Szybkie i tanie przelewy
Anglia ⇆ Polska

27 lut 2023

Jak wysłać funty do Polski?

Jak wysłać funty do Polski?

W dzisiejszych czasach wysyłanie pieniędzy za granicę jest powszechną praktyką. Ludzie żyją i pracują w Anglii, a przekazy pieniężne stały się dla nich koniecznością. Dlatego każdy kto dba o swoje finanse powinien zadać sobie następujące pytania: Jak wysłać funty do Polski? Jaki jest najtańszy i najszybszy sposób wysyłania pieniędzy z UK na konto złotówkowe? Co potrzebuje, żeby zlecić przelew? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania to trafiłeś we właściwe miejsce. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zadbaj o to, aby zawsze otrzymywać najlepszy kurs wymiany bez ukrytych opłat.

Spis treści
Co to jest kurs wymiany?
Opłaty i czas dostarczenia?
Jaki jest najtańszy i najszybszy sposób?
Co potrzebuje, aby zlecić przelew?
Czy mogę wysłać pieniądze online?

Zastanawiasz się jak korzystnie wysłać funty do Polski? Sprawdź, czym jest kurs wymiany

Mówiąc prosto, kurs wymiany to koszt zakupu jednej waluty za inną walutą. Jeśli zastanawiasz się, jak wysłać funty do Polski z twojego konta bankowego w Wielkiej Brytanii, kurs wymiany wpływa na kwotę otrzymanych złotówek w Polsce. Jeśli kurs GBP/ PLN wynosi 5,00 oznacza to, że otrzymasz 5,00 złotych za każdego wymienionego funta. 

Dlaczego kurs walut ma znaczenie?

Silną walutę można wykorzystać do zakupu większych kwot słabszej waluty. Jeśli wysyłasz pieniądze do Polski, to gdy słyszysz, że funt umacnia się, ciesz się! Jest to dla Ciebie super wiadomość. Wzrost waluty GBP, oznacza więcej PLN.

Wyobraźmy sobie, że wysyłasz pieniądze z Anglii. Chcesz wysłać 1 000 funtów na swoje konto złotówkowe w Polsce: 

 • Jeśli kurs wymiany wynosi 1 £ = 5.00 złotych, otrzymasz 5.00 zł*1 000 = 5 000 złotych.
 • Jeśli kurs wymiany wynosi 1 £ = 5.20 złotych, otrzymasz 5.20 zł*1 000 = 5 200 złotych.

Różnica w kursie walut, pomiędzy dostępnymi sposobami wysyłania funtów do Polski może wynosić nawet 200 złotych, lub więcej! Jest to sporo pieniędzy, szczególnie, gdy regularnie przesyłamy gotówkę. Każdy może zaoszczędzić na przelewach, wystarczy robić to rozsądnie. O tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Opłata bankowa i czas dostarczenia przelewów z Anglii

Zanim zdecydujemy się na jakiś sposób transferu, warto zapoznać się z kosztami za przekazy pieniężne z Anglii do Polski. Sprawdźmy, czy opłaty za wysłanie funtów do Polski odpowiadają naszym oczekiwaniom? Przecież nikt nie lubi przepłacać. Sprawdzimy, ile dni będzie trwał transfer pieniędzy oraz czy cena jest adekwatna do prędkości? Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się jak wysłać funty do Polski na korzystnych warunkach jest porównanie ofert. W Internecie możemy znaleźć różne usługi i kuszące propozycje takie jak:

 • atrakcyjny kursy wymiany
 • szybki czas dostarczenia przelewów
 • przelewy bez opłat*

*na gwiazdki i niejasne oferty należy uważać, ponieważ łatwo można paść ofiarą nieuczciwych praktyk handlowych.

W rzeczywistości „przelewy bez opłat*” mogą kosztować więcej niż powinny. Wynika to z faktu, że niektórzy dostawcy ukrywają opłaty w kursie walut lub niejasnych zapisach. Warto o tym pamiętać! Nikt nie lubi przecież płacić więcej niż powinien. Dlatego ważne jest, aby porównać oferty przed wysłaniem pieniędzy za granicę. Kurs walut oraz opłata za przelew zagraniczny to dwa najważniejsze kryteria decydujące o tym, ile pieniędzy trafi na konto w Polsce. Każdy bank stosuje własny system opłat. Sprawdziliśmy oferty najbardziej znanych banków, ich system opłat oraz czas realizacji przelewów.

Barclays

Barclays ma w swojej ofercie darmowe przelewy zagraniczne*. Przyjrzeliśmy się temu faktowi bliżej, żeby przekonać się, czy jest tak w rzeczywistości. Wysokość opłaty za przelew na zagraniczne konto jest uzależniona od tego, czy wysyłamy pieniądze w oddziale banku, czy online za pomocą bankowości internetowej. Drugim kryterium, które wpływa na opłatę jest rodzaj przelewu. Możliwości są dwie: przelew SEPA (przelew w walucie euro) lub SWIFT (przelew w dowolnej walucie). Więcej na temat tych przelewów znajdziesz w artykule przelew walutowy

Na podstawie tabeli opłat, którą stosuje Barclays, darmowy jest przelew SEPA. Przelew ten można zlecić w oddziale banku oraz w bankowości elektronicznej. Można wykonać go do Polski lub do innych krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak, jak już wcześniej wspomniałem przelew SEPA jest w euro, co oznacza (o zgrozo), podwójne przewalutowanie z GBP na EUR, a potem z EUR na PLN. W efekcie uszczupli to znacznie transferowaną kwotę. 

Jeśli będziemy chcieli dokonać bezpośredniej wymiany funtów na złotówki, wtedy w grę wchodzi jedynie przelew SWIFT. Ta opcja jest niestety płatna w wysokości 15 funtów w bankowości online i 25 funtów, gdy zdecydujemy się zlecić przelew w oddziale banku lub telefonicznie.

Czas realizacji przelewów zagranicznych w Barclays 

Bank umożliwia wysyłanie pieniędzy do prawie każdego kraju na świecie. W ofercie ma dwa rodzaje przelewów: 

 • Płatności standardowe - środki trafią do odbiorcy w Europie w ciągu 3-4 dni roboczych, jeśli zostaną wysłane do godziny 16:00
 • Płatności priorytetowe - środki trafią do odbiorcy w Europie w ciągu 1-3 dni roboczych, jeśli zostaną wysłane do godziny 14:00

Lloyds

Lloyds nie pobiera również opłaty za wysyłanie płatności w euro. Natomiast wszystkie pozostałe przelewy wynoszą 9,50 £*. W tym wypadku * oznacza dodatkowe koszty za zagraniczne przelewy przychodzące, a 9,50 £ to stała opłata pobierana przez Lloyds. Jest to dodatkowy koszt, którym możesz być obciążony za przelewy zagraniczne. Jeśli podzielisz się opłatami za wysyłanie pieniędzy do Polski, zapłacisz tylko opłatę Lloyds, a odbiorca zapłaci opłaty swojego banku i wszystkich banków korespondentów. Dodatkowo, bank dolicza marże za wymianę waluty w wysokości 3.55%, gdy przelewamy mniej jak 25 000 funtów.

Czas realizacji przelewów zagranicznych w Lloyds

Bank informuje nas, że czas dostarczenia przelewów do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wynosi nie dłużej niż 4 dni robocze.

HSBC 

Przelewy zagraniczne pomiędzy rachunkami prowadzącymi w banku HSBC są zwolnione z opłat. Dodatkowo bank nie pobiera opłat za przelewy SEPA. Za przesyłanie pieniędzy z Anglii do Polski jest stała opłata w wysokości:

 • 4 £ za przelewy online
 • 9 £ w oddziale banku lub telefonicznie

Pamiętaj, że do stałej opłaty za przelew do Polski, będą również doliczone koszty wszystkich banków pośredniczących. 

Na stronie HSBC nie można znaleźć aktualnego kursu wymiany walut. Bank informuje, że „Kurs wymiany będzie kursem HSBC obowiązującym w momencie dokonywania płatności. Jest to kurs na żywo, który jest aktualizowany co sekundę w godzinach rynkowych”.

Tylko klienci banku mogą śledzić kurs wymiany na żywo. Z ciekawości sprawdziliśmy co kryje się za kulisami. Bank publikuje tabele kursowe GBP/PLN trzy razy dziennie. Dzięki temu, możemy dowiedzieć się, że spread walutowy wynosi 5-6%. 

Czas realizacji przelewów zagranicznych w HSBC

HSBC twierdzi, że płatności na rachunki bankowe w Europejskim Obszarze Gospodarczym w euro i funtach szterlingach zostaną zrealizowane następnego dnia roboczego. 

Pamiętaj!!! Opłaty oraz kurs walut powinny być jasne i przejrzyste dla wszystkich klientów. Co w przypadku większości banków nie jest oczywiste.

Jaki jest najtańszy i najszybszy sposób wysyłania funtów do Polski?

Postanowiliśmy porównać opłaty przelewów z wiodącymi bankami w Wielkiej Brytanii. Pokażemy Ci, w jaki sposób możesz zaoszczędzić nawet 50 funtów, wybierając Klik-24 zamiast tradycyjnego dostawcy usług bankowych. 

Nasz kurs walutowy jest zbliżony względem aktualnego kursu rynkowego. Doliczamy jedynie niewielką marżę za wymianę walut. W porównaniu do banków naliczamy mniej nawet o 15-20 groszy na każdym funcie, co daje 150-200 złotych (30-40 funtów) oszczędności dla klienta, gdy chce przesłać 1 000 funtów do Polski. 

Banki ukrywają swoje opłaty i prowizje w oferowanym przez siebie kursie wymiany, który może wynosić nawet 3–4% stawki giełdowej. Przy przelewie na 1 000 funtów ukryta opłata wynosi nawet 30-40 funtów. Czy nie lepiej wydać te pieniądze na coś przyjemnego, niż zostawić je w banku?

Nasz system transferów do Polski pozwala uniknąć ukrytych i zawyżonych opłat pobieranych przez tradycyjnych dostawców. Z nami możesz wysłać pieniądze z Polski do UK nawet 10 razy taniej niż w swoim banku. 

Ile kosztuje przelew z Klik-24?

Klik-24 pobiera niewielką opłatę w wysokości 1.99 funta za każdy ekspresowy przelew z Anglii do Polski. Opłata jest stała bez względu na kwotę przelewu. Jeśli chcesz sprawdzić, ile otrzymasz pieniędzy, możesz to zrobić w oknie kalkulatora przelewów na stronie głównej Klik-24. Kwota jaką otrzyma odbiorca jest zawsze wyświetlana w przejrzysty sposób. Dodatkowo, w widocznym miejscu znajduje się opłata za przelew oraz nasz aktualny kurs walut. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, skorzystaj z wysyłki standard, za którą nie pobieramy opłat.

Uzyskaj konkurencyjny kurs wymiany i niskie opłaty za przelew za pośrednictwem firmy przekazującej pieniądze do Polski, takiej jak Klik-24.

Jak długo trwa realizacja przelewu?

Zapewniamy, że pieniądze trafią na konto już w ciągu 24 godzin roboczych (express). W większości przypadków Klik-24 może przesłać pieniądze znacznie szybciej, nawet w ciągu kilku godzin. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na czas dostarczania środków:

 • Zlecenie przelewu rano zwiększy szanse, że trafi do odbiorcy tego samego dnia.
 • Podanie właściwej kwoty i tytułu transakcji przyśpieszy czas realizacji.
 • Banki nie pracują w weekendy i święta oraz dni ustawowo wolne od pracy. Dlatego przelew dotrze na konto odbiorcy na następny dzień roboczy.
 • Małe kwoty są przekazywane w ciągu kilku godzin. Jeśli chcesz wysłać większą kwotę to czas dostarczenia może być dłuższy. 

Co potrzebuję, aby wysłać funty do Polski?

Niezależnie od tego, czy chcesz opłacić rachunki, czy po prostu wysyłasz pieniądze bliskim lub rodzinie, dokonywanie płatności międzynarodowych do Polski jest proste. Wystarczy złożyć bezpłatne konto w platformie Klik-24. Procedura rejestracji jest uproszczona, wystarczy wypełnić podstawowe informacje i można zacząć korzystać z tanich i szybkich przelewów z UK do Polski

Co potrzebuję, aby wysłać funty do Polski? Oprócz swoich danych osobowych musisz jeszcze podać następujące informacje:

 • Dane odbiorcy (imię i nazwisko lub nazwa firmy)
 • Numer rachunku bankowego IBAN (PL + 26-cio cyfrowy numer rachunku)
 • Tytuł przelewu (ważny, gdy musimy opłacić raty czy inne zobowiązania)
 • Numer telefonu odbiorcy (w razie potrzeby kontaktu)

Laptop na biurku

Czy mogę wysyłać pieniądze online?

Klik-24 zapewnia wszystkim klientom dostęp do platformy online 24/7. Umożliwia to wysłanie funtów do Polski oraz w drugą stronę w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy wybrać walutę, którą chcesz przelać, podać kwotę i dokonać płatności - wszystko za naciśnięciem kilku przycisków.

Możesz także uzyskać dostęp do usługi online za pośrednictwem wersji mobilnej. Oprócz wysyłania funtów do Polski, możesz również monitorować bieżący kurs walut, sprawdzić status transakcji czy historię zleceń.

Jak wysłać funty do Polski w kilku łatwych krokach:

 • Wybierz walutę i kwotę, którą chcesz wysłać
 • Wprowadź dane konta bankowego odbiorcy
 • Jeśli opłacasz zobowiązania podaj tytuł, będzie on widoczny na rachunku odbiorcy
 • Potwierdź dane, jeśli wszystko się zgadza
 • Wyślij funty przelewem bankowym na rachunek Klik-24
 • Klik-24 wyśle pieniądze bezpośrednio na konto bankowe w Polsce

Zanim jednak to zrobisz, wejdź na naszą stronę główną Klik-24. Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto. Zapraszamy!

Inne artykuły