Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

24 lut 2023

Jak wysłać funty do Anglii?

Jak wysłać funty do Anglii?

Jak wysłać funty do Anglii? Jeśli po raz pierwszy będziemy chcieli wykonać przelew zagraniczny przez bank napotkamy się na dużą ilość pojęć, które dla osób niezwiązanych z bankowością są zupełnie obce. Może to spowodować, że wykonanie transakcji wyda nam się nie lada wyzwaniem. Wiele osób będzie się również zastanawiało, czy aby wysłać funty do UK, muszą posiadać w swoim banku konto walutowe. Ważny jest również czas realizacji i koszty takiej transakcji. Wszystkie powyższe kwestie wyjaśnione zostaną w niniejszym artykule, a także zaproponowana zostanie alternatywna możliwość wysyłania pieniędzy do Wielkiej Brytanii.

Spis treści:
Jak przelać pieniądze do UK? – wstęp
Przelew bankowy SWIFT z konta złotówkowego
Opłaty za transfer bankowy
Konto walutowe
Tańsza alternatywa

Jak wysłać funty do Anglii?

Jak wysłać funty do Anglii? Nad tą kwestią zastanawiają się zapewne te osoby, które taki przelew będą wykonywały po raz pierwszy. Zlecając transfer bankowy napotkamy się na takie pojęcia jak: SWIFT, kod BIC, numer IBAN, forma płatności OUR, SHA, BEN. Kiedy nigdy wcześniej nie zlecaliśmy przelewu zagranicznego, nic dziwnego, że widzimy te terminy po raz pierwszy. W końcu przelew międzynarodowy różni się od krajowego, między innymi większą ilością danych do uzupełniania w formularzu. Warto uprzednio zapoznać się z powyższymi pojęciami, ponieważ bez nich nie zlecimy transakcji. Co więcej o numer IBAN, wcześniej powinniśmy poprosić odbiorcę. Kolejną różnicą między przelewem zagranicznym a krajowym jest czas realizacji i jego koszty. Posiadając konto walutowe, przelew będzie nas mniej kosztował, natomiast nie jest to warunek konieczny do zlecenia transakcji. Z konta złotówkowego też wyślemy funty, choć zapłacimy za to więcej pieniędzy. Czy istnieje zatem inny sposób poprzez, który możemy taniej wysyłać pieniądze z konta złotówkowego?

Jak wysłać funty do Anglii przez bank?

Wysyłając funty do Anglii przez bank będziemy korzystać z międzynarodowego systemu płatności SWIFT, który pozwala na wykonywanie przelewu do dowolnego kraju na świecie, w dowolnej walucie. Można go zlecić osobiście, udając się do jednego z oddziałów swojego banku. Kiedy nie chcemy tracić tracić czasu na wychodzenie z domu, można skorzystać z infolinii. Taką opcję umożliwiają wybrane banki. Jednak tu czekając na połączenie z konsultantem również stracimy kilkanaście minut. Dlatego, zdecydowanie najprościej będzie zlecić przelew poprzez swoją bankowość elektroniczną. Tym bardziej, że w przypadku wszystkich, powyższych, sposobów i tak już wcześniej powinniśmy mieć przygotowane wszystkie dane do uzupełniania, żeby nie zostać odesłanym z kwitkiem przez pracownika banku. W każdym banku, po zalogowaniu się do systemu, proces wygląda bardzo podobnie.

Dane do przelewu zagranicznego – formularz w banku

Zlecenie przelewu SWIFT tak naprawdę jest niewiele trudniejsze niż zwykłego przelewu krajowego. Poniżej opisaliśmy krok po kroku, jak zrealizować transakcję (zastrzegamy, że w zależności od banku kolejność wpisywania danych może się nieco różnić). Wyjaśniamy również kłopotliwe pojęcia.

 • po zalogowaniu do systemu, klikamy w zakładkę "Płatności" i wybieramy „Przelew”,
 • przechodzimy do opcji „Przelew zagraniczny” lub “Zagraniczny poza UE”,
 • wpisujemy nazwę odbiorcy,
 • następnie wybieramy rachunek, z którego chcemy wysłać przelew,
 • podajemy kolejno: IBAN rachunku zagranicznego odbiorcy,
 • BIC/SWIFT banku odbiorcy,
 • adres odbiorcy,
 • wpisujemy kwotę przelewu oraz wybieramy z listy walutę przelewu,
 • podajemy tytuł przelewu,
 • na koniec pamiętajmy o ustaleniu kto pokrywa koszty przelewu (SHA, OUR, BEN) oraz o trybie realizacji, czyli ile czasu będzie szedł przelew do odbiorcy.

Numer IBAN

Składa się z ciągu znaków (liter i cyfr). W nim zawarte są informacje o kraju, do którego musi trafić przelew oraz podstawowy numer konta bankowego odbiorcy. Najlepiej poprosić adresata o przesłanie nam numeru IBAN, ten bez problemu powinien znaleźć go logując się na swój profil w banku.

Kod SWIFT

Służy do identyfikacji zagranicznych banków i ich oddziałów. Kod BIC każdego banku znajdziemy w internecie.

Informacja o tym, kto ponosi koszty zlecanego przelewu

Formularz przelewu zagranicznego wymaga żebyśmy wskazali kto pokrywa koszt transakcji. Mamy trzy opcje do wyboru: BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca; SHA – koszty dzielone są pomiędzy odbiorcą i nadawcą; OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca.

Tryb realizacji

Domyślnie przelew SWIFT wysyłany jest w trybie standardowym – Spot (D+2). Idzie on w tedy do odbiorcy nawet 3 dni robocze. Za dodatkową opłatą (od ok.50 do ok.200zł) mamy jeszcze dwa tryby przyspieszone, w których możemy zlecić transakcję:

 • Tomnext (D+1) – pieniądze znajdą się na koncie adresata w ciągu 2 dni roboczych,
 • Overnight (D+0) – zlecony przed godziną 13:00 w dzień roboczy, zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy nawet tego samego dnia.

Koszty przelewu bankowego

Banki w Polsce za przelew SWIFT pobierają prowizję procentową z wysyłanej kwoty. Zazwyczaj wynosi ona około 0,25%. Dodatkowo ustalony jest koszt minimalny i maksymalny przelewu, mieszczący się w widełkach od 20 do nawet 250zł za przelew. Jednak to nie stanowi głównej opłaty za transakcję zagraniczną, tylko marża za wymianę złotówek na funty. Kursy wymiany walut w bankach mogą być wyższe względem kursu rynkowego, nawet o 10%. Ten koszt odchodzi w momencie kiedy korzystamy z konta walutowego.

Szybkie przelewy do Anglii

Rachunek Walutowy

Rachunki walutowe to nic innego, jak konto prowadzone w zagranicznej walucie. Często taki rachunek walutowy może być połączony z naszym kontem głównym. Proces wysłania przelewu zagranicznego z konta walutowego wygląda niemal identycznie jak z konta złotówkowego, który został opisany powyżej. Jeśli jednak na co dzień nie korzystamy z rachunku prowadzonego w GBP, to trzeba będzie zasilić go w funty i tu ponownie nie unikniemy przewalutowania. Jednak w takich sytuacjach zamiast korzystać z banku można zasilić swoje konto walutowe przez kantor internetowy, gdzie koszty przewalutowania będą znacznie niższe. Zakładanie nowego konta z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Co jeśli transakcje do Wielkiej Brytanii wykonujemy sporadycznie lub nie mamy czasu na formalności związane z otwarciem nowego rachunku i tak na prawdę konto walutowe nie jest nam do niczego innego potrzebne?

Alternatywna metoda, którą wyślemy funty do Anglii taniej i szybciej

Przelew bankowy nie jest jedynym sposobem, jakim możemy przesłać pieniądze za granicę. Istnieją równie bezpiecznie, ale znacznie szybsze i tańsze metody. Są to serwisy transakcyjne specjalizujące się w przelewach zagranicznych. Jednym z nich z jedną z najatrakcyjniejszych ofert na rynku jest Klik-24. Wysłanie przelewu w trybie standardowym nie kosztuje nic, a czas jego realizacji wynosi 2 dni. Za tryb ekspresowy zapłacimy jedynie 9,99zł. Wtedy mamy gwarancję, że funty na koncie odbiorcy znajdą się w przeciągu 24 h godzin roboczych. Jeśli chodzi o kurs walut, to w Klik-24 jest on bardzo zbliżony do rynkowego, więc nie trzeba się przejmować wysokimi kosztami przewalutowania. Proces rejestracji i zlecenia transakcji łącznie nie zajmie nam dłużej niż 10min. Co więcej nie potrzebujemy innych danych odbiorcy poza jego imieniem, nazwiskiem oraz numerem rachunku.

Inne artykuły