Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

15 mar 2023

Przelew z UK do Polski

Przelew z UK do Polski

Przelew z UK do Polski można zlecić na wiele sposobów. Wysyłając pieniądze najczęściej zależy nam, aby szybko dotarły na konto odbiorcy, przy równocześnie niewielkim koszcie usługi. W Wielkiej Brytanii aktualnie przebywa blisko 700 tysięcy Polaków. Bez względu na to, czy ktoś planuje szybki powrót do kraju, czy zamierza osiąść na Wyspach na stałe, większość z tych osób powiązana jest z naszym krajem finansowo. Dlatego ważne jest aby każdy znalazł najwygodniejszy i najkorzystniejszy dla siebie sposób przesyłania pieniędzy. W poniższym artykule zostały przybliżone niektóre z możliwości dostępnych na rynku.

Spis treści:
Sprawdź różne rozwiązania
Transfer w banku
Usługi pocztowe
E-portfel
Realizacja przelewu z Klik-24

Przelew z UK do Polski – znajdź rozwiązanie dla siebie

Przelew z UK do Polski to temat, który dalej interesuje wielu Polaków. Dzieje się tak, pomimo znacznego spadku liczby osób migrujących z naszego kraju na Wyspy Brytyjskie. Spowodował to oczywiście Brexit, którego skutkiem jest nowe, bardziej restrykcyjne prawo pracy wobec obcokrajowców. Jednak wielu Polaków odnalazło się w nowej rzeczywistości i kontynuuje swój pobyt na Wyspach. Aktualna liczba naszych rodaków w Wielkiej Brytanii z powodzeniem mogłaby w całości zasiedlić jedne z większych polskich miast jak Łódź, czy Wrocław. Część osób planuje osiedlić się tam stałe, część odkłada pieniądze na powrót i swoją przyszłość w Polsce. Bez względu na plany, większość z nich ma zobowiązania finansowe w Polsce. Niektórzy wspierają finansowo rodzinę w kraju, inni opłacają alimenty, wysyłają pieniądze na spłatę rat kredytu lub odkładają na edukację.

Różne możliwości zlecenia przelewu z UK do Polski

Aktualnie przelew z UK do Polski, można zlecić za pomocą kilku metod. Warto się z nimi zapoznać aby wybrać tą, która będzie najbardziej optymalna dla naszych potrzeb. Między innymi można skorzystać z tradycyjnego przelewu bankowego, wydać dyspozycję transakcji w placówce pocztowej albo skorzystać z bardziej nowocześniejszych metod, czyli wysłać pieniądze za pomocą elektronicznego portfela, bądź za pośrednictwem firmy zajmującej się realizacją przekazów zagranicznych.

Przelew bankowy

Rozwiązaniem, które może wydawać się najprostsze jest przelew bankowy. Jednak osoby przyzwyczajone do transakcji,  które realizowały do tej pory w szybki i prosty sposób na terenie naszego kraju, mogą być zaskoczone. Otóż przelew zagraniczny może dotrzeć na konto odbiorcy nawet po trzech dniach. Jest to ogromny minus, zwłaszcza dla tych, którym zależy na jak najszybszym uregulowaniu swoich zobowiązań. Płatności transagraniczne mogą być realizowane za pomocą jednego z dwóch systemów obsługujących finansowe działania międzynarodowe SEPA i SWIFT. Pierwszy z nich wykonywany może być tylko między państwami członkowskimi w walucie euro. Oznacza to, że przelewy z UK do Polski w innej walucie możliwe są do zrealizowania za pomocą drugiego z nich, czyli systemu SWIFT.

Przelew SWIFT

Przelewy SWIFT pozwalają na przesyłanie pieniędzy w obcych walutach do dowolnego kraju. Jeśli zlecimy dyspozycję przelewu z konta brytyjskiego na konto złotówkowe, to należy mieć na uwadze, że bank przeliczy kwotę przelewu, stosując własne ceny sprzedaży waluty. To pierwszy z czynników wpływających na całkowity koszt przelewu zagranicznego.W zależności od banku waha się ona zazwyczaj między 1,5% a 2,5% wartości transakcji. Kolejną opłatą, którą przyjdzie nam zapłacić za przelew SWIFT to koszt zlecenie usługi przelewy międzynarodowego.

Przekaz pocztowy

Mogłoby się wydawać, że w dobie postępującej cyfryzacji przekazy pocztowe straciły dawno swoją rację bytu. Nie do końca. Pamiętajmy, że emigranci często zostawiają w kraju rodziców, których chcą wspierać finansowo. Zazwyczaj są to już osoby w podeszłym wieku, często nieposiadające konta bankowego oraz nieprzyzwyczajone do nowoczesnych rozwiązań jakie umożliwia internet. Międzynarodowe przekazy pocztowe możliwe są do wykonania w większości krajów na świecie. Aby przesłać środki w ten sposób, należy odwiedzić placówkę pocztową i zlecić transfer środków. Wypełniając blankiet przekazu wystarczy wpisać zagraniczny adres osoby, do której chcemy przesłać pieniądze. Tutaj ponownie poniesiemy koszt wymiany waluty oraz koszt opłaty za przelew.

Brytyjski Post Office

W zależności od placówki zagranicznej, z której będziemy przesyłać pieniądze, opłata ta może być różna. W przypadku brytyjskiego Post Office stała opłata wynosi 1,90 GBP. Ogromnym minusem przekazów pocztowych jest długi czas oczekiwania na pieniądze oraz wysokie marże za wymianę walut.

Czym jest portfel elektroniczny?

Mimo, że w ostatnich latach portfele elektroniczne cieszą się rosnącą popularnością, to osoby nie posiadające e-porfeli mogą się zastanawiać, czym one dokładnie są i w jaki sposób działają. Portfele elektroniczne to cyfrowe narzędzia, będące odpowiednikiem naszej, tradycyjnej portmonetki.  Technicznie mówiąc, jest to konto założone w zewnętrznym przedsiębiorstwie zajmującym się płatnościami online. Za pomocą elektronicznych portfeli można wykonywać takie czynności jak: wpłata i wypłata środków, płatności online za zakupy, przesyłanie środków między użytkownikami. W przypadku tego ostatniego zastosowania możliwe jest również przewalutowanie przesyłanych środków pieniężnych, z jednego konta na drugie.

Jak korzystać z e-portfela?

Do najpopularniejszych portfeli elektronicznych należą: PayPal, Neteller i Skrill. Dostęp do konta w ramach elektronicznego portfela, podobnie jak w przypadku rachunków bankowych, użytkownicy mają poprzez internetową przeglądarkę oraz mobilną aplikację. Założenie konta zazwyczaj jest darmowe i nie należy do najtrudniejszych zadań. Przy zakładaniu konta potrzebny będzie adres e-mail i numer telefonu. Często konieczna będzie również weryfikacja, czyli przesłanie skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Plusem wynikającym z przelewu zagranicznego za pomocą e-portfela jest szybkość realizowanej transakcji oraz niższy kurs przewalutowania w porównaniu do banków. Dodatkowym kosztem natomiast będzie prowizja jaką dany e-portfel pobierze za wykonaną transakcję. W przypadku Skrilla będzie to 3,99%, Neteller pobierze 4,49% z przesłanej kwoty.

Przelew za pomocą firmy realizującej przekazy zagraniczne

Jest to kolejne rozwiązanie online, które nie wymaga wychodzenia z domu. Podobnie jak w przypadku elektronicznych portfeli, firmy realizujące przelewy zagraniczne w ostatnich latach zyskały sobie wielu zwolenników. Przede wszystkim ze względu na czas realizacji przelewu, który trwa nawet poniżej jednego dnia roboczego oraz na niskie koszty przelewów. O popularności tej metody przesyłania pieniędzy zza granicy świadczy duża liczba firm na rynku, zajmujących się takimi usługami. Jedną z nich jest Klik-24, który specjalizuje się w szybkich przelewach z UK do Polski.

Przelew z UK do Polski przez Klik-24

Standardowe przelewy oferowane przez Klik-24 są darmowe. Czas ich realizacji wynosi jedynie 2 dni robocze, natomiast jeśli komuś szczególnie zależy na czasie, to może skorzystać z oferty expres, której realizacja trwa do 24 godzin, w dniu roboczym. Co więcej koszt takiego ekspresowego przelewu wynosi jedynie 1,99 GPB. Chcąc zrealizować przelew należy założyć konto na stronie, co zajmie nie więcej niż parę minut. Korzystanie z serwisu jest proste i intuicyjne. Dokonując rejestracji w serwisie, nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów, do momentu kiedy przesyłane kwoty nie będą przekraczać równowartości 1000 EUR lub równowartość tej kwoty w innej walucie. Na naszej stronie internetowej zostały dokładnie opisane poszczególne kroki, jak zrealizować przelew. Poza przelewami online firma oferuje również transfery telefoniczne. Kontaktować się z konsultantem można dzwoniąc zarówno pod brytyjski numer telefonu, jak i polski.

Inne artykuły