Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Przelew z Polski do Wielkiej Brytanii

Przelew z Polski do Wielkiej Brytanii

Przelew z Polski do Wielkiej Brytanii jest często wybieraną formą wsparcia finansowego dla wielu emigrantów, którzy wyjechali do Anglii. Najczęściej jednak takie przelewy odbywają się w drugą stronę, czyli ze Zjednoczonego Królestwa do naszej Ojczyzny. Jednakże czasami zachodzi także potrzeba wysłania środków na Wyspy Brytyjskie. Na przykład kiedy? Choćby przesyłając pieniądze na start dla rodziny w nowym kraju lub gdy musimy uregulować rachunki czy inne zagraniczne zobowiązania. Tak więc, jak najkorzystniej zrealizować przelew? Rozpatrzmy kilka wariantów.

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Transfer środków poprzez bank
Usługi kantorów internetowych
Wizyta w placówce agencyjnej
Firmy online świadczące usługi
Analiza końcowa dostępnych opcji
Najlepsza oferta? Sprawdź!

Przelew z Polski do Wielkiej Brytanii – dla kogo?

Przelew z Polski do Wielkiej Brytanii od wielu lat stanowi stałe narzędzie pozwalające na pomoc członkom naszych rodzin. A konkretnie dla tych, którzy wyjechali do Zjednoczonego Królestwa w poszukiwaniu dla siebie lepszej przyszłości. Z chwilą, gdy Polacy zaczęli masowo szturmować rynek pracy w UK, pojawił się wówczas konkretny problem. Jaki? Dotyczący przekazów pieniężnych z Polski do UK, jak i w drugą stronę. Gdybyśmy cofnęli się kilka lat wstecz, to oprócz banków i kantorów stacjonarnych, nie mieliśmy innych alternatyw. Na szczęście ogromny postęp technologiczny, jaki miał miejsce w ostatnich latach, jak i nieustanny rozwój Internetu odmieniły tę kwestię.

Jak powszechnie wiadomo, obecnie istnieje wiele metod na dokonanie takiego zagranicznego transferu środków. W każdej z nich poniesiemy pewne koszty za zlecenie przelewu pieniędzy za granicę. Jakie będą to koszty? Podstawowym składnikiem opłat jest kurs wymiany waluty, który generuje największy procent całości naszych opłat. Drugą najważniejszą składową kosztów jest opłata za zlecenie transakcji. Może ona wynieść co najmniej 20-300 zł, jak ma to miejsce w przypadku banków. A jeśli dobrze poszukamy to możemy znaleźć ofertę w firmach, które oferują całkowicie darmowe przelewy. Którą z nich najlepiej wybrać? Przekonajcie się sami czytając dzisiejszy artykuł, będący również swoistym poradnikiem.

Może tradycyjnie przelewem bankowym?

Wielka Brytania pomimo opuszczenia Unii Europejskiej, w dalszym ciągu znajduje się w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro (w skrócie SEPA). Jest to jednoznaczne z możliwością realizowania transakcji bankowych, w walucie euro do UK. Wybierając przelew bankowy możemy wybierać spośród dwóch typów przelewów. Pierwszym z nich i zdecydowanie bardziej popularnym jest przelew SEPA. Natomiast drugim rodzajem przelewu międzynarodowego jest przelew SWIFT.

Transfer metodą SEPA

Transfer metodą SEPA jest o wiele tańszym i szybszym sposobem na przekaz należności na rachunek adresata. Koszt usługi tą metodą może wynieść od kilku złotych do maksymalnie 20 złotych. Cała operacja trwa zaś jedynie 1 dzień roboczy. Aczkolwiek trzeba tutaj wspomnieć również o możliwych ograniczeniach, jakie mogą wystąpić przy takim przelewie. Po pierwsze, nie każdy odbiorca w UK odbierze wpłatę należności w euro bez ponoszenia kosztów. Dlaczego? Dlatego, że nie jest to waluta, która obowiązuje w tym państwie. Należy pamiętać o fakcie, że przelew metodą SEPA wykonuje się wyłącznie w walucie euro, która również nie jest lokalną walutą w Polsce. W rezultacie może dojść do podwójnego przewalutowania (PLN » EUR » GBP). Kolejnym warunkiem zlecenia takiego przelewu jest obowiązkowy wybór dzielenie opłat przelewu (SHA) pomiędzy nadawcą, a beneficjentem. Oprócz tego, zarówno bank osoby zlecającej przelew, jak i bank odbiorcy muszą przynależeć do systemu SEPA.

Pamiętaj! W przypadku nie spełnienia choć jednego z powyższych warunków, bank nie zrealizuje transferu środków metodą SEPA. Zamiast tego, zostanie wykonany przelew SWIFT, który jest o wiele droższy, jak i dużo wolniejszy od przekazu SEPA.

Przelew SWIFT z Polski do Wielkiej Brytanii w banku

Koszt usługi w tej formie jest niestety zależny od kwoty, jaką chcemy wysłać. A może on wynieść od 20 do nawet 300 zł! A czas realizacji również pozostawia tutaj wiele do życzenia i może potrwać aż do 3 dni roboczych. Jeżeli mamy potrzebę zlecenia przelewu, oczywiście możemy to zrobić poprzez bank. Używając w tym celu naszego rachunku bankowego w PLN. Pamiętajmy jednakże o kosztach przekonwertowania waluty na GBP i innych dodatkowe opłatach. W końcowym efekcie mogą nas one przyprawić o zawrót głowy. Rekomendujemy więc, aby opcję banku odłożyć na bok, gdyż na pewno nie będzie to korzystne rozwiązanie. Szczególnie dla naszego portfela.

Ważne! Zwykle opłaty za zlecenie międzynarodowych przelewów w polskich bankach są dość wysokie. A transakcje w walutach innych niż euro wynoszą od 0,5% do 2,5% kwoty całego przelewu, bądź min. 20 zł a maks. 300 zł w zależności od cennika banku. Przedstawione koszty dotyczą opcji OUR, gdzie pełne koszty całej operacji opłaca osoba zlecającą przelew.

Kantory internetowe

Kolejną z metod na przelewanie pieniędzy z Polski do UK są usługi kantorów online. Na pewno jest to opcja bardzo wygodna. Należy jedynie wypełnić formularz, wpłacić środki na nasze wirtualne konto i zapłacić za zlecony przelew. Usługi przelewów międzynarodowych oferowane przez kantory internetowe zwykle nie ograniczają zleceniodawcy limitem kwotowym. Mamy więc możliwość przesłania wybranej przez nas sumy pieniędzy na wskazany brytyjski rachunek bankowy. Dodatkowo, takie kantory zazwyczaj mają konkurencyjny kurs wymiany walut. Tak więc, im wyższą sumę wysyłamy, tym więcej zaoszczędzimy. Czas realizacji przelewu z Polski na Wyspy Brytyjskie to przeważnie do 2 dni roboczych. Trzeba pamiętać, że kantory online pobierają jednak sporą prowizję od naszego przelewu. A taka opłata z pewnością wydatnie powiększy nasze koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Konieczne będzie także wykonanie kilku operacji, które dla niektórych nowych użytkowników mogą okazać się dość skomplikowane.

Przekaz gotówki u agenta w placówce Western Union/MoneyGram

Jeśli nie mamy możliwości, aby samodzielnie nadać pieniądze do Anglii przez Internet, to na szczęście jest też taka możliwość. Możemy skorzystać wówczas z pomocy i pośrednictwa jednej z firm agencyjnych. W Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie można bez problemu odbierać osobiście przekazy z zagranicy. Między innymi w punktach takich firm, jak Western Union czy MoneyGram. Wysyłając środki poniżej wartości 400 GBP, będzie to nas kosztować na pewno mniej niż w banku. Natomiast chcąc nadać przekaz powyżej tej kwoty wyjdzie już drożej. Czas dostarczenia środków do adresata w UK tą metodą wynosi już od kilkunastu minut do maksymalnie 1-2 dni roboczych.

Istotną zaletą jest fakt, że oddziały WU oraz MoneyGram dostępne są w wielu angielskich miastach. Pracujący tam agenci porozumiewają się w wielu językach, także po polsku. Podsumowując, mimo wszystko przekaz pieniędzy dla agenta, jest jedną z droższych metod na przelew z Polski do Wielkiej Brytanii. 

Oferta firm realizujących międzynarodowe przelewy z Polski do Anglii

Przelew z Polski do Wielkiej Brytanii z pewnością najtaniej, najszybciej i najbezpieczniej wykonają Państwo korzystając z usług firm. Dlaczego to właśnie oferta firm jest najlepsza? Po pierwsze instytucje te specjalizują się w tego typu transakcjach. Dzięki najwyższym kursom wymiany walut, jak i symbolicznym opłatom za przelew, oszczędzamy nasze pieniądze. Czas realizacji tą formą wynosi standardowo 1-2 dni, zależnie od wybranego rodzaju przelewu. Wymiar bezpieczeństwa ma dla firm istotne znaczenie. Za pomocą wysoce zaawansowanych technologii, specjaliści z firm w należyty sposób zabezpieczają każdą zleconą transakcję. Dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa jest nadzór krajowych organów finansowych. Jak również posiadane certyfikaty bezpieczeństwa wystawione przez instytucje nadzorujące. Wszystko po to, aby przekazane przez Państwa środki szybko i bezproblemowo trafiły na podane konto odbiorcy, za granicą. Ponadto, część firm może oferować bezpłatne przelewy z Polski do UK. Toteż, jeśli zachodzi potrzeba wysłania przelewu do Anglii, szczerze polecamy wybór firm!

Jak najkorzystniej zrealizować przelew z Polski do Wielkiej Brytanii?

Jak można zrealizować przelew z Polski do Wielkiej Brytanii?

Podsumowując, jeśli zamierzamy zrealizować przelew z Polski do Wielkiej Brytanii, możemy to zrobić na kilka sposobów:

  1. Bank – Przede wszystkim za pomocą zlecenia przelewu w naszym banku. Niestety z pewnością negatywnie zdziwią nas wysokie koszty, jakie poniesiemy za samo wykonanie transakcji zagranicznej. Jak i dodatkowe prowizje pobierane przez banki. Dlaczego przez banki, a nie przez bank? W całej operacji udział biorą przynajmniej dwa podmioty: bank zleceniodawcy, jak i bank odbiorcy. A mogą wystąpić także tzw. banki pośredniczące. Oprócz tego weźmy pod uwagę, że banki stosują najmniej korzystne dla klientów kursy wymiany walut. Co przekłada się na wysoki spread walutowy, czyli zysk banku, z niekorzyścią dla klienta.
  2. Kantory internetowe – Lepszym rozwiązaniem jest już usługa wymiany walut i zagranicznego przelewu w kantorach internetowych. Jednakże pomimo szybkiego czasu realizacji usługi, jak i przystępnego kursu wymiany walut, tutaj też musimy spodziewać się wysokiej marży. A marża ta znacznie wpłynie na ogólną wysokość opłat, jakie musimy uiścić.
  3. Western Union/MoneyGram – Kolejną z opcji jest osobista wizyta w placówce agencyjnej jednej z tych firm. Wówczas korzystamy z przekazu gotówki za pośrednictwem agenta. Wypełniamy wówczas formularz z danymi nadawcy, jak i adresata oraz deklarujemy przesyłaną kwotę. Opłaty pobierane przez tego usługodawcę są zależne od kwoty, jaką wysyłamy. Generalnie minimum zapłacimy kilkanaście złotych, przy przekazie na mniejszą kwotę. Jednak, gdy chcemy przesłać większą sumę musimy uważać, bo wówczas możemy zapłacić podobnie lub nawet więcej niż w banku. W tym przypadku musimy również pamiętać o czasie, jaki stracimy stojąc w kolejkach przy załatwianiu tych formalności.

Czy faktycznie powyższe opcje są właściwym rozwiązaniem?

Jeśli powyższe rozwiązania nie są przekonujące, to macie absolutną rację, ponieważ nie oferują klientom tego, co najważniejsze. Czyli: atrakcyjności ceny, szybkości transferu, poczucia komfortu i bezpieczeństwa Twoich finansów. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie, dzięki któremu przelewy z Polski do Wielkiej Brytanii od teraz staną się wyłącznie formalnością. Czy istnieje metoda, która posiada wszystkie te cechy? Oczywiście, że tak! Znajdziesz ją tuż poniżej.

Jak najkorzystniej zrealizować przelew z Polski do Wielkiej Brytanii?

Firmy online są zdecydowanie “Numerem 1” w kwestii przelewów z Polski do Wielkiej Brytanii – to bez dwóch zdań najkorzystniejszy wybór! Te instytucje płatnicze zajmują się realizacją przelewów międzynarodowych. W przypadku zagranicznych przelewów, w tym również do UK, usługi platformy wymiany walut tych firm znacznie przewyższają oferty banków. Czy też innych konkurujących instytucji finansowych. Dlaczego? Firmy te bowiem są wyspecjalizowane właśnie w tym obszarze. Tak więc, przelewy zagraniczne nie stanowią dla nich jednej z wielu proponowanych usług, jak w bankach. Są natomiast jedyną, w której są wysokiej klasy profesjonalistami. Ponadto oferują najbardziej opłacalne kursy wymiany walut i zapewniają wysoką jakość obsługi klienta. Rozwiązanie to jest też niezwykle szybkie! Zlecony przelew wpływa na konto naszego beneficjenta w ciągu kilku godzin do 2 dni roboczych.

Jaka jest najkorzystniejsza oferta? Tylko z Klik-24!

Konkludując, tak jak napisaliśmy wyżej. Najlepszym rozwiązaniem na przelew z Polski do Wielkiej Brytanii jest rzecz jasna wybór firm specjalizujących się w międzynarodowych transakcjach płatniczych. Niektóre z firm mają w swojej ofercie bezpłatne przelewy, co pozwala dodatkowo na ominięcie kosztownych opłat. Jedną z nich jest firma Klik-24. Co to jest Klik-24? Jesteśmy instytucją płatniczą, która świadczy usługi międzynarodowych przelewów. W tym konkretnym obszarze funkcjonujemy już od 2013 roku. Przez ten czas zdobyliśmy zaufanie szerokiego grona klientów. Tutaj zdecydowanie stawiamy na jakość świadczonych usług i zadowolenie naszych klientów. Jako nieliczna z firm, umożliwiamy darmowe przelewy z Polski do Anglii (0 zł!) przy opcji Standard. Jeżeli zależy Państwu bardziej na czasie, zawsze jest możliwość wybrania opcji przelewu Express jedynie za 9.99 zł! Wówczas przelew zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy w Wielkiej Brytanii już w następnym dniu roboczym.
 
Niewątpliwie jesteśmy instytucją godna polecenia, na co może wskazywać wysoka ocena 4.9/5, przyznana na niezależnym portalu Trustpilot. Jako podmiot finansowy działamy pod nadzorem polskiego KNF-u, jak i jej angielskiego odpowiednika – FCA. Potwierdzeniem bezpieczeństwa naszej spółki jest posiadanie licznych certyfikatów oraz licencji, które zostały wystawione przez odpowiednie organy kontrolujące. W firmie Klik-24 pieniądze klientów są przechowywane na osobnych rachunkach. Przez co realizowanie transakcji przebiega u nas prawidłowo i w 100% bezpiecznie! Stosowane przez nas zabezpieczenia są identyczne, jak w przypadku działania banków.

Inne artykuły