Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Transfer pieniędzy z Polski do UK

Transfer pieniędzy z Polski do UK

Czy przebywasz w Anglii, Szkocji lub Walii albo ktoś z Twoich bliskich mieszka na Wyspach Brytyjskich? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to wcześniej lub później będziesz szukał sposobu na transfer pieniędzy z Polski do UK. Być może potrzebujesz wysłać gotówkę, aby wynająć mieszkanie lub kupić dom w Anglii, a może chcesz wesprzeć finansowo swoją rodzinę i dzieci. Bez względu na przyczynę warto wybrać sprawdzony sposób. Decydując się na taką transakcję musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Na co zwrócić uwagę przy przelewie zagranicznym? Przeczytaj zanim przepłacisz.

Spis treści
Dlaczego korzystamy ze swojego banku?
Czy warto przepłacać za usługi bankowe?
Alternatywne metody
Dlaczego online wychodzi taniej?
Jak zlecić przelew bez opłat?

Transfery pieniędzy z Polski do UK 

Pieniądze są często dość trudnym tematem do dyskusji. Każdy obawia się ich utraty, a zaufanie do instytucji bankowej towarzyszy nam już od stuleci. Ludzie automatycznie kojarzą wszystkie sprawy finansowe z bankami i doceniają bezpieczeństwo zapewnione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Banki i inne instytucje finansowe są zazwyczaj ubezpieczone przez rząd lub inny podmiot, który reguluje ich działanie. Prowadzi to ludzi do przekonania, że ich pieniądze są zawsze bezpieczne - szczególnie podczas transferu pieniędzy z Polski do UK. Jednak pomimo ochrony naszych środków, z którego są znane, powstaje pytanie: czy przesyłanie pieniędzy za granicę ze swoim bankiem jest najlepszym rozwiązaniem?

Czy warto przepłacać za usługi bankowe? 

Banki stworzyły kampanie reklamowe i marketingowe na idei zaufania. Wizerunek został zbudowany w naszej kulturze społecznej przez setki lat. Banki korzystają z tego zaufania i za to liczą sobie sporą cenę. Często pobierają wysokie prowizje od transakcji i wykonują wymianę jednej waluty na drugą po bardzo niekorzystnym kursie. Nie ma się co dziwić, przecież ich celem jest zarabianie pieniędzy. Brak wiedzy na temat ukrytych opłat za wysyłanie pieniędzy z Polski do Anglii sprawia, że wielu z nas nadal przepłaca za usługi bankowe. System opłat za przelewy międzynarodowe to nie tylko stała stawka za transfer. Kolejny koszt to sprzedaż waluty PLN na GBP, który jest podobny do działania kantorów. Rzadko się zdarza, że korzystamy z nich na lotnisku, ponieważ każdy zdaje sobie sprawę, ile straci na takiej wymianie. Skoro szukamy alternatyw dla wymian waluty w stacjonarnym punkcie, to warto również poszukać innego sposobu na przelew online. Poniekąd można zrozumieć powód wybierania banków do wysłania pieniędzy do Anglii, przez długi czas były one jedyną opcją. Czerpały korzyści z istniejącej sytuacji rynkowej stale podnosząc opłaty. Zwłaszcza, gdy klienci chcą i wysyłają swoje pieniądze na całym świecie, a innej możliwości wcześniej nie było. Czasy się jednak zmieniły i powstały inne rozwiązania, dzięki którym możemy cieszyć się z tańszych przelewów do UK

Transfer pieniędzy z Polski do UK: alternatywy 

Zamiast korzystać z banku do transferów pieniędzy z Polski do UK, rozważ skorzystanie z usług firmy internetowej. Firmy specjalizujące się w transakcjach międzypaństwowych są w pełni bezpieczne, tak samo jak wszystkie komercyjne banki są regulowane i kontrolowane przez te same instytucje finansowe. W Polsce taką funkcję pełni Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), a jej odpowiednikiem w Anglii jest Financial Conduct Authority (FCA). W rzeczywistości często są ubezpieczeni oraz zgodnie z prawem pieniądze klientów są przechowywane na osobnych rachunków bankowych. Daje to pewność, że pieniądze są w 100% bezpieczne. Firmy zajmujące się przekazami pieniężnymi przenoszą pieniądze z polskiego na angielski rachunek bankowy. Cała operacja jest przeprowadzana w sieci online. Dostawcy przekazów internetowych nie mają takich samych kosztów operacyjnych jak zwykłe banki. Oznacza to, że są w stanie zaoferować lepszą propozycję cenową swoim klientom – niskie lub darmowe przelewy oraz konkurencyjny kurs wymiany walut. Kolejnym atutem jest czas dostarczenia przelewu na konto angielskie, który jest znacznie szybszy niż w banku. Co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Zegar Big Ben

Dlaczego przelewy do Anglii online są tańsze? 

W przeciwieństwie do banków, firmy oferujące przelewy do Anglii online są specjalistami w transferach międzynarodowych – jest to przecież ich główna działalność. Dzięki temu wypracowały system do szybkich i tanich przelewów z Polski do Wielkiej Brytanii. Banki obsługują nie tylko płatności za granicę naszego kraju, ale również udzielają kredytów oraz inwestują środki pieniężne w inwestycje o wysokim ryzyku. To sprawia, że koszty operacyjne rosną, a ich oferta staje się mało atrakcyjna cenowo. Ponadto banki stosują szereg ukrytych opłat, które towarzyszą takim transakcją. Dzieje się tak, ponieważ przesyłanie pieniędzy na rachunek bankowy w obcej walucie jest obsługiwany przez system przelewów SWIFT. Co oznacza, że zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy może naliczyć dodatkowe koszty. Podczas przekazywania pieniędzy między bankami mogą wyniknąć nieprzyjemne niespodzianki. Do końca nie wiadomo, jakie opłaty zostaną pobrane zanim odbiorca otrzyma przelew.  Nie mówiąc już o wysokiej prowizji za wymianę złotówek na funty.  

Większość firm zajmujących się przekazami pieniężnymi do Anglii ma przejrzysty charakter swoich opłat. Koszt przelewu jak i aktualny kurs wymiany walut można sprawdzić w kalkulatorze przelewów – z góry wiadomo jaka kwota trafi na rachunek odbiorcy. Dodatkowo większość szanowanych firm nie pobiera opłat za przelew standard. Z tego powodu przelewy z Polski do Wielkiej Brytanii online są tańsze niż tradycyjne transakcje bankowe. 

Jak zlecić przelew do UK bez opłat?

Duże banki zawsze miały opanowany międzynarodowy rynek przekazów pieniężnych. Z biegiem czasu powstało wiele firm zajmujących się przesyłaniem pieniędzy. Jedną z nich jest oferta Klik-24, z którą wyślesz przelew online bez opłat przy znacznie korzystniejszym kursie. Przy każdej transakcji zyskasz na zerowych opłatach transferowych, dzięki temu otrzymasz więcej funtów za swoje złotówki. Internetowe usługi przekazów pieniężnych stanowią tańszą i szybszą alternatywę dla tradycyjnych banków. W rzeczywistości jest to najtańszy sposób przesyłania pieniędzy za granicę na rynku. Aby zlecić przelew wystarczy założyć bezpłatne konto online, rejestracja trwa zaledwie kilka minut i nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Po wypełnieniu danych wystarczy potwierdzić konto klikając w link aktywacyjny, który otrzymasz na swój adres e-mail oraz podać podstawowe dane nadawcy. Twoje konto jest już gotowe! Teraz możesz wybrać kwotę oraz walutę jaką chcesz wysłać. Do zlecenia przelewu będziesz potrzebować danych konta odbiorcy sort code (6 cyfrowy numer) oraz account numer (8 cyfrowy numer konta lokalnego). W miejscu "tytuł" wpisz informację, która ma się pojawić na rachunku odbiorcy, a na końcu potwierdź transakcję klikając „Zleć przelew”. Pozostało tylko opłacić swoje zlecenie, a resztą zajmie się zespół Klik-24. Posiadamy rachunki bankowe w Polsce i Anglii, dlatego przelewy są realizowane na zasadzie płatności krajowych. Jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Pieniądze trafią do odbiorcy na konto w przeciągu kliku godzin do maksymalnie dwóch dni roboczych bez dodatkowych opłat.  

Inne artykuły