Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Wysyłanie pieniędzy z Anglii do Polski

Wysyłanie pieniędzy z Anglii do Polski

Wysyłanie pieniędzy z Anglii do Polski może być konieczne ze względu na chęć wsparcia rodziny, ale też w związku z wieloma innymi okolicznościami. Takie działania podejmują osoby pracujące za granicą, zarówno na stałe, jak i sezonowo. Istnieje kilka sposobów dokonania takich przekazów, które różnią się czasem realizacji i przede wszystkim kosztami transakcji. Z tego względu przed dokonaniem takiej operacji, warto przemyśleć kilka kwestii, żeby było to jak najbardziej opłacalne.

Spis treści
W jakich okolicznościach zachodzi taka potrzeba?
Na co uważać przy wyborze sposobu przesyłki?
Pobierane opłaty
Koszty związane z kursem
Czas realizacji
Skorzystaj z Klik-24

W jakich okolicznościach konieczne jest wysłanie pieniędzy z Anglii do Polski?

Wysyłanie pieniędzy z Anglii do Polski wiąże się najczęściej z przesyłaniem środków rodzinie. Wiele osób wyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, pozostawiając przynajmniej część rodziny w kraju. Naturalne jest wtedy wspieranie bliskich finansowo. Oprócz tego zarobione środki można przelać na swoje konto w kraju, gdy wyjeżdża się jedynie na pewien okres i planuje powrót. Czasem okoliczności mogą być też zupełnie inne i dotyczą choćby przekazania pieniędzy za jakieś zakupy czy uregulowania starego długu.

Przekazanie środków rodzinie

Bardzo wielu Polaków pracujących w Anglii wysyła pieniądze do kraju, żeby wesprzeć swoją rodzinę. Część osób wyjeżdża w celach zarobkowych okresowo czy sezonowo, pozostawiając w ojczyźnie bliskich, których regularnie wspiera finansowo. Tego typu transfery pieniężne są zatem całkowicie naturalne, także dla osób mieszkających już na stałe w Anglii. W praktyce to właśnie bliscy są najczęściej odbiorcami takich przekazów pieniężnych z zagranicy. Zdarza się również, że ktoś z przyjaciół, którzy pozostali w kraju jest akurat w potrzebie i chcesz go wesprzeć w trudnej sytuacji.

Przelewy na własne konto w kraju

Wyjeżdżając do Anglii w celach zarobkowych, na pewno planujesz odłożyć pewną sumę pieniędzy na przyszłość. Oczywiście możesz gromadzić pensje przez cały wyjazd, lecz praktycznym rozwiązaniem okazuje się systematyczne przelewanie środków na krajowe konta. W ten sposób można rozsądnie dysponować zarabianymi pieniędzmi, częściowo przeznaczając je na bieżące wydatki, określoną sumę wpłacając na swój rachunek, a resztę przekazując rodzinie. Często takie kwoty przelewa się na konto oszczędnościowe, a nie rachunek bieżący, dzięki czemu możesz zabezpieczyć swoją przyszłość, nie ryzykując, że pod wpływem chwili wydasz środki, które chciałeś przeznaczyć na zabezpieczenie finansowe.

Inne sytuacje

Wysłanie pieniędzy z UK do Polski może wynikać z chęci uregulowania jakichś bieżących zobowiązań. Mogą to być choćby rachunki, które trzeba opłacić w kraju. Możliwe, że będąc za granicą kupisz także coś w polskim sklepie internetowym czy na aukcji i musisz pilnie przelać środki na określone konto w Polsce. Wreszcie może chodzić o opłacenie zobowiązań z dłuższym terminem, w tym rat kredytów czy nawet prywatnych pożyczek. Tym samym tego typu przekazy pieniężne okazują się też czasem konieczne w celu opłacenia pewnych bieżących wydatków w kraju. Jak zatem wykonać taki przelew szybko i tanio?

Big Ben w Anglii

Na co zwrócić uwagę, wybierając sposób wysyłania pieniędzy z Anglii do Polski?

Istnieje kilka rozwiązań na wysłanie pieniędzy z Anglii do Polski. Często korzysta się przy tym z usług banków lub firm specjalizujących się w pośrednictwie takich przekazów. Przed dokonaniem decyzji o wyborze określonego podmiotu, warto zapoznać się szczegółowo z przedstawioną ofertą. Część kosztów jest jawna i określona w ramach opłat transakcyjnych. Niezwykle istotne jest natomiast zweryfikowanie kursu wymiany, gdyż tam często zawarte są koszty ukryte, które znacząco wpływają na opłacalność konkretnej oferty. Oczywiście na pewno chcesz także, żeby środki trafiły do kraju jak najszybciej. Jeżeli zależy Ci na krótkim czasie realizacji i korzystnych warunkach przelewu, zachęcamy do skorzystania z usług Klik-24!

Opłaty transakcyjne

Na pewno w pierwszej kolejności trzeba się zapoznać z tymi z góry określonymi stawkami, które dany podmiot pobiera za przeprowadzenie takiej transakcji. W przypadku firm pośredniczących najczęściej są to raczej niewielkie opłaty, choć wiele zależy tutaj oczywiście od polityki danego przedsiębiorstwa. Ten punkt zwykle zniechęca natomiast do dokonywania takich przelewów z wykorzystaniem banków. Tego typu instytucje ustalają niestety dość wysokie stawki względem przelewów zagranicznych. Na dodatek z uwagi na udział w takim procesie przynajmniej dwóch banków (w obu krajach), często oba takie podmioty naliczają swoje prowizje.

Kurs wymiany

Kluczowym aspektem w kontekście wyboru pośrednika jest zwykle kurs wymiany określany przez dany podmiot, a więc parametr, według którego kwota w funtach jest przeliczana na złotówki, które ma otrzymać odbiorca. Choć różnice mogą się wydawać z pozoru niewielkie, to są jednak odczuwalne, gdy przeliczy się już, jaka suma trafi ostatecznie na konto w Polsce. W praktyce to właśnie w kursie wymiany często znajdują się koszty ukryte, czyli marża, którą uzyskuje pośrednik i która jest jego zarobkiem. Ustala się ją na podstawie różnicy między realnym kursem danej waluty na rynku, a tym oferowanym przez taką firmę. Banki również oferują zwykle kursy zdecydowanie mało korzystne z perspektywy klientów. Wahania wynikające z przelicznika waluty mogą być naprawdę duże - zakładając transfer pieniędzy do Polski w wysokości 1000 funtów, przy kursie 5.1 na konto odbiorcy trafi 5100 złotych - tymczasem przy kursie 5.15, jest to już 5150 złotych. Jak widać naprawdę drobna różnica w kursie może już oznaczać utratę lub zachowanie kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych. Taki niekorzystny bilans będzie jeszcze bardziej widoczny przy większych przelewach czy takich dokonywanych regularnie, każdego miesiąca.

Czas realizacji

Pod tym względem widoczna jest różnica przede wszystkim między bankami a firmami pośredniczącymi. Te drugie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, starają się dostarczyć środki jak najszybciej, więc zwykle pieniądze mogą trafić na konto już następnego dnia roboczego czy w ciągu maksymalnie dwóch dni. W kontekście takich firm różnice pojawiają się zatem przeważnie na poziomie opłat pobieranych za przelew i oferowanych kursów, a rzadziej w obrębie czasu realizacji. Instytucje bankowe muszą z kolei przestrzegać wielu procedur, które wydłużają cały proces, więc niejednokrotnie na realizację przelewu z Wielkiej Brytanii trzeba tam czekać kilka dni roboczych.

Skorzystaj z Klik-24!

Platforma Klik-24 jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli chcesz przesłać pieniądze z Anglii do Polski. Cały proces możesz przejść wygodnie on-line, nie martwiąc się także w żaden sposób o kwestie bezpieczeństwa. Funkcjonujemy na podstawie regulacji, które stosują również banki komercyjne, a dane osobowe są chronione i przesyłane poprzez szyfrowane połączenia. Tego typu zlecenia realizujemy w jeden dzień roboczy. W przypadku takich transferów pobieramy stałą opłatę w wysokości zaledwie 1.99 funta, bez względu na wysokość przekazywanej kwoty. Oferujemy też uczciwy kurs wymiany, uwzględniający jedynie niewielką różnicę względem tego rynkowego. Kwestia opłat i przelicznika wymiany jest zatem bardzo korzystna na tle banków czy innych pośredników. Oprócz tego z pomocą dostępnego na stronie kalkulatora od razu widzisz, jaką kwotę otrzyma odbiorca, zatem wszystko odbywa się bardzo przejrzyście. Istnieje wiele sytuacji, w których zachodzi potrzeba wysłania pieniędzy z Anglii do Polski. Możesz w ten sposób pomóc rodzinie, przekazać środki na własne, krajowe konto czy choćby uregulować bieżące zobowiązania. Jeśli chcesz przeprowadzić taką transakcję, to zachęcamy do skorzystania z platformy Klik-24. Dyspozycję możesz wydać wygodnie online, a odbiorca może otrzymać pieniądze już następnego dnia roboczego. Za usługę pobieramy przy tym symboliczną opłatę i oferujemy także bardzo atrakcyjny kurs wymiany!

Inne artykuły