Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Transfer funtów do Polski

Transfer funtów do Polski

Bez względu na to, czy posiadasz zobowiązania w Polsce czy regularnie wykonujesz międzynarodowe przelewy do rodziny lub bliskich. Jeśli mieszkasz i pracujesz w Anglii, Szkocji lub Walii ważne jest, aby posiadać odpowiednią firmę, która za niewielką opłatę wykona transfer funtów do Polski. W tym artykule zawarte są wszystkie niezbędne informacje, których potrzebujesz, żeby zrozumieć, jak najlepiej i najtaniej wysyłać pieniądze do kraju. Jeśli nie odrobisz pracy domowej, możesz stracić dużo pieniędzy na wysokich opłatach i zaniżonym kursie wymiany.

Spis treści
Uważaj na ukryte opłaty
Jak znaleźć najlepszą ofertę?
Jakie korzyści otrzymam?

Uważaj na ukryte opłaty za transfer funtów do Polski

Wahania cen walut mogą wydawać się czymś, co stanowi problem dla osób grających na giełdzie walutowej. Gwałtowne i nieprzewidziane zmiany kursu mogą doprowadzić wielu do bankructwa. Jednak w dzisiejszej globalnej gospodarce wartość funta do złotówki nie jest problemem tylko maklera, ale każdego Polaka, który ma do czynienia z funtem brytyjskim. To w jaki sposób poradzisz sobie z transferem funtów do Polski wpłynie na Twoje finanse. Dla większości osób, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii bank, w którym posiadamy bieżące konto jest pierwszym punktem kontaktowym przy przelewie z Anglii do Polski na konto. Jednak niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie mieszkasz i jakie rodzaje rachunków bankowych posiadasz, większość banków oferuje słaby kurs wymiany walut oraz pobiera wysokie opłaty za przelewy na zagraniczny rachunek bankowy. Nie mówiąc już o dodatkowych ukrytych opłatach, ale o tym dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Banki zdają sobie sprawę z tego, że niewielu klientów sprawdza inne oferty i porównuje stawki oraz wysokość opłat. W rezultacie korporacje bankowe czerpią korzyści z rynkowego monopolu, na którym zarabiają krocie. Skoro czytasz ten artykuł to znaczy, że zależy Ci na swoich pieniądzach i chcesz znaleźć coś bardziej opłacalnego.

Główne opłaty za transfer funtów do Polski

Podczas porównywania jednej firmy z drugą, niezależnie od tego, czy jest to Twój bank czy firma zajmująca się płatnościami międzynarodowymi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę całkowity koszt transakcji. Przy transferze funtów do Polski możemy wyróżnić dwie główne opłaty: opłata za przelew i kurs wymiany.

Opłaty za przelew

W przeciwieństwie do przelewów krajowych, gdy wykonujemy płatności międzynarodowe możemy zostać obciążeni opłatą za przelew wychodzący jak i przychodzący. Jeśli w transferze pieniędzy uczestniczą banki korespondenci to również każdy z nich pobierze swoja prowizję. Bank korespondent to pośrednik, który bierze udział w transakcji pomiędzy Twoim bankiem w Anglii, a bankiem odbiorcy w Polsce. Pamiętaj! Warto dowiedzieć się czy bank będzie korzystał z korespondenta by przesłać nasze pieniądze. Sprawdź również tabele opłat i prowizji swojego banku, żeby uniknąć nieprzewidzianych wydatków. 

Kursy walut

Niektórzy dostawcy transferów pieniężnych oferują przelewy bez opłat. Darmowe sposoby wysyłania pieniędzy z UK do Polski nie zawsze oznaczają zero prowizji, przecież celem każdej firmy czy banku jest zarabianie pieniędzy. Nie jest to przecież nic nadzwyczajnego. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić jaki kurs oferuje dana instytucja. Jeśli marża na kursie funta jest duża to nawet darmowy przelew może okazać się bardzo kosztowny. Dlaczego? Przedstawię to na przykładzie. Załóżmy, że bank oferuje darmowe przelewy z UK do Polski. Marża na kursie wynosi 20 groszy za każdego funta. Chcemy wysłać dwa przelewy 20 i 1000 funtów i dowiedzieć się jaki jest koszt. 

 • Marża banku: 20 x 0,20 zł = 4 złote
 • Marża banku: 1000 x 0,20 zł= 200 złotych

Darmowe przelewy z Anglii do Polski drobnych kwot pomimo wysokiej marży są bardziej opłacalne. Sytuacja wygląda inaczej przy większych kwotach – opłata rośnie adekwatnie do wielkości wysyłanej kwoty. Jak zatem najkorzystniej wysłać funty do Polski sprowadza się do bardzo prostego pytania: „Ile złotówek otrzymam za moje funty po wszystkich opłatach?”.

Jak znaleźć najlepszą ofertę na transfer funtów do Polski?

W przypadku większych międzynarodowych przelewów (£200 i więcej) opłaca się porównywać kursy wymiany w swoim banku z kursami oferowanymi przez wielu istniejących specjalistów walutowych. Przy mniejszych kwotach lepiej przyjrzeć się opłatom za przelew, ponieważ to one głównie wpływają na to, ile pieniędzy trafi na konto odbiorcy.

Korzystając z firm walutowych unikniesz międzynarodowych opłat bankowych, które różnią się w zależności od banku, a Twoje pieniądze dotrą do odbiorcy znacznie szybciej. Przelewy realizowane przez większość szanowanych firm mają ustaloną stałą jednorazową opłatę (bez dodatkowych kosztów) i zostaną przekazane w ciągu jednego do dwóch dni roboczych w zależności od rodzaju przelewu. Przy wyborze specjalisty w płatnościach międzynarodowych ważne jest, aby spełniał wszystkie standardy bezpieczeństwa. Poniżej znajduje się lista najważniejszych pytań, które powinniśmy zadać przed skorzystaniem z usług instytucji finansowej:

 • Czy firma posiada upoważnienie Urządu ds. Usług Finansowych (FCA) do świadczenia usług płatniczych? Firmy, które uzyskały zezwolenie musiały przestrzegać surowych zasad adekwatności kapitałowej i praktyk biznesowych, przestrzegać przepisów dotyczących usług płatniczych oraz wymogów Financial Conduct Authority dotyczących prowadzenia działalności.
 • Czy firma jest zarejestrowana w HM Customs jako firma świadcząca usługi pieniężne?
 • Czy posiada licencję ochrony danych osobowych wydaną przez ICO (The Information Commissioner's Office) - brytyjski urząd zajmujący się nadzorem danych osobowych?
 • Czy przechowuje Twoje pieniądze na oddzielnym koncie? Twoje fundusze powinny być przechowywane oddzielnie od funduszy firmowych. Dzięki temu są chronione przed wierzycielami.

Kalkulator i laptop

Jakie korzyści otrzymam, jeśli skorzystam z oferty Klik-24 zamiast swojego banku?

Korzystając z usług firm specjalizujących się w transferach funtów do Polski możesz wykonać:

 • Mniejsze jednorazowe lub regularne przelewy, opłaty rachunków w Polsce, płatności do członków rodziny lub bliskich.
 • Przelew na własny rachunek bankowy, transfery emerytalne, zagraniczne spłaty kredytów hipotecznych.
 • Duże zakupy za granicą takie jak akcje, udziały, samochody.

Niezależnie od Twoich potrzeb, jeśli chcesz uzyskać najlepsze możliwe stawki przy transferze funtów do Polski pozwól ekspertom z Klik-24 udzielić Ci wszelkiej pomocy. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna i zajmuje zaledwie kilka minut. Konto możesz założyć online i otrzymać wszystkie poniższe korzyści:

 • Oszczędność pieniędzy – korzystając z oferty Klik-24 zamiast banku możesz zaoszczędzić dziesięć razy więcej na opłatach. Co oznacza, że z nami wykonasz 10 transakcji w cenie jednej w banku. 
 • Prędkość – szybsze przelewy gwarantują, że Twoje pieniądze dotrą na czas, za każdym razem, kiedy tego potrzebujesz.
 • Dostęp online 24/7 – zlecaj przelewy, sprawdź kurs walut, przeglądaj historię płatności z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.
 • Szyfrowanie danych – certyfikat SSL. Dbamy o bezpieczeństwo danych Klientów. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet.
 • Wiarygodna marka – Klik-24 jest zarejestrowana jako instytucja płatnicza w HMRC Money Laundering Regulations pod numerem 12719711. Posiada licencję ochrony danych osobowych nr Z3581727 oraz jest autoryzowana przez Financial Conduct Authority na podstawie regulacji o usługach płatniczych No.603289. Dodatkowo spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa. Możesz nam w pełni zaufać.

Chcesz sprawdzić nową ofertę? Zajrzyj na oferta przelewów do Polski i przekonaj się, ile możesz z nami zyskać.

Inne artykuły