Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Wyślij pieniądze z UK do Polski

Wyślij pieniądze z UK do Polski

Może okazać się, że musisz przesłać pieniądze za granicę. Taka sytuacja spotka Cię jednorazowo, co miesiąc, a nawet i częściej. Niezależnie od powodów, zawsze warto sprawdzić jakie są najlepsze sposoby przesyłania pieniędzy, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Dzisiaj dzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi przelewów międzynarodowych. Zastosuj się do nich i wyślij pieniądze z UK do Polski bezpiecznie, szybko i po najniższych kosztach. Świadomość tego, jak wysłać funty, obejmuje kilka kluczowych elementów.

Spis treści
Co należy wziąć pod uwagę?
Przydatne wskazówki
Bezpieczeństwo i ochrona
Dokonaj właściwego wyboru

Co należy wziąć pod uwagę przy wysyłaniu pieniędzy z UK do Polski?

Tysiące emigrantów i małych firm codziennie wysyłają pieniądze za granicę, np. z UK do Polski. Jednak transfer pieniężny za pośrednictwem banku jest kosztownym rozwiązaniem. Dlatego też, aby opłacić rachunki i zobowiązania, czy też wysyłać pieniądze rodzinie lub znajomym, niezależnie od powodu transferu środków do Polski szukamy lepszych rozwiązań. Jak wysłać funty do Polski?

Do przesyłania pieniędzy na całym świecie banki używają systemu o nazwie SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Organizacja ta powstała w 1973 roku, w celu usprawnienia transmisji danych finansowych. SWIFT był bardzo ekscytującym i nowoczesnym rozwiązaniem, dzięki któremu czas realizacji płatności transgranicznych został skrócony nawet do 7 dni roboczych. W tamtych latach był to przełom w globalnej bankowości. Wcześniej przelewy na koncie odbiorcy księgowały się nawet po miesiącu. W oparciu o rozwiązanie SWIFT, banki ustaliły system rozliczeń walutowych. O tym jakie opłaty nasz czekają dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć przed przesłaniem pieniędzy z UK do Polski. Przede wszystkim uważaj na kurs wymiany walut. Większość osób nie wie, że największą opłatą przy wysyłaniu pieniędzy za granicę jest sam przelicznik funtów na złotówki. 

Rynek międzybankowy

Kurs międzybankowy to międzynarodowa stopa stosowana przez duże banki do wymiany walut między sobą. Zwykli ludzie nie mają dostępu do stawki obowiązującej na rynku międzybankowym. Banki zdają sobie z tego sprawę, dlatego naliczają dodatkowe 3–6 procent „spreadu” do kursu, który używają. Spread jest to różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży pary walutowej np. GBP/PLN. Jeśli więc chcesz skorzystać z oferty swojego banku, musisz zapłacić dodatkowy koszt wynikający z kursu wymiany walut.

Na przykład: Pan Wojciech chce przelać funty na polskie konto. Ma odłożone 400 funtów i decyduje się na przelew zagraniczny ze swoim bankiem. Jednym z kosztów jakie poniesie pan Wojciech jest spread 3-6% (wysokość jest uzależniona od banku, w którym posiada rachunek), czyli w najlepszym przypadku aż 12 funtów – tylko za przywilej wysyłania pieniędzy za granicę. 

Pamiętaj, że jest to jeden z kilku kosztów jakie stosują banki. Wiedząc o tym, będziesz w stanie uzyskać najlepszą możliwą stawkę dla siebie. Pamiętaj, że nie każdy dostawca zapewnia dobry kurs wymiany walut. W szczególności banki, które oferują jeden z najmniej korzystnych kursów wymiany walut na rynku. Ukryte opłaty z pewnością wpłyną na ostateczną kwotę przelewu, zwłaszcza, gdy przesyłana kwota jest wysoka.

Inną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy przesyłaniu pieniędzy za granicę jest stała opłata za przelew zagraniczny. Uważaj na tą opłatę. Zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy może doliczyć wysokie koszty za zagraniczny przelew wychodzący i przychodzący. Warto sprawdzić tabele opłat i prowizji banków zanim zlecisz przelew na rachunek w innym kraju. W przeciwnym razie możesz się niemiło zaskoczyć, gdy na konto wpłynie zaniżona kwota. To co pozostanie po potrąceniach otrzyma odbiorca.

Potrącenia to:

 • Opłata za zagraniczny przelew wychodzący;
 • Opłata za zagraniczny przelew przychodzący;
 • Opłata banków pośredniczących;
 • Kurs wymiany walut.

Nałożone opłaty i stawki różnią się w zależności od banku czy instytucji finansowej przekazującej pieniądze. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki przed wykonaniem przelewu. 

Wyślij pieniądze z UK do Polski – przydatne wskazówki

W dzisiejszych czasach przekraczamy granice z wielu powodów. Wakacje za granicą stały się powszechne, nauka za granicą stała się potrzebą, a podróż do pracy stała się niezbędna. Jeśli sam lub ktoś z członków twojej rodziny zalicza się do tej grupy, wysyłanie lub otrzymywanie pieniędzy z UK do Polski jest nieuniknione. Dowiedziałeś się już o kosztach transakcji bankowych. Zdajesz sobie sprawę, że banki zarabiają na niewiedzy klientów. Czy można więc uniknąć wysokich kosztów? Oto kilka podstawowych wskazówek, o których musisz pamiętać, zanim zaczniesz przesyłać pieniądze za granicę:

 • Nie korzystaj z banku. Banki zazwyczaj pobierają wysokie opłaty za przelew zagraniczny i wysokie marże za wymianę waluty.
 • Znajdź renomowanego dostawcę przekazów pieniężnych, aby uzyskać świetny kurs wymiany i szybki czas dostarczenia pieniędzy.
 • Bądź na bieżąco z wahaniami kursów walut. Ważne informacje gospodarcze w Anglii lub Polsce mają wpływ na wysokość funta.
 • Bardziej opłacalne jest wysyłanie dużej kwoty jednorazowo niż wielokrotne małych kwot. Opłaty się kumulują za każdym razem, gdy zlecasz przelew.
 • Bądź w pełni świadomy kosztów transferu. Niektórzy dostawcy stosują opłaty za przelew, które są zależne od wysokości przesyłanej kwoty.
 • Zwracaj szczególną uwagę na całkowity koszt! Stałe opłaty za przelew mogą być niskie, ale kurs wymiany może być niekorzystny. Sprawdź, ostateczną kwotę, którą otrzyma odbiorca. 
 • Nie płać dodatkowych opłat, aby przyspieszyć transfer, chyba że naprawdę musisz. Standardowy przelew pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na niepotrzebnych opłatach.
 • Skorzystanie z internetowych platform do przelewów pieniężnych pozwali Ci zaoszczędzić dużo czasu.
 • Sprawdź, czy odbiorca będzie zobowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty za otrzymanie pieniędzy.

Pamiętaj o tych wskazówkach przed wysłaniem pieniędzy z UK do Polski. Zastosowanie się do nich pozwoli Ci ostatecznie zaoszczędzić dużo pieniędzy. Bądź mądry, jeśli chodzi o finanse osobiste. 

Bezpieczenstwo w internecie

Bezpieczeństwo i ochrona Twoich pieniędzy

Dowiedziałeś się już trochę o tajnikach wysyłania pieniędzy za granicę, dzięki nim możesz spać spokojnie, wiedząc, że zaoszczędzisz trochę czasu i pieniędzy. Wybierając odpowiedniego dostawcę możesz mieć pewność, że otrzymasz najlepszą ofertę a Twoje pieniądze dotrą bezpiecznie. Jeśli wybierzesz właściwie, możesz być zaskoczony kwotą zaoszczędzonych pieniędzy. A czy zastanawiałeś się co zrobić, żeby sprawdzić czy Twoje pieniądze są bezpieczne? Jakie licencje powinna posiadać sprawdzona firma?

Wysyłając pieniądze z UK do Polski, oczekujemy gwarancji i zabezpieczenia, że nasze środki powierzymy instytucji, której można zaufać. Nie ma znaczenia, czy korzystasz z banku lub firmy specjalizującej się w przekazach pieniężnych. Upewnij się, że sprawdziłeś, jaki organ rządowy reguluje daną firmę. W ten sposób możesz mieć pewność, że ciężko zarobione pieniądze dotrą na konto w bezpieczny sposób. Poszukując usługi, która zapewni rozsądne i obniżone opłaty powinniśmy sprawdzić, czy firma posiada licencję FCA (Financial Conduct Authority). FCA jest to angielski organ nadzorujący i regulujący firmy świadczące usługi finansowe, w Polsce tą funkcję pełni Komisja Nadzoru finansowego. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne. Każda instytucja musi spełnić szereg rygorystycznych regulacji, żeby otrzymać wpis do rejestru. 

Dokonaj właściwego wyboru

Przesyłanie pieniędzy nie jest tylko domeną banków. Na szczęście najnowsze technologie wzmocniły pozycję konsumentów i firm. Aby uniknąć wysokich opłat warto zapoznać się z ciekawą opcję taką jak Klik-24, która oferuje tanie przelewy funtów do Polski oraz darmowe transfery do Wielkiej Brytanii. Mówiąc krótko, Klik-24 jest w pełni regulowany i zgodny z przepisami rządowymi. Podlega rygorystycznym przepisom i jest regularnie kontrolowany. Platforma do przelewów stosuje bardzo silne i zaawansowane systemy zabezpieczeń, dzięki czemu masz pewność, że Twoje oszczędności są w 100% bezpieczne.

W porównaniu do banków otrzymasz konkurencyjny kurs wymiany walut, brak ukrytych opłat oraz szybki czas realizacji przelewów. Jeśli wysyłasz pieniądze po raz pierwszy, otrzymasz fachową pomoc zarówno poprzez infolinię, jak i maila. Dział obsługi klienta Klik-24 jest skonstruowany w taki sposób, aby każdemu zapewnić profesjonalne wsparcie. Będziesz mógł porozmawiać ze specjalistą, który działa w branży od dłuższego czasu. Pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i wybrać najbardziej dostępną opcję. Nadszedł czas zrezygnować z drogim opłat bankowych za wysyłanie pieniędzy z UK do Polski i zacząć korzystać z szybkich i tanich przelewów pieniężnych przez Internet. 

Inne artykuły