest oczywiście podanie imienia i nazwiska odbiorcy przelewu w przypadku wpłaty na konto osobiste. Jeśli przelewamy pieniądze jakiejś firmie, wówczas należy podać jej nazwę.
  • Przesyłając pieniądze na konto zagraniczne, należy podać nazwę banku oraz prawidłowy adres oddziału, w którym znajduje się konto odbiorcy przelewu.
  • Konieczne jest też podanie tytułu przelewu, który jest szczególnie istotny w przypadku opłacania rachunków, różnych rat i innych zobowiązań.
  • Kolejną ważną informacją jest podanie międzynarodowego numeru bankowego IBAN. Sprawa wydaje się być skomplikowana, jednak jest bardzo prosta. Do tradycyjnego polskiego 26-cyfrowego numeru konta wystarczy dodać przedrostek PL. Innymi słowy, przelanie pieniędzy na konto o numerze 00 1111 2222 3333 4444 5555 6666 będzie wiązało się z koniecznością podania tego konta w formacie PL 00 1111 2222 3333 4444 5555 6666.
  • Kod BIC/SWIFT wspomniany wyżej jest bardzo ważnym elementem identyfikacyjnym banku. Standardowe kody mają 8 znaków, ale istnieją też instytucje posiadające kody o długości 11 znaków (w tym przypadku 3 ostatnie znaki są oznaczeniem oddziału danego banku). Poniżej dostępna jest lista kodów SWIFT/BIC najpopularniejszych banków działających w Polsce.

 Nazwa banku

kod SWIFT/BIC

 Alior Bank

 ALBPPLPW

 Bank Ochrony Środowiska (BOŚ)

 EBOSPLPW

 Bank Pekao SA

 PKOPPLPW

 Bank Spółdzielczy

 POLUPLPR

 BNP Paribas

 PPABPLPKXXX

 Deutsche Bank

 DEUTPLPL

 Getin Bank

 GBGCPLPK

 Idea Bank

 IEEAPLPA

 ING

 IEEAPLPA

 Inteligo

 BPKOPLPW

 mBank

 BREXPLPWMBK

 Millenium

 BIGBPLPW

 PKO BP

 BPKOPLPW

 Raiffeisen Polbank

 RCBWPLPW

 Santander

 WBKPPLPP

Co jeszcze może wymagać od nas bank?

Wykonanie przelewu metodą tradycyjną nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga czasu, aby zebrać wszystkie niezbędne dane. Oprócz tego banki i instytucje finansowe mogą wymagać informacji na temat kraju odbiorcy, waluty płatności czy też tego, kto będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów banków korespondentów. Bardzo często można narazić się na koszty generowane przez banki pośredniczące, związane z podwójnym przewalutowaniem, czy też z prowizjami za wykonanie takiej płatności. Warto więc poszukać alternatywnej metody, dzięki której można zrobić tanie przelewy z UK do Polski.

Kobieta używa laptop do zlecenia przelewu

Tanie przelewy z UK doPolski - alternatywne rozwiązania pozabankowe

Na rynku działa wiele instytucji oraz firm pozabankowych, które specjalizują się w wykonywaniu przelewów z Wielkiej Brytanii. Sporo takich przedsiębiorstw obsługuje tanie przelewy z UK do Polski. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na swoje liczne atuty przedstawione poniżej:

  • Krótki czas realizacji przelewu – tradycyjny przelew bankowy SWIFT dociera do banku odbiorcy w czasie 1-5 dni roboczych w zależności od wielu czynników. Firmy oferujące szybki transfer pieniędzy do Polski korzystają z rachunków brytyjskich oraz polskich. Dzięki temu możliwe jest przekazanie pieniędzy nawet w ciągu 1-48 godzin.
  • Ze względu na fakt, że wspomniane firmy korzystają z rachunków lokalnych, nie trzeba martwić się koniecznością podawania numeru BIC/SWIFT, czy też dokładnego adresu banku odbiorcy. Wystarczy tylko zrobić przelew ze swojego konta na brytyjski rachunek firmy, która z kolei skorzysta z polskiego konta, aby przesłać pieniądze do odbiorcy. U najlepszych usługodawców stosowane są nowoczesne systemy, dzięki którym płatność wykonuje się bardzo wygodnie i szybko.
  • Korzystne kursy wymiany – bardzo często firmy i instytucje pozabankowe oferują o wiele tańsze usługi, ponieważ posiadają znacznie korzystniejsze kursy wymiany w porównaniu z tradycyjnymi bankami. Istotną sprawą jest niska kwota prowizji za wykonanie takiego przelewu, czasami zdarzają się różne akcje lub promocje i można wysłać funty za darmo. 
  • Kolejną zaleta jest szybkie i bezpłatne zakładanie konta w serwisach zajmujących się realizacją niedrogich przelewów z Wielkiej Brytanii do Polski. Proces ten jest bardzo prosty i nie wymaga wychodzenia z domu.
  • Tanie przelewy o każdej porze – platformy do wykonywania przelewów do Polski z UK są dostępne przez cała dobę. Każdy więc może korzystać z ich usług o dowolnej, wybranej przez siebie porze, która najbardziej mu odpowiada.

Jak widać firmy oferujące wygodne i tanie przelewy z UK do Polski przez Internet, posiadają wiele atutów. Dzięki nim można uniknąć kolejek w bankach oraz dużych opłat związanych z prowizjami lub wymianą walut. Często serwisy takie posiadają wersję mobilną, więc przelewy do Polski można zlecać w dowolnym miejscu, pod warunkiem posiadania telefonu albo tabletu z dostępem do Internetu.

Inne artykuły